Autentické príbehy, nadčasové témy

Magická moc ametystu

0

Magická moc ametystu

Rubín, tyrkys, či ametyst, každý z týchto nádherných polodrahokamov má svoju skupinku priaznivcov, ktorá ich s nadšením vyhľadáva a obdivuje. Okrem toho, že rôznofarebné „kamienky“ plnia ako súčasť šperku estetickú funkciu, podľa odborníkov na ezoteriku disponujú aj niekoľkými liečivými vlastnosťami. Pôvod a význam jedného z nich, ametystu, je opradený viacerými poverami.

Kráska premenená na kameň

O krásnom, jemne purpurovom kameni sa zmieňuje už dokument, nájdený v Rusku v roku 1672. Písaný text hovorí, že farebný polodrahokam má účinky, vďaka ktorým jeho majiteľ bez problémov dokáže odolať omamnej sile alkoholu. Kameň zároveň prečisťuje myseľ a neutralizuje vplyv toxínov v tele. Hoci rodisko obľúbeného polodrahokamu sa nachádza v Indii, príbeh rozprávajúci o pôvode jeho mena nás zavedie do starovekého Grécka. V krajine Homéra žila kedysi krásna nymfa Amethys, do ktorej sa bezhlavo zamiloval Dionýz, boh úrody, plodnosti a vína. Pôvabná dievčina však nedokázala jeho city opätovať, pretože už dávnejšie zahorela láskou ku pastierovi Sirikosovi, talentovanému muzikantovi patriacemu do družiny boha Apolóna. Dionýza odmietnutie vyvolenej krásky zabolelo a rozhodol sa ju potrestať. Amethys pred ním utekala cez les, kde plná beznádeje volala na bohyňu vojny Artemis, prosiac o pomoc. Artemis sa nad dievčinou zľutovala a premenila ju na trblietajúci sa kameň. Tak sa zrodil čarokrásny ametyst.


Jed nemá šancu

V období stredoveku bol ametyst považovaný za posvätný kameň so spirituálnym významom. Prsteň s týmto polodrahokamom smeli nosiť cirkevní hodnostári, ktorí neskôr postúpili v hierarchii až na post kardinála. Aj kvôli výraznej spätosti s náboženstvom sa hovorilo o ametyste ako o „biskupskom kameni.“ V starovekom Grécku a Ríme sa predtým tento polodrahokam využíval pri výrobe pečatí a rôznych drobných predmetov. V ďalekej Číne zasa nachádzal uplatnenie ako súčasť ozdobných truhlíc. Jeden z dávnych príbehov hovorí, že ak bol do šálky z ametystu naliaty nápoj, do ktorého predtým vsypali jed, ten kto ho vypil ostal nažive. Sila vzácneho kameňa dokázala toho človeka ochrániť. Známe sú aj povery o tom ako ametyst ponorený do otrávenej tekutiny mení farby. Ak ostane rovnaký, nápoj je možné bez obáv vypiť.


Ako chameleón   

Skutočným „chameleónom“ sa ametyst stáva až vtedy, keď naň priamo dopadajú slnečné lúče. Jeho farba je zvyčajne jemne purpurová, vyskytuje sa však aj v tmavších odtieňoch, prípadne čerešňovočervených verziách. Kameň môže za istých okolností i vyblednúť a stratiť predošlú živelnosť a jas. Veľmi často sa tak stáva vtedy, ak sa vezme do miestnosti so silným elektrickým osvetlením. Ametyst by sa však nemal príliš dlho nechávať ani na rozhorúčenom slnku, pretože jeho krása sa rýchlo znehodnotí. Ak máte v pláne zaobstarať si šperk so vsadeným ametystom, pre istotu sa vopred ubezpečte o jeho kvalite. Akokoľvek porušený drahý kameň je nielen nedostatočne atraktívny, ale podľa povier aj bezcenný čo sa týka pozitívneho pôsobenia na jeho nositeľa. Inak prináša pokoj a šťastie, ukľudňuje nervy a tlmí konflikty. Veľmi často po ňom siahajú napríklad vojaci, ktorým dodáva sebadôveru a odvahu. Ametyst označujú liečitelia za kameň ľudí narodených vo februári. Obľúbený polodrahokam v súčasnosti ťažený predovšetkým v Rusku a v Južnej Amerike je symbolom úprimnosti.

Marcel Letko                                                                Photos: ISIFA

ww.gemstone.org