Autentické príbehy, nadčasové témy

Mušketier nemej éry.

0
Mušketier nemej éry.

Denver v Colorade je nielen známym športovým dejiskom, ale aj rodným mestom jednej z najväčších hviezd éry nemého filmu Douglasa Fairbanksa, ktorý bol prvým hollywoodskym akčným hrdinom.

Jeho šarm spolu s hereckým talentom a prístupom k hraniu bol pre divákov niečím novým a povznášajúcim. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa stal miláčikom Hollywoodu a jedným z najpopulárnejších hercov nemej éry filmu.

Písal sa rok 1883, keď sa do prominentnej židovskej rodiny advokáta a bývalého vojaka, narodil chlapček, ktorému rodičia dali meno Douglas Elton Thomas. V tom čase ešte nik netušil, že na svet prišla hviezda, vtedy ešte nepreskúmaného filmového sveta, ktorá bude aj v dnešných časoch známa väčšine filmových nadšencov. V detstve navštevoval spolu so svojimi súrodencami divadelné predstavenia, ktoré sa neskôr stali jeho najväčšou vášňou.

phpThumb_generated_thumbnail

Divadelné začiatky

Douglas si v mladosti žil život začínajúceho umelca, ale aj prvotriedneho bohéma. To sa odrazilo aj na jeho náladách, ktoré často vyvrcholili v silné depresie. Pravdepodobne za to mohol odchod jeho otca, ktorý vymenil rodinu za New York. Napriek všetkým útrapám v detstve, prekypovala budúca filmová hviezda talentom a silným temperamentom.

Uplatnenie našiel v divadelnej spoločnosti britského herca Fredericka Wardeho v New Yorku. Popritom pracoval v rôznych zamestnaniach a po nejakom čase sa pomaly začínala  rozbiehať jeho filmová kariéra s debutom na Broadwayi v hre Her Lord and Master.

Rok 1907 bol pre neho zlomový. V tomto čase sa mladý lámač ženských sŕdc zoznámil so svojou budúcou manželkou, dcérou newyorského priemyselníka, Annou Beth. V priebehu ich jedenásťročného vzťahu splodili spolu syna Douglasa juniora.

Byť filmovou hviezdou má svoje výhody

Douglas si servítku pred ústa nikdy nedával a keď už bol ako tak slávny, dovolil si toho povedať oveľa viac. Veľakrát na uliciach Broadwaya vyhlasoval, že film nie je vo svojej podstate ničím zaujímavý. To však ešte netušil, ako veľmi sa mýlil a v priebehu nasledujúcich piatich rokov natočil Douglas Fairbanks celkovo 29 úspešných filmov. Jeho absolútnym debutom sa stala snímka Jahňa.
V roku 1916 sa Douglas zoznámil s mladučkou začínajúcou hviezdou Mary Pickfordovou. Neprekážalo mu, že doma na neho čaká netrpezlivá manželka a dieťa, ktoré svojho otca takmer nikdy nestretlo.

Živelný milenecký pomer s Pickfordovou

Zoznámili sa na večierku a spoločného toho mali viac, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Obom sa, okrem úspešnej hereckej kariéry, pomaly, ale za to iste rozpadali manželstvá. Mary bola v tom čase vydatá za herca Owena Moora. Ich manželstvo nepatrilo medzi šťastné, no rozviedli sa až v roku 1920. V tom istom roku sa Mary a Douglas zobrali. Manželmi boli 16 rokov a ich vzťah so záujmom sledovala široká verejnosť. Pred ich sídlom Pickfair večne stáli neoblomní paparazzi, čím sa stalo populárnejšie ako Biely dom.  Douglasovi priala šťastena či už v láske alebo v pracovnej oblasti. Nebál sa zariskovať a presedlal na úplne nový filmový žáner – dobrodružné filmy.  Prvý úspech zaznamenal vo filme Zorro pomstiteľ. Postava, ktorú tento velikán hral sa neskôr stala inšpiráciou pre vytvorenie ikonického Batmana.

Hlavné postavy hral tiež vo filmových spracovaniach Traja mušketieri, Robin zbojník, Zlodej z Bagdadu, či Čierny korzár. Posledným nemým filmom, ktorý natočil bola  Železná maska.

phpThumb_generated_thumbnail-1

Posmrtný Oscar

Po tom, čo Fairbanks natočil niekoľko úspešných filmov, začal jeho sláva pomaly upadať. A nielen to. Lepšie časy už zažilo aj jeho manželstvo s Mary. Obom sa prestalo dariť a ich filmové hviezdy pomaly zhasínali. Obaja ešte natočili niekoľko zvukových filmov, no tie neboli nikdy také úspešné, ako tie bez akéhokoľvek dialógu. Manželstvo sprevádzané krízou na filmovom pľaci nahradil rýchly rozvod. Na staré kolená Douglas Fairbanks neostal sám. Až do jeho smrti ho sprevádzala partnerka Sylvia Hawks.

Poslednou snímkou, ktorú natočil bol zvukový film s názvom Súkromný život Dona Juana, ktorá presne kopírovala jeho búrlivé životné etapy. Hlavná postava Don Juan zisťuje, že zostarol a už nie je tým lámačom ženských sŕdc, akým bol vo svojej mladosti. Väčšine ľudí bolo jasné, že sa Douglas s hlavnou postavou naozaj stotožnil.

Napriek neúspechu v posledných rokoch svojho života legenda nemého filmu na film nezanevrela. Douglas  sa stal jedným z 35 zakladateľov Akadémie filmových umení a vied, a  prezidentom tejto spoločnosti. Uvádzal prvé predávanie cien Filmovej akadémie a pomáhal zakladať filmovú fakultu na kalifornskej univerzite.

Fairbanksova hollywoodska hviezda napriek posledným rokom, ktoré prežil v ústraní, nikdy nezhasla. Dodnes je jedným z najuznávanejších umelcov svojho obdobia.  Jeho herecký talent ocenili aj filmový kritici v roku 1940, len rok po jeho smrti, keď mu udelili posmrtného Oscara za prínos filmovému umeniu.

Barbora Štefániová
Photos: Wikipedia, Press