Autentické príbehy, nadčasové témy

Michelle Obamová mení neznámych návrhárov na módne hviezdy

0

Oblečenie Michelle Obamovej vyvolávalo už od začiatku volebnej kampane jej manžela veľký záujem médií. Dnes je Michelle nielen prvou dámou, ale aj uznávanou módnou ikonou. Značky, ktoré si vyberá, sa ihneď lepšie predávajú a mladým návrhárom, ktorých oblečenie si vyberie, otvára brány do sveta veľkého módneho biznisu.

Nemožno sa preto čudovať, že prvá dáma sa dnes usmieva z titulky marcového vydania časopisu Vogue. Na sebe má purpurové hodvábne šaty od 26-ročného Jasona Wu. Jeho bielu večernú róbu dnes pozná už celý svet. Obamová z neho spravila dizajnérsku hviezdu minúty po tom, ako sa vo Wuovom modele objavila na inauguračnom plese 20. januára.

„Mojou jedinou inštrukciou bolo, aby sa šaty leskli, čo sa mi dúfam podarilo,“ vysvetlil mladý nadaný návrhár, ktorý biele šaty ozdobil miliónom kryštálov Swarovski. Wu Obamovú nikdy osobne nestretol a v osudný januárový večer nemal ani tušenia, že nová prvá dáma si oblečie šaty ušité presne podľa jeho skice zaslanej ešte v novembri minulého roka. Ako sa priznal v jednom z desiatok následných rozhovorov, Michelle chcel obliecť do niečoho romantického, silného a pritom energického. Presne taká totiž v jeho očiach prvá dáma je.

Wuove šaty vyvolali síce zmiešané reakcie predstaviteľov módneho sveta, ale rozhodne návrhárovi pomohli preraziť. Za kritikou treba vidieť aj fakt, že návrhy rób na inauguračný deň zaslali Obamovej štylistke Ikram Goldmanovej aj renomované dizajnérske domy. Zástupcom značiek Oscar de la Renta či Calvin Klein sa Goldmanová nikdy viac neozvala. Majiteľka prestížneho módneho butiku v Chicagu je pritom považovaná za šedú eminenciu módnych rozhodnutí prvej dámy. Práve Goldmanová vybrala pre Michelle aj jej denný inauguračný kostým z dielne Isabely Toledovej. Za pár hodín sa stala z málo známej kubánskej návrhárky módna hviezda, ktorej kostým si dnes nechávajú šiť na mieru bohaté dámy z celého sveta. Toledová pracuje v módnom biznise už 25 rokov, ale do momentu inaugurácie ju poznali len úzke umelecké kruhy. Odvtedy sa jej tím rozrástol o hovorkyňu a osobu zodpovednú za vzťahy s verejnosťou a médiami.

Zvýšenému záujmu médií sa dnes teší aj Obamovej priateľka a známa návrhárka z Chicaga, Maria Pintová. Jej dizajnérske návrhy prezentovala Michelle Obamová už keď sa jej manžel uchádzal o kreslo amerického senátora. Počas prezidentskej kampane sa zaskvela zelenými šatami, v ktorých Michelle predniesla svoj prejav na Demokratickom nominačnom kongrese. Na povolebnej návšteve Bieleho domu v novembri minulého roka zaujala červenými púzdrovými šatami s nádhernou siluetou. Aj keď počas inauguračného dňa Baracka Obamu dala jeho manželka prednosť iným návrhárom, na Pintovej oblečenie zrejme počas nasledujúcich rokov nezanevrie. Pintovej dobré meno otvára brány sveta módy a aj bohatej ázijskej klientely. Návrhárka navštívila minulý týždeň po prvýkrát Hollywood. Do svojej hotelovej izby v Beverly Hills pozvala štylistov filmových hviezd, ktoré sa objavia na červenom koberci filmových Oscarov. Jej snom je obliecť Kate Winsletovú.
Pintová sa s jedným zo svojich modelov najnovšej kolekcie zapojila aj do Módnej súťaže Americkej filmovej akadémie. Celkovo 7 modelov od návrhárov z celej krajiny vybrali štylisti do verejnej súťaže o najlepší model večernej róby. Víťazný návrh si oblečie jedna z hostesiek, ktoré prinášajú počas Oscarovej ceremónie na pódium vzácne zlaté sošky. O Pintovej modeli, ktorý podobne ako jej ostatné návrhy sofistikovane zdôrazňuje krásny tvar ženskej siluety, sa v zákulisí hovorilo ako o favoritovi tejto súťaže. Výsledky sa však dozvieme až priamo pred priamym prenosom slávnostného večera. Pokiaľ Pintová súťaž vyhrá, na Oscarovú ceremóniu si odskočí z Newyorského Fashion Week, kde prezentuje 80 modelov svojej najnovšej kolekcie.

Michelle Obamová však nepreslávila iba individuálnych návrhárov, ale veľmi pomohla aj značke J.Crew. Keď si ešte ako manželka demokratického kandidáta obliekla výrobky tejto firmy na niektoré zo svojich televíznych vystúpení, spravidla boli na druhý deň vypredané. Po tom, ako sa Obamová objavila deň pred inauguráciou v kabáte tejto značky a návrhári J.Crew obliekli na ďalší deň jej dcéry Sashu a Maliu, hodnota akcií J.Crew vzrástla za jeden deň o takmer 10 percent. Ďalší mierny nárast zaznamenali po ohlásení jarnej kolekcie, ktorá by mala sladké dievčenské kabátiky vyrobené exkluzívne pre deti prezidenta sprístupniť verejnosti.

O novej prvej dáme sa vraví, že by sa mohla stať transformujúcou osobnosťou, podobne ako Jackie Kennedyová. „Rada mám na sebe v prvom rade to, čo milujem. Na to by sa mali sústrediť všetky ženy, nosiť niečo, čo ich robí šťastnými, krásnymi a pritom je to pohodlné. Ak môžem mať nejaký vplyv na módu, chcem aby boli ženy spokojné samy so sebou a móda bola pre nich zábavou,“ uviedla nova prvá dáma pre magazín Vogue.

Marika Ondruchová/ Los Angeles         Photos: ISIFA

www.barackobama.com