Autentické príbehy, nadčasové témy

Maxim’s – parížska nočná radosť

0

V Paríži si musíte okrem nákupov, historických budov, monumentov a múzeí vychutnať aj nočný život. Keď preferujete exkluzívne show, tak sa rozhodnite pre Lido, alebo Moulin Rouge. Pokiaľ však hľadáte aktívnu zábavu, skvelú hudbu, výbornú reštauráciu, vyberte sa na rue Royale – do svetoznámeho Maxima.

Maxim’s si vydobyl súčasnú slávu vďaka slávnemu menu Pierre Cardina a Louisa Vaudabla. Príbeh tohto legendárneho parížskeho lokálu však začína v roku 1890. Práve v tomto čase sa vzťahy medzi Francúzskom a Nemeckom udržiavali na bode mrazu. Ale tento stav nezaujímal talianskeho zmrzlinára s menom Imoda, ktorý neprezieravo vyzdobil svoj obchod na rue Royale 3 pruskými zástavami. Výsledok na seba nenechal dlho čakať, pán Imoda sa musel zbaliť, zavrieť svoj obchod a vrátiť sa do Talianska.

O pár chvíľ zaujal opustený priestor Maxima Gaillarda, ktorý sa tu rozhodol otvoriť svoj bar. V apríli 1893 zaznamenal bar nazvaný jednoducho Maxim’s svoju premiéru. Vývoj nabral rýchly spád a podnik rástol, takže veľmi rýchlo k baru pribudla reštaurácia. K vysokej návštevnosti a záujmu dopomohol Arnold de Contades, ktorý Maxim’s navštevoval s krásnou Irmou de Montigny. Obaja patrili k náročným návštevníkom s vyberaným vkusom pre netradičné menu. Keďže si obľúbili služby reštaurácie, priviedli sem svojich známych a onedlho sa Maxim’s stal obľúbeným miestom parížskej elity.

Dôležitou udalosťou bol vstup Chaveaua a Cornuchého do podniku, keď im Maxime Gaillard predal časť zo svojho podielu. Noví partneri oslovili architekta Louisa Marneza, aby navrhol výzdobu podniku. Ten sa zhostil svojej úlohy veľmi zodpovedne, pretože oslovil známych majstrov, ako Majotella, Prouvého, Gallého a Guimarda. Základnou myšlienkou stvárnenia interiéru bol návrat k prirodzenosti, prírode. Ďalší muž v tvorivom tíme – Alexandre Brosset – zodpovedal za bronzovú výzdobu dverí prízemia a vstupu. Výsledok môžu návštevníci obdivovať aj dnes – pretože patrí k najznámejším a najprestížnejším výzdobám.
Obdivuhodný je strop v jedálni z roku 1893, ktorý tvorí 180 sklenených častí, každá s rozmermi – 46,4 x 49 cm.  Každá časť nepriehľadného skla je vyzdobená kvetmi, ovocím, alebo listami pomarančovníka, či citrónovníka.

Vplyv Guimarda je tu čitateľný a stal sa typickou ukážkou moderného štýlu, ktorý reprezentuje umenie a tvorivý talent remeselníka.


Aj preto bol v roku 1979, vďaka svetovému záujmu, Maxim’s na návrh francúzskej vlády, zapísaný ako súčasť francúzskeho historického dedičstva.

V roku 1900, počas Svetovej výstavy v Paríži, si Maxim’s získal pozornosť najväčších postáv svetovej smotánky. Stal sa najznámejším miestom na svete, keď jeho návštevu nevynechali rôzne osobnosti – ruské kniežatá, milionári z Južnej Afriky, nemeckí a holandskí baróni, ktorí tu s radosťou míňali svoje peniaze. Lesk a rozvoj podniku výrazne neovplyvnila ani svetová vojna a tak tu od roku 1910 znelo populárne argentínske tango.

Časy sa menia. V roku 1931 sa stal hlavným akcionárom Octave Vaudable, s ktorého menom sa podnik spája aj dodnes. Práve tento muž priviedol Maxim’s na súčasnú úroveň, zabezpečil nesmrteľnosť. Žezlo po Octavovi prebral Louis Vaudable, ktorý sa v roku 1977 spojil s Pierrom Cardinom. Maxim’s si od tej doby stále zvyšuje kredit na celom svete a každoročne láka množstvo zábavychtivých návštevníkov.

Aj v súčasnosti navštevuje tento „nočný raj“ veľký počet zaujímavých ľudí, medzi ktorými by ste našli mená, ako Alexander McQueen,  Jean Michel Villemotte, Renee Fleming, alebo  Gloria Von Turn Und Taxis. Konala sa tu tiež premiéra filmu Moulin Rouge, ale tiež rôzne firemné akcie veľkých spoločností. Maxim’s je stále v obľube.

Peter Fritz      Photos: Maxim’s Press

www.maxims-de-paris-com