Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxusná exotická rozprávka

0

Prestížny seriál Majstrovstiev sveta Formuly 1 zavítal počas sezóny 2009 prvýkrát do Spojených Arabských Emirátov. Na ostrove Yas vyrástol ultramoderný pretekársky okruh so špičkovými a unikátnymi zariadeniami, aké v dovtedajšom motoristickom svete nemali obdobu.

Šesťsto miliónov televíznych divákov z rozmanitých oblastí planéty malo možnosť vzhliadnuť okrem premiérových pretekov v exotickej lokalite aj niekoľko architektonických skvostov nachádzajúcich sa v areáli alebo v blízkosti pretekárskej trate. Vynikajúce ohlasy vyvolala mohutná, vizuálne zaujímavá budova Hotela Yas. Konštrukčne náročná stavba tvorená oceľovým plášťom so sklenými panelmi sa rozprestiera na ploche 17-tisíc metrov štvorcových, čo je vo svetovom meradle absolútny unikát.

Najlepší komplex turistického ruchu

Jedinečnosť a exkluzivitu rozľahlého areálu situovaného do scenérie ostrova Yas ocenili minulý mesiac v Londýne. Podľa odborníkov sa jedná o najkvalitnejší turistický komplex dokončený v roku 2009. S týmto úsudkom sa dá len ťažko nesúhlasiť, fantastické pocity prežívali najmä ľudia, ktorí mali možnosť vybrať sa do Spojených Arabských Emirátov osobne a prezrieť si motoristický areál na vlastné oči.


Hotel Yas – ukážka moderných technológií

Na ostrove Yas sa v súčasnosti buduje exkluzívna rezidenčno-rekreačná štvrť a vyššie spomenutý hotel je jej súčasťou. Kvalitné služby sa poskytujú v dvoch jeho budovách, ktoré majú elipsovitý tvar a sú v istom bode vzájomne prepojené. Popod „spojovacie miesto“ dokonca prechádza aj istý úsek pretekárskej trate.
Stavba je nielen perfektným výtvorom moderného architektonického umenia, ale aj úžasným dielom využívajúcim súčasné ekologické riešenia. Hotel Yas patrí k pravdepodobne najväčším projektom, v ktorých bola aplikovaná technológia LED. Pomerne nový a kreatívny druh osvetlenia v tomto prípade reprezentujú žiarovky umiestnené v sklených paneloch tvoriacich fasádu hotela.

Architekti sa pohrali aj so vzhľadom luxusnej stavby, pričom inšpiráciu hľadali v morských motívoch. Napríklad oceľový plášť navodzuje predstavu rybárskej siete a vo vstupnej hale hotela sa zase skvele vyníma originálny luster, ktorý tvarom pripomína húf sardiniek.
Za realizáciu veľkolepého projektu na ostrove Yas zodpovedala spoločnosť Aldar Properties PJSC, ktorá zároveň zverejnila údaj o výške celkových využitých nákladov. Ich hodnota sa vyšplhala až k sume 36 miliárd dolárov. Aká konkrétna čiastka bola investovaná do výstavby hotela Yas nie je známe, vieme však, že stavebné práce sa rozbehli v januári 2008. Interiér v súčasnosti tvorí okrem iného 499 izieb, 6 barov a klubových miestností, nechýbajú ani kvalitné reštaurácie, ktorých celkový počet je momentálne osem. Pred vstupom do hotela návštevníka zaujmú tri Krištáľové fontány osvetlené vďaka špičkovej technológii LED.

Marcel Letko                                           Photos: ISIFA

www.yasisland.ae