Bežne sa na sociálnych sieťach môžeme stretnúť s videami, ktoré zobrazujú kúpanie králika. Zvieratko je na chrbte v umývadle, zatiaľ čo mu na brucho tečie voda z vodovodu. Rozkošné zábery, ktoré si vyslúžia nejeden lajk, však v skutočnosti ukazujú hrôzu. Králik neleží pokojne preto, lebo si kúpeľ užíva, ale preto, lebo je paralyzovaný strachom z neprirodzenej polohy a aj z vody. Naopak, vodná aktivita mu môže spôsobiť toľko stresu, ktorý môže byť spúšťačom reálneho ochorenia. Hlodavce sa totiž vo vode kúpu iba vo výnimočných prípadoch, nezriedka po odporúčaní veterinára.
Na vlastnom piesočku
„Králik má krásnu, no komplikovanú srsť. Skladá sa z troch vrstiev, je jemná a veľmi hustá, preto problematicky schne a je mimoriadne ťažké ju vysušiť. Po vodnom kúpeli mu hrozí prechladnutie, dokonca aj zápal pľúc. Keď vo vode kúpeme škrečky, pieskomily alebo osmaky, riskujeme u nich infarkt zo stresu,“ varuje pred tradičným ponímaním osviežujúceho letného kúpeľa Robert Schemmer zo Super zoo.
Medzi malé cicavce, ktoré sa tešia mimoriadnej obľube u chovateľov, patria škrečky, činčily ale aj pieskomily či osmaky degu. Ide o čistotné hlodavce, ktoré sa pravidelne starajú o svoju srsť. Keď ich je viac, dokážu si pomôcť navzájom, keďže ide o spoločenské tvory. Sú však prípady, keď sa im na srsť nalepia malé čiastočky z okolia, alebo sa umastia, a tu im najlepšie pomôže piesok. A nielen to. Podobne ako u detí, aj pre nich je piesok ako ihrisko. Užijú si v ňom more zábavy, radi v ňom hrabú, ale aj sa váľajú. Pieskový kúpeľ znižuje množstvo prirodzených olejov a nečistôt v srsti a napomáha odpudzovať parazity.
Špeciálne pre drobné cicavce
Z klasického piesku sa práši, preto používame bezprašný, jemný a dezinfikovaný piesok určený pre drobné cicavce. Na rozdiel od piesku v detských pieskoviskách alebo akváriového piesku, je mäkký a nedráždi kožu ani dýchacie cesty hlodavcov. „Najviac miluje pieskový kúpeľ pieskomil mongolský, preto by sme ho mali ideálne chovať na pieskovom podloží, aby si v ňom mohol vytvárať tunely. Pieskové podložie vytvoríme z piesku a kúskov sena, slamy, alebo menších konárikov v horizontálnych vrstvách, aby sa mu nezrútili podzemné komôrky,“ hovorí Robert Schemmer zo Super zoo. Pokiaľ to nie je možné, je vhodné do chovného zariadenia umiestniť nádobu, v ktorej bude minimálne 10 cm hlboká vrstva piesku. Ideálne je zvoliť čím väčšiu nádobu, napr. o rozmere 30×20 cm.
Pieskové kúpele tiež milujú škrečky, činčily aj osmaky degu. Zatiaľ čo u škrečka džungarského a roborovského postačí piesková aj nerezová miska s priemerom 14 cm, u škrečka sýrskeho je potrebné voliť nádobu o rozmere 20×15 cm. Osmak degu sa rád vyšantí v nádobe o rozmere 30×20 cm s výškou steny aspoň 15 cm. Pri chove činčily vlnatej sú pieskové kúpele nevyhnutné. Ideálne je, ak má kúpacia vanička okrúhly tvar, aby sa zvieratko vedelo v piesku dobre vyváľať. Pieskový kúpeľ im poskytujeme dvakrát až trikrát týždenne, aby nedochádzalo k prílišnému vysúšaniu ich pokožky. Piesok v nádobe pravidelne preosievame od nečistôt lopatkou a pravidelne ho meníme za nový.
Morča a králik sa spravidla čistia samy
Pri morských prasiatkach sa pieskové kúpele nepraktizujú. O ich srsť sa staráme pravidelným česaním. Ak sa pri morčiatkach vyskytne situácia, že sa nechtiac úplne zašpinia, čo v lete býva najmä od melónu, je ich možné očistiť vlhčenými utierkami. Keď žijú v páre či skupine, pomôžu si od nečistôt navzájom. „Morča môžeme výnimočne okúpať vo vode, ktorá by mala mať 32 °C až 35 °C, pričom je dôležité použiť výlučne šampón vhodný pre malé cicavce. „Nesmierne dôležité je úplné vysušenie srsti zvieraťa, preto volíme dobre nasiakavú osušku. Pokiaľ by morča zostalo mokré, hrozí mu riziko plesňových ochorení a kvasinkových infekcií, ktoré sa prejavia vypadávaním srsti, vznikom lézií, šupín a badateľne poškodenej kože,“ upozorňuje Robert Schemmer.
Taktiež pri zakrslých králikoch sa nepraktizujú pieskové kúpele. Ich srsť je potrebné upravovať pravidelným česaním. Pri králikoch však vieme tento piesok použiť do hrabacieho boxu. „Z praxe sme zistili, že najčastejšie chovateľov králikov trápi zašpinený králik od trusu v oblasti medzinožia. To by sa však zdravému králikovi nemalo stávať. V tomto prípade je vhodné navštíviť veterinára, ktorý sa zameriava na drobné cicavce. Špinavé miesta je možné očistiť vlhčenými utierkami určenými pre zvieratá, prípadne ich umyť pod teplou vodou a dôkladne osušiť. Celého králika nikdy nekúpeme,“ dodáva Robert Schemmert zo Super zoo.
Foto: Pixabay
-PR článok-