Autentické príbehy, nadčasové témy

Moderný interiér v neobarokovom štýle

0

Moderný interiér v neobarokovom štýle

Neobarok, tvorivý a pompézny štýl v umení, sa vo svete presadil začiatkom 20. storočia. V oblasti interiérového dizajnu priniesol závan potrebnej sviežosti, čím vyhlásil vojnu minimalistickosti a prísnosti.

„Chceme tvoriť,” vyjadril sa vo svojom mene i v mene konkurenčných návrhárov Marcel Wanders, zarytý milovník neobarokového štýlu. O holandskom dizajnérovi sa vie, že nepatrí ék fanúšikom zošnurovanosti. Pri práci potrebuje absolútnu voľnosť, vďaka čomu môže uplatňovať moderné riešenia a novátorské myšlienky. S potešením sa venuje kombinovaniu starých a nových foriem, taktiež rád experimentuje so štedrými dekoráciami a s paletou jasných, sýtych farieb. Svoje výnimočné návrhárske schopnosti preukázal napríklad pri realizácii pomerne významného projektu nesúceho názov Villa Amsterdam.

Wandersovi i niekoľkým ďalší dizajnérom sa darí vynikajúco vytvárať ilúziu rozprávkového bohatstva, jagavého lesku a bezstarostnosti. Dopĺňajú ju ešte o štipku teatrálnosti a príjemnej zábavy.

Medzi veľkých obdivovateľov neobaroku patria zberatelia. Páči sa im najmä pre tento štýl charakteristická okázalosť a luxus. Prítomnosť oboch elementov býva citeľná hlavne v interiéroch niektorých butikov a reštaurácií. Dotvárajú v nich celkovú atmosféru, príjemne ladia so štýlovým oblečením, vynikajúcim jedlom a krásnymi ľuďmi.
Skvelým príkladom okázalého neobarokového štýlu je noblesné spoločenské zariadenie Tiffany’s Café, situované v ruskom Petrohrade. Kvalitná vápencová podlaha, 14 drahých lustrov zo slávneho Muranského skla a drahý taliansky nábytok, to všetko vyvoláva dojem, že návštevník sa nachádza v očarujúcej luxusnej rozprávke.
K skvelým reprezentantom neobaroka patrí aj štýlový butik Kokon Light v ukrajinskej Odesse. Interiéru dominujú svetlé farebné odtiene, rozľahlé priestory i zmes klasického nábytku a moderných dekorácií.

Využívanie unikátnych materiálov v neo-baroku dokáže robiť zázraky. Výsledky potom môžu byť veľmi pôsobivé.Tento umelecký štýl čerpá námety z kvetinových motívov, pričom obľubuje jasné, sýte farby a kontrasty. Často aplikované sú najmä intenzívne odtiene purpurovej a červenej, kombinované s čiernou a zlatou. Prílišná viacfarebnosť však býva tlmená a môže prechádzať až do monochrómnosti. Zaujímavo pôsobí aj zmes honosných barokových lustrov a predmetov vyspelej modernej techniky. Je až prekvapujúce ako skvele dokážu zapadnúť do „neo-barokového prostredia”.

Klasický barok odjakživa charakterizovali pompézne tvary, špirály a zaoblené línie. Všetky uvedené elementy našli uplatnenie aj v novšom, modernejšom štýle. Niektoré veci sa však predsa len zmenili. Napríklad namiesto pôvodne zlatých, či strieborných svietnikov nachádzame v neobarokových interiéroch svietniky zo skla a krištálu, zaujímavá je aj skutočnosť, že rôzne kvetinové vzory našli uplatnenie na luxusných keramických obkladoch a pozlátené rámy obrazov nahradili praktickejšie materiály – plasty.
Čo sa týka textilných materiálov, dizajnéri vsadili na jemnú vlnu, čipku a satén. Na čalúnení sa vynímajú zvieracie motívy.

O neobaroku sa hovorí, že umožňuje stret navonok kontrastujúcich detailov. Je to štýl okázalý, umelecký a dokonale iluzórny. Dá sa povedať, že sa vrátil z minulosti, ale v novom, modernejšom prevedení.

Marcel Letko                                          Photos: ISIFA

www.marcelwanders.com