Autentické príbehy, nadčasové témy

Na januárovom veľtrhu Danubius Gastro aj vína z Českej republiky

0

Na najväčšom gastronomickom veľtrhu na Slovensku – Danubius Gastro – sa prezentovali aj moravskí vinári. Za podpory Vinárskeho fondu ČR tu už po štvrtýkrát predstavili výber moravských vín z celkom deviatich vinárstiev. Po úspešnej prezentácii Svätomartinských vín v Bratislave, ktorá prebehla 11. novembra minulého roku, sa tak udialo ďalšie spoločné predstavenie moravských vín na Slovensku.

Moravskí vinári sa rozhodli v rámci veľtrhu Danubius Gastro predstaviť slovenským gastronomickým odborníkom aj širokej verejnosti. Rovnako ako v minulých rokoch, aj tento rok pripravili pre návštevníkov festivalu pestrú paletu vynikajúcich moravských vín. Na ochutnanie ich bolo v českom stánku pripravených hneď niekoľko desiatok z celkovo deviatich vinárstiev. Nechýbala ani prezentácia Vinárskeho fondu ČR a značky Vína z Moravy, vína z Čiech. „Slovákom naše vína chutia a rozhodne sme ich nechceli sklamať. Na tohtoročnom veľtrhu Danubius Gastro sme predstavili širokú kolekciu vín. Návštevníci mohli ochutnávať biele, červené aj trendy ružové vína. Nechýbali ani šumivé vína. Verím, že každý návštevník si tu našiel svojho favorita,“ povedal projektový manažér Národného vinárskeho centra Petr Gondáš.

Moravské vína nie sú na Slovensku žiadnou neznámou. Moravské a slovenské vinárstvo má spoločnú modernú históriu a vína z vinárskych oblastí, ktoré ležia na východ a západ od rieky Moravy, vyzrievajú v podobných klimatických podmienkach a vyrábajú ich vinári, ktorí získali svoje znalosti v odbore väčšinou v rovnakých laviciach stredných a vysokých škôl. Dôkazom, že sa moravské vína tešia na Slovensku veľkej obľube, je aj to, že väčšina exportu moravských vín mieri práve na slovenský trh. Cieľom veľtrhovej prezentácie bolo predstavenie súčasnej vinárskej produkcie na Morave, smerujúcej predovšetkým do vyššej gastronómie, a nadviazanie nových obchodných kontaktov.

V ČESKOM STÁNKU NA VEĽTRHU DANUBIUS GASTRO SA PREDSTAVILI

VINÁRSTVA:

Bohemia Sekt, a. s. (www.bohemiasekt.cz)

Nové Vinařství (www.novevinarstvi.cz)

Petr Bunža (www.vino.bunza.cz)

Reisten, s. r. o. (www.reisten.net)

Staré vinařství Špalek (www.saler.cz)

Tomáš Krist (www.vinarstvikrist.cz)

Vinařství Petr Skoupil, a. s. (www.skoupil.com)

Víno Blatel, a. s. (www.blatel.cz)

Vinné sklepy Valtice, a. s. (www.vsvaltice.cz)

Inštitúcie:

Vinařský fond ČR (www.vinarskyfond.cz)

Národní vinařské centrum, o. p. s. (www.vinarskecentrum.cz)

Words: Icomtech                                                    Photos: ISIFA

www.vinarskyfond.cz