Autentické príbehy, nadčasové témy

Na návšteve u Nikolu Teslu

0
Na návšteve u Nikolu Teslu

Pred nedávnom sme našim čitateľom predstavili článok o nepochopenom géniovi Nikolovi Teslovi. Jeho príbeh nás natoľko zaujal, že sme sa rozhodli vybrať do dedinky Smiljan v Chorvátsku, kde sa nachádza rodný dom slávneho vynálezcu.

Dedinka Smiljan sa nachádza šesť kilometrov severozápadne od mesta Gospić a pätnásť kilometrov od diaľnice Zagreb – Split. Podľa informácií z roku 2011 –  v dedinke žije 418 obyvateľov.

Pri príležitosti 150. výročia narodenia známeho priekopníka elektrickej energie a vynálezcu Nikolu Teslu, bol v roku 2006 otvorený „Memorijalni centar Nikola Tesla“. Nachádza sa tu aj múzeum umiestnené v obnovenom rodnom dome tohto génia.

Celý komplex je situovaný v malebnom prírodnom prostredí. Okrem Teslovho rodného domu sa tu nachádza aj kostolík či laboratórium, kde si môžu návštevníci vyskúšať akoby vyzeral Teslov veľký sen o prenose elektrickej energie vzduchom – čiže  bezdrôtový prenos prúdu. Mnohí určite zostanú prekvapení, keď sa im v ruke náhle rozsvieti žiarovka.

Múzeum je rozdelené na niekoľko častí. Najdôležitejšie je múzeum v Teslovom dome, kde sa zoznámite so životom vynálezcu a jeho vynálezmi. Nájdete tu však aj skúšobnú stanicu, ukážku turbíny či most. Za dôležitú považujeme aj informáciu, že pred rodným domom stojí socha Nikolu Teslu, ktorú vytvoril chorvátsky sochár Mile Blažević.
Zaujímavé je, že počas chorvátskej vojny za nezávislosť boli niektoré budovy vážne poškodené požiarom.

Zoznámte sa s rodným domom Nikolu Teslu
Pri vstupe do rodného domu je na zemi uložený zvláštny kamenný kruh, na ktorom sú označené rôzne miesta, ktoré majú súvis so životom Nikolu Teslu. Okrem toho sú tu uvedené vzdialenosti, ktoré delia rodný dom od miest, kde pôsobil.

V prvej miestnosti Teslovho domu si môžu návštevníci pozrieť najstaršie fotografie domu a záhrady z roku 1904 a následne sa symbolicky posúvať v čase a sledovať život a dielo vynálezcu.
V ďalšej miestnosti sa zas zoznámite s Teslom, ako človekom, ktorý sa vzdelával v Grazi, pôsobil v Amerike, kde spolupracoval s Edisonom, ale aj jeho víziami o budúcnosti.
V tretej miestnosti pokračuje prehliadka, ktorá sa končí až informáciami o jeho úmrtí. Aj keď patril k známym vedcom, zomrel ako chudobný človek.

Ďalšie zaujímavé miesta komplexu
Pri potoku Vagancu sa nachádza Teslova turbína, ktorá pripomína mlynské koleso, ale bez lopatiek. Pozostáva zo série paralelných diskov alebo lamiel, pričom poháňať by ju malo trenie vody. Testovacia stanica je kópiou laboratória spoločnosti Tesla, ktoré sa nachádzalo v USA – Colorado Springs. Je však desaťkrát menšie ako to pôvodné. Práve tu sa stanete svedkami malého technického „zázraku“, keď sa vám v ruke rozsvieti žiarovka. V multimediálnom centre sa nachádza obchod so suvenírmi, multimediálna sála, kde si môžete pozrieť rôzne dokumenty o Teslovi. Celý komplex „Memorijalni centar Nikola Tesla“ sa rozprestiera na ploche 13 000 metrov štvorcových.

Text a fotografie: Igor Turuk

 

www.mcnikolatesla.hr