Autentické príbehy, nadčasové témy

Model S má ambíciu stať sa ideálnym autom

0

V našich končinách síce značka Tesla evokuje dávne časy a čiernobiele televízory, vo svete však Tesla znamená malú automobilku zameranú na atypické, nie príliš masovo vyrábané elektromobily. Do pozornosti sa dostala predovšetkým vďaka modelu Roadster, ktorý predstavila vlani. Vývojári z Tesly však „nezaspali na vavrínoch“ a navrhli nový Model S.

Zatiaľ čo Roadster je skutočne typickým športovým vozidlom, Model S možno označiť za rodinné vozidlo. Predstava, že sa skutočne prebojuje do pozornosti bežnej verejnosti a získa si v ťažkých časoch hospodárskej krízy a silnej konkurencie svoje miesto na trhu, je skutočne ideálna. Dôvod? Model S je elektromobil a jeho nabíjanie je skutočne také jednoduché, ako dobitie batérie mobilného telefónu.

Toto auto má totiž zabudovanú nabíjačku batérie. Je teda mobilná a použiteľná v akejkoľvek elektrickej zásuvke s napätím 120, 240, respektíve 480 voltov. Proces dodávania energie trvá iba neuveriteľných 45 minút a na jedno nabitie prejde až 480 kilometrov. Z nuly na 100 kilometrov by Model S mal zrýchliť za menej ako 6 sekúnd.

Novodobé cestovanie na dlhé vzdialenosti by teda mohlo vyzerať nasledovne: Trištvrte hodiny pred cestou zapojíte konektor do zásuvky, vyrazíte a po 300 míľach si spravíte 45-minútovú pauzu na kávu, počas ktorej znova Model S načerpá energiu z akejkoľvek bežnej elektrickej zásuvky. Tesla ponúka aj možnosť zakúpiť si rezervnú batériu – tú vybitú je potom možné úplne jednoducho vymeniť. Trvá to kratšie ako tankovanie plnej nádrže klasického vozidla. Okrem toho, elektromobily vyrábané spoločnosťou Tesla nepotrebujú pravidelné výmeny oleja.

Model S vyzerá ako športový sedan. V skutočnosti sa však tak iba tvári – má totiž 5 dverí, je to teda „zamaskovaný“ hatchback. Vozidlo má dynamický športový vzhľad, avšak bez akýchkoľvek námietok ho možno zaradiť do kategórie rodinných vozidiel. To, že je schopné naplno slúžiť bežným potrebám a nie je to druhé auto do rodiny slúžiace na predvádzanie sa, potvrdzuje flexibilita a objem batožinového priestoru. Po sklopení zadného radu sedadiel sa otvára priestor, do ktorého sa zmestí 50-palcový LCD televízor, horský bicykel a snowboard. Naraz a spolu (!).

Vyššie spomínané fakty by mali aj najväčšieho skeptika presvedčiť o tom, že slová výkonného riaditeľa Tesly a produktového manažéra Elona Muska o „žiadnom kompromise medzi výkonom, užitočnosťou a efektivitou,“ nie sú iba frázou. „Je to skutočne jediné auto, ktoré potrebujete,“ tvrdí.

Priam neuveriteľne nízke sa zdajú deklarované náklady na prevádzku. Podľa prepočtov Tesly prejde Model S v podmienkach USA 370 kilometrov na elektrinu v cene 5 dolárov! Relatívne priaznivá je aj cena samotného auta. Tá má podľa prvých informácií byť v USA stanovená na približne 50 tisíc dolárov, teda 37 600 EUR. V Európe sa však zrejme – tak ako to býva zvykom – bude predávať za vyššiu sumu.  Všetko vyzerá veľmi idylicky, jediný háčik je však v dátume uvedenia na trh. To je plánované najskôr na rok 2011.

Športový model elektromobilu od Tesly, Roadster, ktorý je už v sériovej výrobe, zaznamenáva úspech. Zatiaľ sa ním môže pýšiť 300 majiteľov, ďalších tisíc je na čakacej listine.

František Kvarda              Photos: Tesla Motors Press

www.teslamotors.com