Autentické príbehy, nadčasové témy

Moderné, farebné a jedinečné umenie

0
Moderné, farebné a jedinečné umenie

Keď som pred časom v jednej útulnej kaviarni prijal pozvanie pani Ivety Ledererovej na jej výstavu, ktorá sa konala v Galérii SPP, bolo mi jasné, že ma čaká príjemný vizuálny zážitok. Ale o tom, že ma zaplaví záplava farieb a tvarov, som nemal ani poňatia.

Počas prvého stretnutia s Ivetou Ledererovou som vedel, že patrí k úspešným textilným dizajnérkam, ktorým sa podarilo získať si priazeň módneho biznisu. Je aj akademická maliarka, ktorá prináša do niekedy už zabehnutého sveta umenia čerstvý vánok. Neskôr som našiel zaujímavé informácie, ktoré o nej napísala Xénia Lettrichová. Dovolil som si jednu časť vybrať a vložiť medzi riadky:
„Iveta Ledererová je osobne i umelecky ohromne flexibilná a zvedavá. Nezaujíma ju overená istota, ale práve tušené možnosti za horizontom. Vlastnosť, ktorá sa podpisuje na jej členitej profesionálnej ceste i úspešnej kariére. A, samozrejme, i na výtvarnom prejave, ktorý sa priebežne formuje pod vplyvom životných udalostí, emócií a hlavne skúseností. Iveta je dlhodobo tvorivo ukotvená medzi viacerými výtvarnými médiami – textilnou a odevnou tvorbou, kolážami, fotografiou, grafikou a maliarstvom, pričom medzi jednotlivými žánrami nevytvára hranice.“

Skutočne, Iveta Ledererová je človek, ktorého neobmedzujú žiadne hranice, nezdolá ju tlak okolia, ani prekážky. Je ochotná kráčať priamo za svojimi snami a umeleckými víziami. Jej výstava je jasným dôkazom jej novátorského postoja k umeniu. V rámci mojej práce som sa stretol s mnohými umelcami, ktorí milovali svoje umenie, no v prípade Ivety Ledererovej som našiel niečo navyše. Vyžarovala z nej vášeň, presvedčenie o správnosti cesty, po ktorej sa vydala. Najlepším dôkazom jej postoja však nie som ja a pár mojich viet, ale jej obrazy. V galérii som bol dokonale zaskočený. Nie veľkorysým priestorom, alebo usporiadaním výstavy. To boli len krásne doplnky k hviezdnemu zoskupeniu, ktoré žiarilo na stenách – k jej obrazom.

Realita bola oveľa výbušnejšia ako sprostredkované fotografie v katalógu. Bol som pripravený na to, že uvidím jej inovatívne 3D diela, ale nepredpokladal som, ako veľmi ma vtiahnu do hĺbky. Skutočne, jej 3D obrazy akoby sa snažili vtiahnuť ma do tretej dimenzie, kamsi do snového sveta, kde je všetko krajšie, svetlejšie a farebnejšie. Každý obraz odkrýval niekoľko pohľadov, ktoré sa menili podľa toho, z ktorého uhla ste sa naň pozerali.
Nová technológia stvárnenia ma nútila zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom sa tento efekt darí výtvarníčke dosiahnuť. Opäť by som si pomohol informáciami Xénie Lettrichovej.


„Väčšina obrazov je realizovaná kombináciou maliarskych, fotografických a grafických techník s prvkami koláže. Iveta ich pripravuje v maliarskom programe na počítači. Nič si tým nezľahčuje, ba naopak – s istým rizikom vstupuje na neznámu pôdu. Aktualizuje klasické tvorivé princípy, rozširuje výrazové možnosti, prepisuje vizualitu a otvára nové obzory. Lentikulárnou tlačou dostáva do tej istej plochy obrazu tretiu dimenziu v niekoľkých priestorových a významových vrstvách. Súčasne zapája ďalšie neobvyklé faktory – pohyb, čas, transformáciu, frekvenciu a súslednosť odkrývania jednotlivých motívov.“

Obrazy Ivety Ledererovej však nie sú len o priestorovom efekte, ale prejavuje sa v nich aj skvelý cit pre výber farby. Aspoň mňa si získali. Mnohé z jej diel som vnímal ako explóziu úžasných farieb, ktoré ma fascinovali a nútili stále sa k nim vracať a opäť a znovu ich pohládzať pohľadom. Bolo to krásne popoludnie v spoločnosti úžasnej dámy a jedinečných diel, z ktorých mnohé navždy zostanú natrvalo uložené v mojej mysli.

Ak by ste chceli načrieť hlbšie, do samého vnútra výtvarníčky, spoznať, aké pocity a emócie v nej vyvoláva samotné umenie, ponúkam vám jej vyjadrenie:
„Umenie vyvoláva v každom jedincovi určité pocity. Či je to zanietenosť alebo ignorancia, vždy je to o pocite. Ja mám umenie, alebo – možno výstižnejšie povedané – tvorbu, rada. Samozrejme, nie všetko. Často chodím do divadla, predovšetkým na balet a klasickú operu. Obdivujem výkony tanečníkov, hudobníkov a spevákov. Všetky oblasti, ktoré neovládam. Podaktoré predstavenia si pozriem aj niekoľkokrát. Vždy v nich objavím niečo nové, krásne, obdivuhodné.

Ešte by som sa predsa len vrátil k jej novátorskej forme umenia, pri ktorej využíva moderné technológie. O postupoch a hlavne o tom, prečo sa rozhodla pre moderné stvárnenie, mi porozprávala.
„Nemôžem povedať, že som sa rozhodla pre novátorskú formu umenia. Aspoň ja to tak neberiem. Viete, robím denne 7 až 10 hodín. Maľovať v počítači som začala pred tromi rokmi, ale po toľkých hodinách experimentovania sa niekam dopracujete. Rada robím s farbou či s priestorom a od minulého leta som uvažovala nad tým, ako dať tretiu dimenziu a pohyb špeciálne do jedného obrazu. A tak sa to začalo. Moje predstavy začali mať konkrétny tvar, keď som dostala ponuku vyskúšať 3D tlač… a zázrak bol na svete. Takže si myslím, že umelec v procese tvorby neplánuje, všetko musí ísť spontánne a s radosťou. Na výsledku je to vidieť. Robím pre ľudí a veľmi si prajem, aby moje obrazy boli ich dobrými spoločníkmi.
Na záver by som si dovolil uviesť citát čínskeho filozofa a štátnika Konfucia.

„Nesmieme sa hnevať a trpieť pre to, že nie sme známi, skôr sa musíme usilovať o to, aby sme stáli za poznanie.“
Iveta Ledererová sa nemusí trápiť tým, že nie je známa. Pozná ju široký okruh ľudí, ale to nie je dôležité. Oveľa dôležitejšie je, že jej osobnosť a diela stoja za poznanie.

Iveta Ledererová ( 3. 2. 1955)
1970 – 1974 – Stredná škola umeleckého priemyslu (textil)
1974 – 1980 – štúdium v Prahe – Vysoká škola umeleckého priemyslu

Od roku 1979 absolvovala množstvo samostatných výstav doma i v zahraničí (Česká republika, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Dánsko, Nórsko, Fínsko, Poľsko, Maďarsko, Mexiko, India).
V roku 1985 sa začala venovať módnemu biznisu pod značkou LEDERER (odevné originály a kolekcie odevov pre dámy aj pánov).
Odborná garantka v oblasti spoločenskej etikety protokolu a kultúry odievania pri školeniach popredných predstaviteľov kultúrneho a verejného života či diplomatov.
Pôsobí ako externá pedagogička na Ústave dizajnu STU FA.
Takisto je externou pedagogičkou Katedry scénografie na Divadelnej fakulte VŠMU.

Peter Fritz
Photos: Iveta Ledererova Archive