Autentické príbehy, nadčasové témy

Melbourne Cup oslavuje

0

Melbourne Cup oslavuje

Možno sa fanúšikom turfu bude zdať unáhlené rozhodnutie prezentovať informácie ohľadne Melbournského pohára, ktorý sa uskutoční na začiatku novembra 2010. No skutočnosť je iná. Pred pár dňami totiž organizátori predstavili program jubilejného 150. ročníka dostihového sviatku Austrálie. Dostihy, ktoré zastavia národ sľubujú tento rok skvelé možnosti.

V novembri si fanúšikovia turfu v Austrálii vychutnajú magickú atmosféru Melbourne Cupu.  Už po stopäťdesiaty raz rokov sa na dráhu vo Flemingtone postavia ušľachtilé kone a známi džokeji, aby bojovali o zlatý pohár. V prvý novembrový utorok sa život v krajine na niekoľko minút zastaví, aby si vychutnal zápolenie na dostihovej dráhe a objavil tak výsledok tajničky – ktorá odhalí víťaza jubilejného ročníka. V tento deň majú ľudia v Austrálii voľno, aby si mohli obľúbené športové podujatie dosýta a v plnej nádhere vychutnať.

Účastníci Melbournského pohára navzájom súperia na trase dlhej 3 200 m, pričom ich výkony neraz pozoruje vyše 100 000 zvedavých divákov (v roku 2005 to bolo 140 000). Keď si ale zalistujeme v dávnej histórii, na vôbec prvé dostihy vo Flemingtone, kde sa zrodilo víťazstvo koňa menom Archer, sa prišlo pozrieť len 4 000 nadšencov, čo je oproti súčasnému stavu neporovnateľný rozdiel.
Rokmi však Melbourne Cup získaval čoraz viac na obľube. Pribúdalo množstvo zaujímavých dostihov, striedali sa víťazi, ale i odmeny. Kým v premiérovom roku 1861 výherca obdržal hotovosť 170 britských libier a zlaté hodinky, od roku 1919 až do súčasnosti sa už mohol tešiť zo štedrej finančnej výhry a zlatého pohára, ktorého hodnota bola 125 000 dolárov. No v tomto roku, pri príležitosti 150. výročia tejto veľkej udalosti austrálskeho turfu sa jeho hodnota zvýšila na 150 000 dolárov.

Jubilejnému ročníku budú predchádzať mnohé aktivity na národnej i medzinárodnej úrovni. Okrem toho potešilo zástupcov Victoria Racing Club rozhodnutie vlády štátu Victoria, ktorá avizovala podporu a svoju aktívnu účasť na tomto turfovom sviatku. „Bude to oslava, ktorá bude odzrkadľovať slávnu minulosť, zaujímavú prítomnosť a nádejnú budúcnosť, ale tiež hrdinské súboje a významné udalosti. Na tieto atribúty chceme upozorniť fanúšikov dostihov v Austrálii i na celom svete“, povedal šéf Victoria Racing Clubu – pán Rod Fitzroy.

„Melbourne Cup má významný vplyv na štát Victoria. Spomeňme si na skromné začiatky v roku 1861 a porovnajme ho s dnešným medzinárodným podujatím. Je úžasné sledovať nevídaný rozmach tohto eventu.“ – dodal John Brumby, premiér štátu Victoria.

Pre súťažiacich bude ťahákom aj dotácia, ktorá sa vyšplhala na sumu 6 miliónov dolárov, čo predstavuje nárast o 500 000 dolárov. To znamená, že Melbourne Cup bude naďalej kraľovať ako najbohatší handicap na svete.

My veríme, že austrálsky sviatok turfu pritiahne na dráhu vo Flemingtone skvelú konkurenciu a prinesie skvelé súboje.

Peter Fritz                                              Photos: VRC Press

www.melbournecup.com