Autentické príbehy, nadčasové témy

Lyžovačka ako v rozprávke

0

Každý z nás má vlastnú predstavu o dokonalej zimnej dovolenke. Niekto hľadá idylickú krajinu na dokonalý oddych a relax, iný vyhľadáva hlavne športové aktivity a požaduje dokonalé podmienky na ich realizáciu. Stredisko Loser v rakúskych Alpách ponúka obe možnosti – v nádherných kulisách prírody, pod zasneženými vrcholkami mohutných kopcov sa dokonale zrelaxujete a príjemne športovo „zničíte“ zároveň. Tesne pred Vianocami sme na pár dní vymenili ruch mesta za romantiku v chatách Hagan Lodge a návštevníkom Milliardcity odtiaľ prinášame pár postrehov.

Skaly, tunely, skaly…

Lyžovačka v Alpách sa stáva pre Slovákov čoraz dostupnejšou. V rozumnej vzdialenosti sa nachádzajú rakúske Alpy, ktoré ponúkajú za cenu porovnateľnú so zimnou dovolenkou na Slovensku kvalitnejšie služby a predovšetkým lepšie, menej preplnené zjazdovky. Loser (najbližšie mesto je Altausee) je od Bratislavy vzdialený približne 370 kilometrov a absolútna väčšina cesty prebieha po diaľnici. Autom sa táto vzdialenosť dá pri rozumnom tempe, vrátane prestávok zvládnuť za 4 hodiny. Najzaujímavejšou, no zároveň aj orientačne najzradnejšou časťou cesty je posledná tretina. Nespočetné množstvo tunelov sa strieda s výhľadom na majestátny alpský masív. Pohľadom ako pre bohov nech sa radšej kochajú len spolucestujúci, vodičovi treba občas preventívne pripomenúť, že jeho pohľad má smerovať výlučne dopredu a nie hore.


Drevený luxus

Možností na ubytovanie je v okolí Loseru mnoho; mestečko Altausee vzdialené pár kilometrov od strediska je posiate penziónmi a menšími hotelmi. My sme sa rozhodli pre niečo štýlovejšie, avšak rovnako (ak nie viac) komfortné – chatu v lyžiarskej mikrodedinke Hagan Lodge. Na zimnú dovolenku v horách je takýto druh ubytovania absolútne ideálny. Rekreačné domy sú totiž vybavené k úplnej spokojnosti aj tých najnáročnejších lyžiarov. Okrem toho, nachádzajú sa takmer priamo na zjazdovke.

Chaty Hagan Lodge môžeme smelo označiť 4 hviezdičkami. Ich kapacita je maximálne 9 osôb. V týchto príjemných domčekoch sa nachádza dokonale vybavená kuchyňa so všetkými modernými spotrebičmi – od kávovaru, cez umývačku riadu, zabudovanú chladničku, mikrovlnku, sklokeramickú varnú dosku až po kvalitné hrnce a riady. Súčasťou domu je obývačka s LCD televízorom, rádiom a pripojením na internet.

Romantickú atmosféru dotvára krb; ten plní aj vykurovaciu funkciu. Obavy z rúbania dreva mať netreba, nejde totiž o krb v pravom zmysle slova, skôr o high-tech vykurovacie teleso so vzhľadom kozuba. K dispozícii sú dve kúpeľne s podlahovým kúrením. Zasnežený deň strávený na kopcoch odporúčame ukončiť v suchej saune, ktorá sa nachádza priamo v každej chate. Dokonalý zážitok, vrelo odporúčame.

Izby, ktoré sa nachádzajú na poschodí, sú zariadené jednoducho ale vkusne – interiérom dominuje drevo a  všade cítiť alpskú atmosféru. Pre rodiny s deťmi sú pripravené malé postieľky a bezpečnostné poistky na schodoch. Ak je členom vašej rodiny aj štvornohý miláčik, pre stredisko Hagan Lodge to nie je žiadny problém, je to „pets-friendly“ rezort.


Nielen lyže

Loser patrí k menším strediskám, svojimi službami však dokáže konkurovať aj väčším lyžiarskym centrám. Nechýba tu lyžiarska škola, športový obchod, servis a požičovňa lyží. Obrovským plusom je, že zjazdovky využívajú predovšetkým hostia ubytovaní v Hagan Lodge, cudzích lyžiarov je pomenej a stredisko budí dojem súkromného VIP rezortu. Lyžiari majú k dispozícii približne 30 kilometrov stredne náročných a ľahkých zjazdoviek, ktoré obsluhuje 8 vlekov, samozrejme, vrátane moderných sedačkových. Na svoje si prídu aj prívrženci ski-alpinizmu, podmienky na tento šport sú tu takisto skvelé. Snowboardistom Loser takisto vyhovuje, vyskytuje sa ich tam mnoho. Nechýba mnoho kilometrov upravených bežkárskych tratí v nádhernom prostredí. Prostredie je priateľské aj pre nelyžiarov, možností na prechádzky po okolí je viac. Loser je samozrejme predovšetkým zimným strediskom, avšak má čo ponúknuť aj v iných ročných obdobiach: je skvelým východiskovým bodom pre cyklotúry po okolí, v blízkosti chát sa nachádza aj lezecké centrum s lezeckou stenou pod holým nebom – priamo medzi stromami v lese.
Tak teda – dovidenia v Loseri.

Words & Photos: Jana Milošovičová, František Kvarda

www.loser.at