Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxusná golfová rozprávka

0

Jestvujú miesta, ktoré by sa mali aspoň raz v živote navštíviť. Kvôli atmosfére, pamiatkam alebo aj štedrému luxusu. Tentoraz som sa nevybral za históriou, ale dal som prednosť športu. Zaujal ma moderný a dostatočne štýlový Abu Dhabí National Golf Club. Pokiaľ by ste mali chuť ho navštíviť, cesta doň trvá približne pätnásť minút jazdy z rušného centra Abú Zabí. Tešiť sa môžete na skvelú hru a prvotriedne služby,  no taktiež na nezvyčajný clubhouse, ktorého strešná konštrukcia je nápaditým zobrazením sokola s rozpätými krídlami. Dizajn 7 600 yardového golfového ihriska má na svedomí architekt Peter Harradine.


„Obývačka“ Martina Keymera

Na úvod možno dobre padne namiešať si ľahký koktejl z histórie. Od roku 2006 si na osemnástich jamkách ihriska testujú svoje zručnosti profesionáli v rámci turnaja Abu Dhabi HSBC Golf Championship. Premiérové víťazstvo na dvojmiliónovom turnaji zaknihoval Američan Chris DeMarco, pričom jeho počínanie o dvanásť mesiacov úspešným spôsobom napodobnil fanúšik snowboardingu Paul Casey. V roku 2008 sa zrodil prvý triumf nemeckého golfistu Martina Keymera, ktorý sa postupne vypracoval až na najžiarivejšiu hviezdu turnaja. V roku 2010 zdolal rodák z Dusseldorfu v strhujúcom finále Angličana Iana Poultera, aby o rok neskôr rovnako vydarenou hrou  zosadil z pomyselného golfového trónu svetovú jednotku Tigera Woodsa.  S výzvami Abu Dhabi National sa dokázali bravúrne popasovať aj ďalší borci z oblasti „zeleného športu“. Učebnicovým príkladom je Roberto Rock, ktorý v roku 2012 predviedol väčšiu šikovnosť než štvorica „profíkov“ Woods, McIlroy, McDowell, Bjorn. Vlani si v „obývačke“ Martina Keymera vychutnal sladký pocit víťazstva Jamie Donaldson, hráč z Walesu. Silného konkurenta Justina Rosea napokon zdolal v strhujúcom finiši o jediný úder.  
162 hektárová idyla.

Dôvodov prečo sa ihrisko teší obľube medzi amatérmi a profesionálmi je niekoľko. Pozorovateľa však zrejme najväčšmi okúzlia dizajn, atmosféra a prostredie. 162 hektárov plochy – to nie sú len rozľahlé gríny a ferveje s bujnejúcou zeleňou, ale aj strategicky rozvrhnuté bunkre a vodné prekážky. Tie nájdeme v bezprostrednej blízkosti deviatich jamiek.  Idylickú oázu priam stvorenú pre skvelú hru napokon dotvárajú jazierka so slanou vodou, stromy ozdobných tvarov, či palmy jemne kolísajúce sa vo vetre. Proste obraz utešenej oázy uprostred rozpálenej púšte. Arabská rozprávka prirodzene láka aj milovníkov fotografie. V hľadáčiku objektívov sa tak často krát ocitajú okrem hviezdnych hráčov a prírodných krás aj pomerne fotogenické jamky číslo osemnásť a deväť. Na obe sa núka úžasný pohľad spoza okien „sokolieho“ clubhousu. Práve nápaditý „klubový dom“ je po miestnom golfovom ihrisku vari druhou najvýraznejšou atrakciou areálu.  Hosťom ponúka skvelé stravovacie možnosti, ale aj priestory pre kvalitnú športovú, kultúrnu, prípadne komerčnú realizáciu.


Miesto pre šport, obchod a rodinu

Veľa návštevníkov však neprichádza do klubu len kvôli športu. Lákadlom sú taktiež podmienky výhodné pre organizovanie banketov, rodinných posedení alebo obchodných stretnutí.  Moderný clubhouse totiž zastrešuje viaceré stravovacie, spoločenské i konferenčné priestory. Skvelým úvodom do nabitého dňa môže byť napríklad chvíľka strávená v reštaurácii Café 28. Raňajky podávajú od šiestej do jedenástej – je teda dosť času „zobnúť si“ do niečoho chutného aj v prípade, že sa hosť zdrží o čosi dlhšie v posteli.  Po jedenástej servíruje personál obed pozostávajúci z medzinárodne ladeného menu. Skvelým miestom pre jeho vychutnanie je klubová terasa s nenapodobiteľným výhľadom na jamky číslo devätnásť a deväť. O čosi intímnejšiu atmosféru ponúka reštaurácia The Grille. Ako už naznačuje názov, je „domovom“ vynikajúcich grilovaných stejkov, ale aj všakovakých pochúťok pochádzajúcich z vôd mora. Veľmi pekne zariadenej miestnosti dominujú dlhočizné okná siahajúce od podlahy až po strop.


Pripravený na lekciu?

Pred večerou alebo po náročnom dni niekedy dobre padne osviežujúci drink. V bare Lounge vám ho namiešajú.  Želané pohodlie nájdu hostia v kožených kreslách hnedej, bielej, prípadne maslovej farby, príjemne odreagovať sa môžu napríklad partičkou obľúbeného biliardu. Pokiaľ nechcú tráviť chvíle vonku na ihrisku ani v bare pri gulečníku, na výber majú aj iné možnosti. Milovníkov pohybu a aktívneho životného štýlu istotne poteší priestranný bazén s občerstvením, squashová hala, prípadne telocvičňa s moderným vybavením. Nachádzajú sa v nej zariadenia určené pre silový i kardiovaskulárny tréning. Čo sa týka golfu, klub organizuje lekcie pre začiatočníkov i pokročilých. Hráči si tak môžu zlepšiť nielen techniku, ale aj kondíciu a celkový mentálny prístup. Tím pod vedením skúseného Dannyho Jakubowskeho vsádza na systém analýzy V1 Pro Swing a golfovú technológiu Flightscope 3D Radar.  


Hor sa do obchodných jednaní

Zabudnúť by sme nemali ani na ľudí venujúcich sa obchodu. Klub má skvele vybavené priestory pre realizáciu komerčných dohôd. Rokovacie miestnosti sa odlišujú podľa vzhľadu a veľkostí , resp. kapacity určujúcej koľko osôb sú schopné prijať. Návštevníci majú v priebehu obchodných rozhovorov k dispozícii osvieženie v podobe minerálky, nechýbajú ani písacie potreby, audio-vizuálne zariadenia a internetové pripojenie prostredníctvom Wi-fi. Podľa dĺžky trvania rokovaní je zabezpečované ranné, obedňajšie a popoludňajšie občerstvenie. Čo sa týka ubytovania, je nutné podotknúť, že Abu Dhabi National Golf Club kooperuje s troma významnými hotelmi v oblasti. (The Westin Abu Dhabi Golf Resort and Spa, Shangri-La Hotel Qaryat Al Beri, Fairmont Bab Al Bahr). Najbližším významným podujatím odohrávajúcim sa na pôde klubu bude turnaj Men‘s Open. Termín jeho konania je stanovený na 31. január a 1. Február 2014. Koncom februára a marca sa uskutoční aj golfová „chuťovka“ „The Etihad Airways Night Flight“. Ako už prezrádza samotný názov, pôjde o nočnú hru na deviatich jamkách.

Marcel Letko                                                         Photos: ABUDHABI Golf Club Press

www.adgolfclub.com