Autentické príbehy, nadčasové témy

Malebné mestečko na pobreží

0
Malebné mestečko na pobreží

Vždy som chcel navštíviť nejaké nezvyčajné miesto, ktoré vás očarí svojou krásou alebo zaujme hviezdnou osobnosťou. Jedno som našiel asi 190 kilometrov od San Francisca, položené na pobreží Tichého oceánu. Je krásne, malebné a kedysi mu „šéfoval“ starý kovboj Clint Eastwood. Volá sa Carmel-by-the Sea.

Známe mestečko Carmel-by-the-Sea po celé desaťročia inšpirovalo umelcov a priťahovalo ich do svojich romantických uličiek ako svetlo lámp nočný hmyz. Podľa prieskumu patrí k desiatim top destináciám v USA. Mesto Carmel-by-the-Sea  je pre Európanov mimoriadne príťažlivé, pretože je vybudované v európskom štýle. Vypína sa nad malebnou bielou piesočnatou plážou, pričom jeho najväčšia výhoda tkvie v dostupnosti – takmer všetko sa nachádza neďaleko od vášho hotela či penziónu. A nájdete tu takmer všetko – od divadelného umenia a kultúrnych aktivít až po stovky obchodov, reštaurácií, ochutnávok vína a galérií. Nie je čo váhať, v Kalifornii stále vládne nádherné letné počasie. Stačí si zabookovať letenky, zbaliť pár vecí a vydať sa za slnkom, vzduchom presýteným morom a mestečkom, kde zabudnete na zhon súčasného života.

small

Toto miesto je presne to pravé pre vás. V Carmel sa bez výčitiek svedomia dokážete zbaviť každodenného stresu bez toho, aby ste sa museli vzdať lákadiel veľkomesta – od umenia, divadla, hudby až po stolovanie na úrovni. Môžete si obliecť ten najlepší oblek a počas Bachovho festivalu si vychutnávať očarujúce tóny symfonického orchestra, alebo sa odviazať na koncerte K. D. Lang v Sunset Cultural Center. Ak máte radi aktívny štýl, vymeňte čierne lakovky za tenisky a vyberte sa na výlet chodníkmi na Point Lobos, či sa len tak bezmyšlienkovite poprechádzajte po pobreží.

Ak ste počas vašich potuliek po okolí vyhladli, ste na správnej adrese. Najesť sa môžete v mnohých štvorhviezdičkových reštauráciách (Carmel-by-the-Sea má pravdepodobne viac reštaurácií na obyvateľa než akékoľvek miesto na svete), alebo si jedlo vychutnajte len tak, pod holým nebom na pláži. Potom vám odporúčam vydať sa na lov umenia alebo za nákupmi. V Carmel sa nachádza viac ako 90 galérií a obchodov so starožitnosťami, kde si môžete kúpiť čokoľvek – od bežných tričiek až po kúsky od Tiffanyho. Dokonca aj skúsení cestovatelia často stratia dych, pretože práve tu majú možnosť stretnúť sa s obrovským množstvom tovaru na jednom mieste.

Carmel je komunita, kde miestni obyvatelia a, samozrejme, hostia môžu opustiť svoje autá a vychutnať si mesto pešo. Bludisko uličiek, domy bez číslovania, výklady a honosné chalupy privedú návštevníkov späť do dôb, keď sa všetci obyvatelia poznali podľa mena a presne vedeli, kto kde býva. Aj dnes tento stav z veľkej časti pretrváva. Namiesto čísel ulíc na stenách domov a chát objavíte ich názvy. Žiadny vplyv moderného životného štýlu neovplyvní zvyk dávať mená domom, alebo tieto názvy z nich strhávať- bolo by to považované za nešťastie.

small_1

Najúžasnejší zážitok prežijete v Carmel vtedy, keď sa slnko stratí za obzorom. Do ulíc a uličiek sa vyberie „armáda“ návštevníkov, ktorá sa postupne stráca v početných hostincoch a hoteloch, ako napríklad v legendárnych Pine Inn a La Playa Carmel, zatiaľ čo domáci smerujú do svojich domov a chalúp.

Bývalý starosta Carmel

Uplynulo už viac ako dvadsať rokov, čo slávny herec a predstaviteľ drsných mužov Clint Eastwood starostoval mestu Carmel-by-the-Sea. Návštevníci sa však ešte aj teraz spytujú, či Clint Eastwood túto funkciu stále zastáva.

Clint „šéfoval“ mestečku v rokoch 1986 –  1988. Jeho najväčším želaním počas aktívneho vedenia mesta bolo vybudovať mosty medzi podnikateľskou komunitou a obytnými oblasťami. Na prekvapenie, jeho stratégia fungovala.

Ubytovanie

V Carmel sa nachádza 45 hostincov – od ležérnych po pohodlné, elegantné a rafinované – s celkovou kapacitou 925 izieb. Mnohé z nich ponúkajú špeciálne možnosti ako výhľad na oceán alebo ubytovanie na samote. Všetky však vyžarujú charakteristické teplo a šarm, taký typický pre toto mestečko. Pre náročných sú k dispozícii skvelé hotely Pine Inn, La Playa Carmel, Cypress Inn a L’Auberge.

small_3

Reštaurácie

Ak by ste v Carmel nenašli reštauráciu, museli by ste byť, s prepáčením, slepí. Totiž, je z čoho vyberať. Nachádza sa tu viac ako 60 kaviarní, pekární, krčiem, bistier a reštaurácií s výnimočnými službami. V mnohých ponúkajú medzinárodnú a regionálnu kuchyňu s využitím čerstvých lokálnych surovín z úrodného údolia Salinas. Bolo by chybou nespomenúť čerstvé plody mora z azúrovej vody zálivu Monterey Bay. Monterey County je tiež domovom viac ako 75 vinárstiev, z ktorých mnohé ponúkajú denné ochutnávky vín z odrôd hrozna pestovaného na 45 000 akroch viníc.

Galérie

Carmel je od prelomu minulého storočia mekkou umelcov, spisovateľov a hudobníkov. Dnes sa tu nachádza viac ako 90 umeleckých ateliérov; galérie a starožitné obchody, kde si môžete kúpiť diela miestnych i zahraničných umelcov.

small_2

Shopping

Carmel sa môže pochváliť niekoľkými výnimočnými nákupnými miestami. Nájdete tu obchody s kuriozitami, so starožitnosťami, butiky a galérie, ktoré sa sústredili na Ocean Avenue, The Carmel Plaza, Shopping Village a nákupné centrum Crossroads, ktoré sa nachádza pri vstupe do údolia Carmel.

Festivaly

Úlohou mestečka je každoročne upozorniť návštevníkov na rozmanitosť spoločenských a kultúrnych akcií, ako sú umelecké eventy, divadlo, hudobné vystúpenia a literárne podujatia, ktorých cieľom je upriamiť pozornosť na slávne tradície. K najpopulárnejším akciám patria Carmel Art Festival, Carmel Bach Festival a shakespearovské slávnosti, ktoré sa konajú v prírodnom lesnom divadle a v divadle Zlaté ratolesti.

small_4

Relax

Návštevníci si môžu vychutnať čaro centra Carmelu a prírodné krásy centrálneho pobrežia Kalifornie, pričom sa môžu venovať rôznym outdoorovým aktivitám – jazde na koni, joggingu, chôdzi a jazde na bicykli po pobreží, ale tiež rybárčeniu, jazde na kajaku, surfovaniu alebo potápaniu. V blízkosti sa nachádza niekoľko medzinárodne renomovaných golfových ihrísk, a mesto takisto disponuje početnými tenisovými kurtmi.

Peter Fritz
Photos: Carmel-by-the-Sea Press
www.carmelcalifornia.com