Autentické príbehy, nadčasové témy

Na našich sedačkách sa dá spať každý deň

0
Na našich sedačkách sa dá spať každý deň

Štúdio, ktoré spolupracuje so značkou Blest, pracuje aj pre Ferrari. O kvalitnom nábytku sme sa rozprávali s Lukášom Balgom z firmy Blest.

 

Spoločnosť Blest patrí k medzinárodným výrobcom a ponúka čalúnený nábytok. Na Slovensku evidujeme veľké spektrum výrobkov aj producentov. V čom je spoločnosť Blest odlišná od konkurencie?

V prvom rade kvalitou komponentov a výrobkov, a rovnako prístupom k zákazníkom. Staviame na ideológii, že zákazník by nás mal odporúčať aj po 15 rokoch, čo v praxi znamená, že výplň našich sedákov obsahuje minimálne tri komponenty a sedacia súprava sa po dvoch rokoch „nevysedí“. Práve naopak, je určená na dlhodobé plnohodnotné používanie a tiež na každodenné spanie. Okrem toho ponúka aj zdravšie sedenie. Som rád, že sa môžeme pochváliť najvyššou kvalitou výrobkov na Slovensku. To si bez okolkov trúfnem povedať.

 

Takže výhodou je v prvom rade kvalita. Ponúkate v záujme čo najširšej ponuky a oslovenia väčšieho množstva zákazníkov aj špeciálne akcie a zľavy?

Samozrejme, ponúkame aj zľavy, napríklad pravidelné každomesačné akcie od 10. do 24. dňa v mesiaci. A potom výraznejšie pred Vianocami. Obrovské zľavy ako obchodné reťazce predajní s nábytkom ale neponúkame. Naše zľavy sa pohybujú väčšinou vo výške od 5 do 20 percent. Sme zástancami ideológie, že podstatná je cena, a nie percentá.

 

Takže sa snažíte osloviť aj iný segment zákazníkov?

Môžem potvrdiť, že pre každého sme schopní niečo ponúknuť. K dispozícii máme tri modelové rady. Prvým je Praktika, ktorá je lacnejšia, ale zároveň spĺňa prísne požiadavky na kvalitu. Je určená pre zákazníkov, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť drahšiu sedačku. Nasleduje rad Blest, čo je zlatá stredná cesta s kvalitnejšími komponentmi, kovovými mechanizmami a exluzívnejším dizajnom. Potom ponúkame rad Tradition, kde sú použité len tie najkvalitnejšie komponenty, aké sa len dajú zohnať. Konštrukciu každej sedačky tvorí borovicový hranol, pri niektorých modeloch sa využíva kovová konštrukcia. Na výrobe sa väčšinou podieľa štúdio Lauriero Design, ktoré navrhovalo dizajn aj pre spoločnosti Kler, Natuzzi, Contempo, Polo či Ferrari. V poslednom období sme vytvorili aj novú kolekciu Individual, ktorá sa sústreďuje na individuálne požiadavky klientov. V praxi to znamená, že ak budete potrebovať sedačku širokú presne 154,5 centimetra, tak vám ju vyrobíme, a pritom tieto požiadavky výrazne neovplyvnia cenu.

 

Takže ste pripravení splniť aj tie najodvážnejšie požiadavky klientov.

Áno, vieme prispôsobiť každý jeden rozmer podľa želania. Výhodou je práve ručná výroba.

 

Spolupracujete s talianskymi dizajnérmi – s Domenicom Loratom,  a tiež so štúdiom Laurier. Ako to ovplyvňuje dizajn vašich sedačiek? Do akej miery je dizajn pre moderného zákazníka rozhodujúcim faktorom?

Môžem povedať, že dizajn je dôležitý. Mnohí zákazníci vo vidine jednoduchého a pohodlného využívania súčasných robotických vysávačov žiadajú sedačky na vyšších nožičkách. Na jednej strane chcú mať pevné a pohodlné sedačky, a na strane druhej si neuvedomujú, že v takomto prípade sa môžu znížiť ich vlastnosti. My ponúkame takmer všetky sedačky posadené úplne na zem. Je to najmä pre pevnosť konštrukcie, lebo nožičky, najmä ak je sedačka určená aj na každodenné spanie, inak zvládajú sily, ktoré na sedačku pôsobia. Preto sa zákazníkom snažíme vysvetliť, že nožičky nie sú najlepšou cestou. Posadenie sedačky až na zem jej dodáva funkčnosť. Samozrejme, k dispozícii máme takmer každý štýl sedačiek. Snažíme sa byť veľmi praktickí.

Spomínali ste, že vaše sedačky sú vhodné aj na každodenné spanie. Aký je rozdiel medzi takouto a bežnou sedačkou?

Väčšinou vo výplni, ktorá je veľmi dôležitá. Ako príklad spomeniem jednu sedačku MILAN, na ktorej by sa nemalo spať. Priestor na sedenie je totiž naplnený umelým páperím a je teda priveľmi mäkká pre spánok. Pri produktoch na každodenné spanie sú našou najbežnejšou výplňou bukové lamely a pružinový blok. Teda rošt a matrac. Taká sedačka po rozložení vytvorí dokonalú náhradu postele. Preto je prvoradá samotná výplň.

 

Ako vznikla spoločnosť Blest? Bolo to náhodné alebo cielené?

Spoločnosť vznikla v roku 1999 pod názvom Soft Elements a pôsobila lokálne. Následne bola premenovaná na Lamis a rozrástla sa po celej Ukrajine. V roku 2003 sa spoločnosť premenovala na súčasný Blest. V súčasnosti expandujeme na Slovensku a v Českej republike. Vznik bol cielený na výrobu sedačiek hodných svojej ceny s myšlienkou dať slovu sedačka nový zmysel.

 

Pôsobíte aj v iných krajinách sveta?

Áno, máme obsiahnutú východnú Európu, ale rozrastáme sa aj do západnej Európy či Ázie. Po poslednej výstave v Kolíne sme si expanziou istí. Samotná firma pochádza z Ukrajiny, z Čerkasy, kde sa nachádza samotná výroba. V Kyjeve je obchodné sídlo firmy a ďalšia továreň. Máme už dva závody. Spočiatku sme sa báli reakcie ľudí na náš ukrajinsky pôvod, no kvalita našich výrobkov hovorí za seba a otázka pôvodu stráca na váhe.

Takže spoločnosti sa podarilo expandovať.

Áno, a je to vďaka skutočnosti, že veľa firiem sa snaží predávať systémom „kupujú oči“. My fungujeme od roku 1999 a u nás sa na len na tieto veci nesústreďujeme. Prípadné reklamácie riešime k spokojnosti zákazníka. Pritom kladieme dôraz aj na kultúru predaja. Naši predajcovia dokážu zákazníka podrobne informovať o jednotlivých modeloch, ich zložení a modulácii a, samozrejme, vedia poradiť. Štandardy, ktoré dodržiavame, sú mimoriadne vysoké, ako aj úroveň spracovania. Väčšina sedačiek je modulárnych, dokonca ponúkame aj takú, čo sa dá vyskladať do kruhu. S ňou sme vyhrali aj ocenenie na veľtrhu Moddom.

 

Ako vnímate slovenský trh?

Vždy je čo zlepšovať. Slovenskí výrobcovia by sa mohli trošku viac pozerať na zákazníkov. Často sa stretávame s klientmi, ktorí argumentujú tým, že po dvoch rokoch používania si v sedačke vysedia jamu. To nám však dáva výhodu na trhu, pretože zákazníkom poskytujeme viac ako očakávajú. Sedačka by sa mala kupovať na 10 až 15 rokov.

Individual by Blest – individuálny prístup vo výrobe čalúneného nábytku

Novým radom, ktorý ponúka spoločnosť, je Individual by Blest. Jeho motto je „Sedačky na mieru“ (bespoke sofas & beds).

Čalúnený nábytok Individual by Blest je určený pre ľudí, ktorí túžia získať unikátny model spĺňajúci náročné požiadavky na interiérový dizajn a rovnako sa zhoduje so životným štýlom majiteľa. Každý tu nájde najlepšie riešenie pre svoj priestor.

Starostlivo premyslené formy, projektovanie, profesionalita a pozornosť k detailom zaručuje kvalitu nábytku od vývoja myšlienky až k samotnej realizácii.

Čalúnený nábytok Individual by Blest bol po prvýkrát predstavený na prestížnej výstave interiérového dizajnu na Ukrajine – Interior Mebel 2018, ktorá sa konala v Kyjeve 7. – 8. februára.

Sedačky z novej kolekcie Individual by Blest boli vysoko ocenené návštevníkmi výstavy, medzi ktorými boli poprední ukrajinskí dizajnéri interiérov, majitelia predajní s nábytkom a interiérovými doplnkami, ako aj finálni spotrebitelia. O úspechu nového zamerania svedčia aj objednávky a kontakty získané na výstave.

Individual by Blest zákazníkom vyrobia podľa ich nákresov na vysokej profesionálnej úrovni s dôrazom na detail. To všetko vďaka ručnej práci skúsených profesionálov a talentovaných dizajnérov. Pritom sa prihliada na potreby, štýl, komfort a funkčnosť, ktoré budú presne zodpovedať „postave“ a povahe budúceho majiteľa.

Peter Fritz
Fotografie: Blest