Autentické príbehy, nadčasové témy

Maurícius – ostrov plný zážitkov!

0

Ostrovy v Indickom oceáne sú známe nádhernými lagúnami, bielymi piesočnatými plážami či romantickými korálovými útesmi. Výnimkou nie je ani Maurícius, ktorý leží 900 km východne od ostrova Madagaskar a je už na prvý pohľad synonymom luxusu a elegancie. Na druhej strane však ponúka množstvo zaujímavých miest a dobrodružstiev, ktoré jednoducho musíte zažiť! Vydajte sa cestu plnú chutí, farieb a prírody!

Gastronómia a exkluzívny rum. Ak ste priaznivcom prvotriednych destilátov, ten, ktorý destilujú na ostrove Maurícius, patrí k najchutnejším. Rhumerie de Chamarel sa nachádza na juhovýchode ostrova a okrem samotnej prehliadky pálenice, predajne s najrôznejšími druhmi rumu, zažijete aj skvelú ochutnávku jeho všetkých možných chutí: dubového, kokosového, banánového, vanilkového či škoricového… Lokálnou špecialitou ostrova, ktorú rozhodne musíte vyskúšať, je čerstvý kokos a vanilka. Ideálnou voľbou je navštíviť koloniálny dom Le Saint Aubin, kde si v tropickej záhrade pochutnáte na delikátnom obede s vanilkovým čajom osladeným hnedým trstinovým cukrom. Miestnou špecialitou sa stal „palm heart salad“, ktorý je z dutiny  palmy a sprevádza ho zaujímavý príbeh. Aby ste si pochutnali na tomto surovom predjedle, kuchári potrebujú asi 7-ročný kmeň kokosovej palmy. Práve z toho dôvodu dostala táto špecialitka názov milionárske predjedlo. Produkcia soli a cukru je na ostrove najpopulárnejším odvetvím, tak ako jej proces nezabudnuteľným zážitkom. Na ostrove Tamarin sa nachádza najstaršie soľné pole, ktoré vzniklo ešte za čias francúzskej nadvlády, keď bola produkcia soli nevyhnutná pri konzervácii mäsa pre námorníkov.

Safari a prírodné rezervácie. Milovníci divokej prírody si určite prídu na svoje v mnohých prírodných rezerváciách, ktorých je na ostrove dostatok. K najznámejším patrí Casela Nature Park na západnom pobreží ostrova. Na tisíc štvorcových metroch nedotknutej prírody uvidíte antilopy, zebry, obrovské korytnačky, ba dokonca môžete zažiť prechádzku s levmi. V parku sa nachádza 140 druhov vtákov z piatich kontinentov. Hlavnou atrakciou je ružový holub, jeden z najvzácnejších vtákov na svete. Maurícius je preslávený aj tým, že bol jediným známym miestom výskytu dnes už vymretého vtáka dodo. Na južnej časti ostrova sa na ploche 5 ha rozprestiera La Vanille Crocodile Park, kde žije cez 500 korytnačiek a 1500 krokodílov. Najväčšou a najstaršou korytnačkou je 92-ročný samec Domino vážiaci 275 kilogramov. Môžete sa povoziť na korytnačkách alebo sa odfotografovať s malým dvojmesačným krokodílom a pri troche šťastie skúsiť aj ich kŕmenie. Gurmánov určite poteší špeciálna ochutnávka krokodílieho mäsa v miestnej reštaurácii tak ako dámy exkluzívne kabelky z krokodílej kože v neďalekom obchode. V najstaršej botanickej záhrade na južnej pologuli Pamplemousses je veľká zbierka exotických rastlín, najzaujímavejším exponátom je palma zvaná talipot. Rozkvitá iba raz za 60 rokov, a potom odumiera.

Katamarán. Vrtuľník. Ponorka. Za dobrodružstvom a za spoznávaním krás ostrova sa môžete vydať aj netradičným spôsobom. Na výlete luxusným katamaránom zažijete plavbu na tie najpôsobivejšie ostrovčeky, akým je napríklad Ille aux Cerfs, kde cestou narazíte na romantickú zátoku v Mahéburgu, situovanú medzi Montagne du Lion a historickým Vieux Grand Port, kde sa v roku 1810 odohrala námorná bitka medzi Angličanmi a Francúzmi o prístav Vieux Grand. Zážitkom určite bude aj scénický let vrtuľníkom, uvidíte bežne nedostupné zákutia a ostrov v úplne inom rozmere. Najväčšou atrakciou stále zostáva výlet ponorkou, uprednostňujú ho ľudia, ktorí sa nemôžu potápať. Táto ojedinelá cesta trvá 45 minút a odohráva sa v 35 metroch pod morom. Absolvovať môžete aj nočné ponory, skutočne zážitok, na aký len tak ľahko nezabudnete!

Jana Mutňanská                                                    Photos: Archive

www.mauritius.net