Autentické príbehy, nadčasové témy

Muži, ktorí ovládli svet

0

Muži, ktorí ovládli svet

Peniaze, moc a sláva. Rovnica, ktorá platila už v časoch stredoveku. Marcus Licinius Crassus patril k najbohatším mužom, jeho majetok by mal dnes hodnotu viac ako 130 miliárd eur. Jedným z najmocnejších bol v tých časoch egyptský faraón Amenhotep III. s majetkom 118 miliárd eur. Nehovoriac o jednej z najslávnejších postáv dejín Kleopatre VII., ktorej majetok sa v prepočte blížil k hodnote 74 miliárd eur. Tento rok sa na zoznam dolárových miliardárov dostalo rekordných 1426 ľudí z celého sveta. O 16 % viac ako vlani. Kto patrí medzi tých najbohatších a najvplyvnejších?


TELEKOMUNIKAČNÝ MAGNÁT CARLOS SLIM HELÚ

Už v roku 2010 o ňom nezávislý analytik Edgar Amador povedal, že je jedným z mála ľudí, ktorí majú peniaze, a z finančnej krízy vyjde ako najbohatší muž na svete. Čas ukázal, že sa nemýlil. Mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim sa už štvrtý rok po sebe umiestnil na čele rebríčka najbohatších ľudí na svete, ktorý každoročne zostavuje magazín Forbes. Jeho majetok odhadujú na 73 miliárd USD. Síce sa už narodil v bohatej rodine, svoj majetok a vplyv si však musel vydobyť vlastnou tvrdou prácou. Už ako 12-ročný sa vydal po stopách svojho otca a uskutočnil svoj prvý nákup dlhopisov, ako 15-ročný si zaobstaral menší podiel v banke Banco Nacional de Mexico, ktorá sa neskôr stala najväčšou v krajine, a ako 26-ročný vlastnil majetok v hodnote 40 mil. dolárov. Mexičan, ktorý žije už 40 rokov v jednom dome, mimo Mexika nemá žiadny dom a ktorého najväčším potešením je šoférovať vlastný Mercedes, sa v súčasnosti najviac venuje charite vo svojej nadácii Telmex.

NAJVÄČŠÍ INVESTOR 20. STOROČIA WARREN BUFFET

Časopis Time ho každoročne zaraďuje medzi najvplyvnejších mužov našej planéty rovnako ako Forbes medzi tých najbohatších. Vizionár so snami, ktoré si splnil do bodky. Americký obchodný magnát, investor a filantrop so svojím majetkom 60 miliárd USD patrí k najúspešnejším investorom 20. storočia. Už ako 6-ročný kúpil balenie Coca-Coly a obratom ho predával so ziskom niekoľkých centov a svoje prvé akcie na burze kúpil ako 11-ročný. Bol vynikajúcim študentom a dodnes svoje okolie šokuje nadprirodzenou schopnosťou pracovať s číslami. Aj napriek tomu ho Harvard odmietol a Buffetove kroky viedli na Kolumbijskú univerzitu, kde sa stretol s profesorom Benom Grahamom, ktorý výrazným spôsobom ovplyvnil život tohto finančníka. Dnes je Buffet riaditeľom investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorá si drží svoj podiel v spoločnostiach ako Coca-Cola, American Express alebo Procter & Gamble. Odporca počítačov prezývaný „mudrc z Omahy“ je známy svojou skromnosťou a dobročinnými aktivitami prostredníctvom nadácie Billa a Melindy Gatesových.


POČÍTAČOVÝ MÁG BILL GATES

Jeho názory a myšlienky rešpektujú korporácie, vlády, spoločenstvá a mnoho vzdelávacích inštitúcií. Muž, ktorý dramaticky ovplyvnil tvár dnešného digitálneho sveta. Génius, ktorý z malej neznámej firmy s dvomi ľuďmi vytvárajúcimi program stvoril gigant a softvérový kolos so sedemnásťtisíc zamestnancami a ročným príjmom vyše 6 miliárd dolárov. Ako 11-ročného ho rodičia poslali do prestížnej školy Lakeside school a nevedome nasmerovali talentovaného Billa na dráhu programátora. Vo veku 20 rokov založil so svojím spoločníkom Paulom Allenom firmu Micro-Soft, z ktorého sa časom vyvinul celosvetovo uznávaný Microsoft. Ďalšou dôležitou súčasťou Gatesovho majetku je jeho investičná skupina Cascade Investment. Momentálne sa Gates venuje svojej nadácii spravujúcej majetok v hodnote 37,1 miliardy dolárov a ako jeden z mála venoval na charitu neuveriteľných 28 miliárd.  


PÁPEŽ MÓDY BERNARD ARNAULT

Vo svete módy a luxusu neexistuje nik, kto by tohto 64-ročného francúzskeho podnikateľa a najbohatšieho Európana prekonal. „Pápež módy„, ako ho označil magazín Forbes, vybudoval impérium luxusných značiek Louis Vuitton Moet Henessy – LVMH, kam patria giganty ako šampanské Dom Pérignon, Veuve Clicquot, značky Christian Dior alebo Givenchy. Svoj životný nákup urobil ako 35-ročný, keď z rodinných peňazí a pomocou pôžičiek kúpil skrachovanú textilnú spoločnosť magnáta Marcela Boussaca, ktorá mala vo svojom portfóliu aj firmu na výrobu jednorazových plienok. Práve vďaka nim sa dostal k obrovskému balíku peňazí, ktoré investoval na kúpu akcií LVHM. Bernard je telom aj dušou nekontrolovateľný obchodník. Aj napriek jeho láske k móde a k módnym značkám najdôležitejšie sú preňho výsledky a zisk.


MILIARDÁRSKA DYNASTIA KOCHOVCOV

Bratia David a Charles Kochovci sú vlastníkmi 42 % podielu Koch Industries, druhého najväčšieho súkromného priemyselného konglomerátu v USA s ročným obratom sto miliárd dolárov. Odkedy zdedili po otcovi Fredovi Kochovi túto spoločnosť, podarilo sa im zväčšiť ju o závratné číslo: 2600-násobne. David Koch je okrem iného aj štvrtým najbohatším mužom v Amerike, druhý najbohatší obyvateľ NY a siedmy najbohatší na svete. Obaja bratia otvorene kritizujú prezidenta Baracka Obamu za posilňovanie úlohy štátu v hospodárskom a spoločenskom živote USA, čo v prípade ich vplyvu a majetku robí Barackovi značné problémy.

Empory&Moore                                      Photos: ISIFA

www.success.com