Autentické príbehy, nadčasové témy

Miesto pre skvelú hru a nezabudnuteľné zážitky

0

Miesto pre skvelú hru a nezabudnuteľné zážitky

Jeden z najstarších golfových klubov na svete Muirfield začal písať svoju farbistú históriu v 18. storočí. Spočiatku hosťoval prevažne turnaje britských džentlmenov, no už o niekoľko desaťročí neskôr vítal napínavé majstrovstvá skúsených profesionálov. Na pánov, ale aj dámy obľubujúce krásy zeleného športu čakali výnimočné výzvy, predovšetkým však brilantné súboje na národnej i medzinárodnej úrovni.

Je zaujímavé, že od roku 1936 prešlo ihrisko v Muirfielde len malými zmenami. Súťaží sa teda na skutočne historickej pôde. Napriek pôvodnému, veľmi sľubnému profilu bol v roku 2008 vyžiadaný nepatrný zásah architekta. Skúsený Martin Hawtree sa mal postarať o to, aby Murfield ostal pre profesionálov naďalej atraktívny a vyzývavý. Zopár zmien sa uskutočnilo krátko pred oznámením informácie o poriadaní nových majstrovstiev (Open Championship) v roku 2013.

Prvýkrát sa hral golf v Muirfielde v roku 1892. Súťažiaci sa stretli na 117 akrovom 18 jamkovom ihrisku dizajnovanom Tomom Morrisom. Priestor pre hru bol však v tom čase limitovaný a navyše obmedzovaný skalnatými stenami, ktoré obkolesovali ihrisko.
V roku 1891 sa podarilo vybudovať clubhouse. Investícia stála 1 574 libier a stavbu charakterizoval typicky alžbetínsky štýl. Je zaujímavé, že dizajnér budovy Hall Blyth nebol v skutočnosti architektom, ale inžinierom. Niektorí ľudia preto jeho prácu spochybňovali. Zamýšľali sa najmä nad prítomnosťou rozmanitých exotických štruktúr, ktoré nie tak celkom ladili s povahou Muirfieldu. Postupom času sa uskutočnili v tomto smere isté zmeny a v súčasnosti už clubhouse pekne harmonizuje s krajinou a okolitými budovami. Zmodernizovaná stavba sa nachádza za jamkou č. 18 a má celkovo vynikajúcu polohu.
Interiér klubového domu je v prvom rade tradičný, s osobitými, svojskými charakteristikami. Verejné miestnosti s oblokmi sú obrátené smerom k ihrisku a poskytujú naň pekný výhľad. Jednotlivé izby disponujú množstvom obrazov a spomienkových predmetov, ktoré odkazujú na časy dávnej i nedávnej minulosti. V clubhouse sa nachádzajú rozmanité spoločenské priestory, miestnosť určená pre fajčiarov i elegantne zariadená jedáleň. Personál istotne poteší hostí ústretovosťou a ochotou. Dni určené pre návštevníkov, ktorí by sa radi dozvedeli dôležité informácie sú utorok a štvrtok.

S klubom v Muirfielde sa spája niekoľko zaujímavých rekordov a pozoruhodných zvláštností. Práve na miestnom ihrisku sa uskutočnila v roku 1892 svetová premiéra hry na 4 kolá, resp. 72 jamiek. Klub sa stal taktiež domovom Váženej spoločnosti edinburgských golfistov, ktorá v roku 1744 vyprodukovala „trinásť pravidiel“ golfu pre prvé podujatie konajúce sa v historickom areáli Leith Links.
Ihirisko v Muirfielde bolo kvalitne nadizajnované a vybudované na vyvýšenej zvlnenej pôde s piesočnatým základom. Jeho unikátny vzhľad dokumentujú viaceré vizuálne zaujímavé prírodné prekážky, v blízkosti ktorých je možné nájsť aj miniatúrne morské mušle. Pozoruhodné je aj rozloženie jednotlivých jamiek. Za najvýznamnejšiu sa považuje 444 yardová 4 parová „jednotka“, ktorú dokonca aj Jack Nicklaus, žiarivá legenda zeleného športu označil za jednu z najťažších v rámci golfu. Veľmi zvláštna je aj skutočnosť, že prvých 9 jamiek sa hrá v smere a ďalších 9 v protismere hodinových ručičiek. Jedná sa o netradičný dizajn a golfisti teda musia počítať s rôznymi zmenami intenzity a smeru vetra.

Ihrisko v Muirfielde si momentálne udržiava štatút tretieho najlepšieho na svete a striedavo hosťuje golfové majstrovstvá Open Championship. Tie sa naposledy uskutočnili v roku 2002, keď sa z celkového víťazstva tešil Ernie Els. Trofeje zo Škótska, kde sa súkromný klub nachádza si postupne odniesli aj ďalší velikáni zeleného športu ako napríklad Nick Faldo (dvakrát), Tom Watson, Lee Trevino, Jack Nicklaus, Gary Player, Henry Cotton, Alf Perry, Walter Hagen, Harry Vardon a Harrold Hilton. Turnaj Open Championship sa poriadal v Muirfielde celkovo pätnásťkrát, desaťkrát sa na historickej pôde stretli súťažiaci Amatérskych majstrovstiev. V rokoch 1959 a 1979 vítal slávny klub hráčov Walker Cupu, a v rokoch 1952 a 1984 hosťoval ďalší dôležitý turnaj Curtis Cup.

Donald Steel, prezident anglického golfového zväzu opísal ihrisko v Muirfielde stručne a výstižne. Stačilo mu použiť iba dve slová – architektonický drahokam. Skutočne, je to miesto pre skvelú hru i fascinujúce, nezabudnuteľné zážitky.

Marcel Letko                                               Photos: ISIFA

www.muirfield.org.uk