Autentické príbehy, nadčasové témy

Melbourne Cup – najluxusnejšie dostihy

0

Hrdosť, prestíž, ale aj luxus. Tri slová, ktoré snáď najlepšie reprezentujú najtradičnejšie a najobľúbenejšie dostihy v Austrálii. Melbourne Cup ponúka všetko, po čom náročný divák túži – skvelé a vzrušujúce súboje, obdivuhodné výkony jazdcov a koní, no a v neposlednom rade i ligotavé pozlátko.

Už 148 rokov zápasia rýchle, mocné plnokrvníky a kvalitní džokeji na pretekárskej dráhe vo Flemingtone na vysoko dotovaných prestížnych dostihoch. V prvý novembrový utorok sa život v krajine zastaví, každý sleduje, kto si napokon odnesie cenné vavríny víťazstva. V tento deň majú ľudia v Austrálii voľno, aby si mohli obľúbené športové podujatie dosýta a v plnej nádhere vychutnať.

Účastníci Melbournského pohára navzájom súperia na trase dlhej 3 200 m, pričom ich výkony neraz pozoruje vyše 100 000 zvedavých divákov. /v roku 2005 to bolo 140 000/. Keď si ale zalistujeme v dávnej histórii, na vôbec prvé dostihy vo Flemingtone, kde sa zrodilo víťazstvo koňa menom Archer, sa prišlo pozrieť len 4 000 nadšencov, čo je oproti súčasnému stavu neporovnateľný rozdiel.

Rokmi však Melbourne Cup získaval čoraz viac na obľube. Pribúdalo množstvo zaujímavých dostihov, striedali sa víťazi, ale i odmeny. Kým v premiérovom roku 1861 výherca obdržal hotovosť 170 britských libier a zlaté hodinky, od roku 1919 až do súčasnosti sa už smel tešiť zo štedrej finančnej výhry a zlatého pohára, ktorého hodnota je 80 000 dolárov.

Lákavým predkrmom pred samotnými dostihmi zvyknú byť rôzne zaujímavé eventy. Počas septembra a októbra zavítal do Flemingtonu pôsobivý svet módy, reprezentovaný spoločnosťou MYER Fashions. V rámci najvýznamnejšieho a najprestížnejšieho módneho podujatia Melbourne Cup Carnival sa uskutočnila súťaž o najštýlovejšie oblečenú dámu. Pôsobivej akcii dominuje nielen luxus a elegancia kvalitných odevov, ale aj krása a čaro zúčastnených dám. Spokojnú víťazku istotne potešilo množstvo skvelých cien – nový automobil SAAB 9-3 Convertible, prekrásne šperky, hodinky renomovanej značky Longines, či darčekové poukážky od MYER Fashions. Na Melbourne Cup Carnival sa predstavili hrdé víťazky regionálnych súťaží konajúcich sa v Novom Južnom Walese, Queenslande, Južnej Austrálii, Západnej Austrálii, či Tasmánii. Do Melbourne mohli priletieť v spoločnosti priateľa, organizátori k nim pristupovali ako ku VIP hosťom, teda s patričnou pozornosťou. Dámy mali k dispozícii luxusné ubytovanie, zabezpečenú prepravu, taktiež obdržali pozvánky na rôzne zábavné, či spoločenské podujatia.

Druhého októbra sa vo Flemingtone uskutočnil štýlový event s pôsobivým názvom Hastravagance. Na svoje si prišli milovníci luxusnej módy, najmä klobúkov. Predmety, ktoré  počas podujatia dámy prezentovali si mohli účastníci Hastravagance dokonca kúpiť. Átrium vo Flemingtone poskytlo v daný moment skutočne luxusné posedenie, priestory boli vyzdobené okúzľujúcimi dekoráciami. Hostia mali možnosť ochutnať iskrivé vína alebo načrieť do luxusných škatuliek plných chutných drobností. Catering je vždy plne v réžii spoločnosti Peter Rowland Catering.

V predprograme prestížneho Melbourne Cupu sa nezabudlo ani na mladšiu vekovú kategóriu. V rámci špeciálneho eventu Emirates Stakes Day mali dievčatká a slečny vo veku 6 až 17 rokov taktiež príležitosť okúzliť svojim osobitým štýlom, či odevom a zabojovať o senzačnú finančnú výhru 100 000 dolárov, vrátane rodinného výletu do exotického Dubaja. Podujatie Emirates Stakes Day je čoraz obľúbenejšie, už v minulých rokoch sa ho zúčastnilo 1 200 súťažiacich a tento rok ich bolo ešte viac.

Vráťme sa však k dostihom. Každý rok čakajú dychtiví fanúšikovia na štvornohého hrdinu, ktorý sa zapíše do kroniky Melbournského pohára a, samozrejme, nemenej ovácií si vyslúži aj víťazný džokej. Tento rok sa táto pocta ušla Coreymu Brownovi, ktorý si vychutnal úspech v sedle Shockinga. S veľkými očakávaniami pristupoval k účinkovaniu na Melbourne Cupe jeho trojnásobný víťaz (s Makybe Diva) Glen Boss. Ten oslavoval niekoľko dní pred „pohárom“ víťazstvo v Cox Plate na ďalšom melbournskom hipodróme Moonee Valley. So You Think legendárneho austrálskeho trénera Barta Cummingsa priniesol opojný pocit sympatickému Bossovi, ktorého nádeje na úspech v Melbourne Cupe zhasli deň pred samotným podujatím. Jeho kôň Changingoftheguard bol totiž vyškrtnutý.

Marcel Letko                          Photos: VRC Press

www.melbournecup.com