Autentické príbehy, nadčasové témy

Manolo Blahnik – tvorca luxusu na nohách

0

Jeho vernými zákazníčkami sú hviezdy ako Jennifer Aniston, Ivana Trump či Winona Ryer. Ročne predá vyše 60 tisíc párov topánok svojej značky. Priam „fetišom“ boli jeho originálne dizajnérske kúsky pre hrdinky seriálu Sex v meste. Reč je o Manolovi Blahnikovi, svetoznámom návrhárovi topánok rovnomennej značky.

Topánky Manolo Blahnik sú svetoznáme, uznávané, krásne a drahé. Vyrábajú sa ručne. Táto značka je jedna z najprestížnejších v oblasti obuvníctva. Pozrime sa však detailnejšie na samotného Manola Blahnika, zakladateľa fenomenálnej obuvníckej značky.

Priezvisko Blahnik napovedá, že tento „pán topánok“ má čosi spoločné so stredom Európy. Je to skutočne tak, jeho otec mal český pôvod. Blahnik bol dieťaťom globalizácie – v časoch, keď o nej ešte nebolo ani chýru, ani slychu. Španielskej matke sa narodil 20. novembra 1942 na Kanárskych ostrovoch. Študoval vo Francúzsku a v Ženeve a neskôr, v roku 1970, odišiel do Londýna, kde začal navrhovať topánky pre značku Zapata.

Fascinácia obuvou a nohami sa u neho prejavila už v útlom veku. Ako malý vytváral topánky pre domáce zvieratá. Prvé úspechy začal dosahovať v 70. rokoch minulého storočia po tom, ako sa v New Yorku zoznámil s Dianou Vrelandovou, šéfredaktorkou amerického Vogue. Prvý vlastný obchod svojej značky otvoril v Londýne v roku 1973. Jeho dizajnérske umenie bolo ohodnotené mnohými cenami, poklony sa dočkal dokonca aj od španielskeho kráľa i britského kráľovského dvora. Kúpiť si jeho topánky nie je „len tak“ – obchody má iba v najvýznamnejších svetových metropolách: Londýn, New York, Las Vegas, Dublin, Atény, Madrid, Istanbul, Dubaj, Kuwait, Hong Kong, Soul a Singapur.

František Kvarda                Photos: ISIFA

www.manoloblahnik.com