Autentické príbehy, nadčasové témy

Maškrtenie s Bonnatom

0

Maškrtenie s Bonnatom

Nasledujúce riadky potešia milovníkov maškrtenia. Na stránkach milliardcity si predstavíme exkluzívneho výrobcu čokolád, ktorý vďaka vlastnej kvalitnej produkcii získava nielen prestížne medzinárodne ocenenia, ale aj priaznivcov v Európe, Južnej Amerike, či Ázii. Sladkými potešeniami spríjemňuje chvíle deťom i dospelým a zároveň sa teší z pribúdajúcich pozitívnych reakcií.

Počuli ste už o čokoláde Bonnat? Táto jedinečná pochúťka sa vyrába vo francúzskom mestečku Voiron pod dohľadom skúsených odborníkov. Pomerne malý rodinný podnik založil v roku 1884 Félix Bonnat. Orientoval sa najmä na produkciu tzv. „single origin” čokolád a mliečnych čokolád s výrazným podielom kakaovej zložky (65-75%). Priniesol tak na trh zaujímavý horko-mliečny mix, ktorý si ľudia okamžite obľúbili. Výrobky mali krémovú konzistenciu, boli chuťovo lahodné a hodvábne jemné. A to všetko bez výraznej kyslosti, typickej pre klasické horké čokolády. Ako prezrádza Stephane Bonnat pravnuk pôvodného zakladateľa spoločnosti, čokoládovňa získava bôby len z prvotriednych svetových plantáží. Zároveň spolieha na tradície a selekciu tých najkvalitnejších surovín. Aj preto by ste prísady ako sú prírodná vanilka, či sójový lecitín u francúzskeho výrobcu márne hľadali. Keďže Stephane Bonnat si na špičkové ingrediencie potrpí, namiesto bežného repkového cukru vsádza na cukor trstinový. Kakaové maslo, ktoré využíva je čisté, bez akýchkoľvek rastlinných prímesí. Červená svieti aj pre umelo vytvorené arómy.

Ako uvádzame vyššie, čokoládovňa Bonnat produkuje vo výraznej miere tzv. „single origin” čokolády. Čo to znamená? Že bôby potrebné pri výrobe týchto maškŕt boli zbierané na plantážach v rozličných krajinách. Spolu ich je jedenásť (Brazília, Venezuela, Peru, Ekvádor, Mexiko, Kuba, Haiti, Trinidad, Srí Lanka, Madagaskar a Pobrežie Slonoviny). Bonnata, ktorý prišiel s týmto výnimočným nápadom rozlišovať jednotlivé druhy čokolád podľa oblastí výskytu kakaových bôbov, začali veľmi skoro napodobňovať aj ostatní výrobcovia. Francúzska spoločnosť Bonnat bola ale priekopníkom aj v inej oblasti. Ako prvá začala v súvislosti s tabuľkovou čokoládou používať pojem „vintage, inak typický napríklad vo vinárskej terminológii. Ponuku sladkostí zároveň rozšírila o rozmanité pralinkové bonbóny a popritom stihla pozbierať niekoľko prestížnych medzinárodných ocenení. Jedno z nich, striebornú medailu, obdržala v roku 2013 na podujatí Academy of Chocolate v Londýne za výnimočný produkt Juliana Brésil s obsahom kakaa 75%.  

Hoci zatiaľ ostáva bez ocenenia, k nepochybne najunikátnejším výrobkom od Bonnata patrí 100 gramová čokoláda Maragnan. Pri jej výrobe sa skúsený profesionál nechal inšpirovať Brazíliou a zvláštnym druhom kakaovníka, o ktorom sa predpokladalo, že už dávnejšie vyhynul. Zmietnuť z povrchu zemského ho mala choroba, prejavujúca sa zvláštnymi výrastkami označovanými ako „metly čarodejníc.” V roku 2012 bolo napokon objavených ešte 27 akoby zázrakom zachránených stromov, z ktorých kakaové bôby mohli byť použité pri výrobe jedinečnej čokolády. Čokolády s kvetinovou vôňou a harmonickou, vyváženou chuťou. Francúzsky výrobca sa touto výnimočnou delikatesou veľmi rád pýši.

Marcel Letko                                                                                              Photos: ISIFA, Press

www.bonnat-chocolatier.com