Autentické príbehy, nadčasové témy

Metropolitná opera New York v ôsmich mestách na Slovensku

0

Metropolitná opera New York v ôsmich mestách na Slovensku

Sieť multikín CINEMAX pripravila pre priaznivcov kvalitného umenia jedinečný projekt priamych prenosov operných predstavení Metropolitnej opery v New Yorku.

Už štvrtú sezónu prináša projekt s názvom Metropolitan Opera: Live in HD na plátna kín do celého sveta priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku. Myšlienka prenosov predstavení sa začala realizovať v decembri 2006 najprv v 60 sálach na severoamerickom kontinente. V nasledujúcej sezóne tento počet vzrástol na 600 kinosál v 23 krajinách sveta. V súčasnej dobe by malo operné predstavenia prenášať približne 1000 kinosál vo viac ako 40 krajinách sveta. Aj tieto čísla sú dôkazom toho, že opera je univerzálny a nadčasový žáner, ktorý nepozná vek divákov, ani hranice štátov.   

Prenosy Metropolitan Opera: Live in HD sú kombináciou vrcholného operného umenia s najmodernejšími technológiami. HD (High Definition) kvalita, v ktorej sa prenos uskutočňuje, vysoko prevyšuje kvalitu formátu DVD. Zážitok výrazne umocňuje priestorový šesťkanálový zvuk 5.1. a dokonalá kamera, ktorá návštevníkom kina sprostredkúva perspektívu a detaily, aké neuvidia ani diváci na najlepších miestach priamo v Metropolitnej opere. Unikátne zábery tak dotvárajú mozaiku plnohodnotného umeleckého zážitku, ktorý je výsledkom interpretačného umenia spevákov a hudobníkov a profesionálne zvládnutého filmového remesla. Divadelné predstavenia sa tešia veľkej obľube nielen u bežných divákov, kvalitu nadšene prijíma aj odborná verejnosť. Napríklad v susednej Českej republike sú predstavenia vypredané častokrát aj niekoľko týždňov vopred.

Sezóna 2009/10 je prvá, ktorej predstavenia môžu vzhliadnuť už aj slovenskí diváci. Sieť multikín CINEMAX vstupuje do aktuálnej sezóny s operným predstavením Ambroise Thomasa Hamlet v réžii Patrice Cauriera a Moshe Leisera. V tomto naštudovaní Hamleta sa slovenským divákom predstavia Marlis Petersen ako Ofélia a Simon Keenlyside ako Hamlet. Prenos sa uskutoční v ôsmych slovenských mestách 27. marca 2010 o 18.45. Predstavenie je v pôvodnom jazyku bez titulkov.

Sezónu uzatvorí opera Gioacchina Rossiniho ARMIDA v sobotu 1. mája tohto roku. Priaznivci a fanúšikovia opery nebudú o predstavenia ukrátení ani počas leta, kedy pre nich sieť multikín CINEMAX pripravuje záznamy z prenosov predstavení sezóny 2009/10. Ďalšia sezóna začína v septembri 2010.

Dajte sa do gala a vychutnajte si špičkový umelecký zážitok v pohodlí vášho obľúbeného kina!

Words: Cinemax                                             
Photos: Photo: Ken Howard/Metropolitan Opera, Cory Weaver/Metropolitan Opera

www.cine-max.sk