Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxusné spojenie telefónu a šperkov sa volá Vertu

0

Vlastniť mobilný telefón dnes nie je nijakou výsadou. Nejde ani o znak výnimočnosti či noblesy, veď mobil má v dnešnej dobe skutočne každý – od ľudí s najnižšími príjmami až po vysokopostavených manažérov či politikov.

Spomeňme si napríklad na britskú kráľovnú Alžbetu II. vo filme The Queen. Nie je však mobil ako mobil. Na trhu existuje už pár rokov exkluzívna značka telefónov, ktorá si zaslúži pozornosť obyvateľov mesta Milliardcity. Nosiť vo vrecku saka, či v kabelke prístroj s logom v tvare širokého „V“ totiž nemá nárok hocikto. Cena najlacnejšieho modelu sa začína na úrovni nad 100.000 korún. A cena najdrahšieho končí na mnohonásobne vyššej sume.


Začiatky

Keď Frank Nuovo v roku 1995 odišiel z fínskej Nokie, zrejme ani nedúfal, že značka Vertu, ktorú pár rokov na to založil, sa stane jedinečným fenoménom. Vertu sídli vo Veľkej Británii, oficiálne síce vzniklo už v roku 1998, prvý šperk nesúci formu telefónu sa však na pulty obchodov dostal až o 4 roky neskôr. Išlo o prvý model od Vertu s názvom Signature.


Všetko je o štýle

Dnes existuje 5 základných modelových radov Vertu: Constelation, Ascent Ti, Ascent, Signature a Signature Diamonds. Okrem toho prichádza Vertu z času na čas so špeciálnymi a limitovanými verziami – napríklad Ferrari, Racetrack Legends či Summer Colours. Kritici tejto špeciálnej značke občas vyčítajú, že funkcie telefónov Vertu zaostávajú za bežnou a lacnou konkurenciou. Je pravda, že vo väčšine modelov Vertu nenájdete super výkonný niekoľko megapixelový fotoaparát, GPS navigáciu a podobné high-endové technické záležitosti. Vertu však predstavuje absolútny high-end z iného uhla pohľadu, o čo evidentne jeho tvorcom išlo. Veď, priznajme si, koľko z nás v skutočnosti naplno využíva všetky doplnkové funkcie svojho telefónu?

Telefóny Vertu sa vyrábajú ručne v závode v anglickom Hampshire. Pri ich komponovaní sa používajú iba materiály najvyššej akosti. Veď posúďte sami, môže sa niektorý z bežných „akciových“ telefónov pýšiť zafírovým sklíčkom na ochranu displeja a rovnakým povlakom na klávesnici, vysoko leštenou keramikou, jemnou kožou, ložiskami z drahokamov, ktoré sú umiestnené pod každým klávesom, alebo dokonca zlatom a pravými diamantmi. Zvuk čistejší ako kryštál zabezpečuje mikrofón značky Yamaha.

Prístroje Vertu sú konštruované na minimálnu životnosť 10 rokov. Každý kláves sa testuje na viac než dva milióny stlačení. Netreba opomenúť ani fakt, že prostredie, v ktorom jednotlivé komponenty Vertu spájajú v jeden celok, je takmer sterilné.

Niečo extra

Okrem pocitu výnimočnosti a držby exkluzívneho telefónu poskytuje Vertu svojmu majiteľovi aj niečo navyše – jedinečnú službu Concierge. Stlačením špeciálneho tlačidla, ktoré sa nachádza na každom Vertu, sa jeho majiteľ dovolá na špeciálne pracovisko, ktoré poskytuje poradenstvo vo všetkých oblastiach každodenného života. Ak teda máte Vertu a ocitnete sa na menej známom mieste, tím ochotných pracovníkov vám na diaľku poradí najlepší hotel, či reštauráciu v okolí a nemá problém ani s rezerváciou letenky. Služba Vertu Concierge je dostupná 24 hodín denne 7 dní v týždni v angličtine, ďalšie jazyky (francúzština, taliančina, ruština, nemčina, a čínština) sú k dispozícii vo vyhradených časoch. Prvý rok od zakúpenia Vertu je služba bezplatná, neskôr sa za ňu platí.

Získalo si „V“ aj vás?

S cieľom zachovať exkluzivitu a prestíž predáva Vertu svoje „šperko-telefóny“ výhradne vo vlastnej sieti predajní a vo vybraných klenotníctvach po celom svete. Prvý obchod Vertu otvorili v roku 2002 v Paríži a o niečo neskôr v Singapure. Na Slovensku vlastnú predajňu nemá, to však nie je dôvod na smútok – ak vás oslovil, mesto Milliardcity pripomína, že ho ponúkajú tri známe klenotníctva v Bratislave a jedno v Košiciach. Koľko peňazí si máte pripraviť? Konkrétne sumy neprezradíme, ale za zmienku stojí fakt, že jeden z najdrahších modelov od Vertu je Signature Diamonds. Jeho telo je vyložené takmer 400 bielymi a ružovými diamantmi. Cena? Niečo vyše 2 miliónov korún.

František Kvarda     Photos: ISIFA

www.vertu.com