Autentické príbehy, nadčasové témy

Na návšteve v polo klube Willa Rogersa

0

Na návšteve v polo klube Willa Rogersa

Znie to neuveriteľne, ale z počtu viac ako 25 vonkajších ihrísk pola ostalo v meste Los Angeles do súčasnosti zachované jediné. V tridsiatych rokoch minulého storočia bola pritom situácia v miliónovej metropole Kalifornie diametrálne odlišná. Miest určených na hranie kráľovskej hry postupne pribúdalo a vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že o niekoľko desiatok rokov nastane v „meste anjelov“ tak výrazný útlm.   

Pozitívom však môžeme nazvať aspoň to, že ťažké obdobie prežilo jedno z najosobitejších ihrísk v oblasti. Park, ktorého bolo súčasťou patril ku súkromnej nehnuteľnosti Willa Rogersa, známeho amerického humoristu, kovboja, autora, herca i zanieteného polo nadšenca. Všestranne zameraný sympaťák nikdy nedokázal vydržať bez prítomnosti koňa a sedla príliš dlho a jazdil tak často ako sa len dalo. Už v roku 1926 mal k dispozícii pekné ihrisko, ku ktorému neskôr pribudol rodinný ranč. Rogers na ňom žil spoločne s manželkou Betty a deťmi Willom Juniorom, Jimmym a Mary. Počas tohto obdobia hrdý majiteľ nehnuteľnosti poriadal na ihrisku pravidelné polo zápasy, na ktorých si mohol schuti zasúťažiť s najlepšími priateľmi. Pozvaný však nebol hocikto, ale pravé legendy strieborného plátna. Ponuku stretnúť sa v dueli neodmietli Walt Disney, Clark Gable, David Niven, či Spencer Tracy. Na zábavné víkendové rána sa všetci vždy nesmierne tešili.  

V roku 1944, 9 rokov po Willovej smrti, darovala jeho manželka Betty vzácnu nehnuteľnosť štátu Kalifornia. Podmienkou bolo, aby sa pokračovalo v predošlých polo aktivitách. Opraty chytil pevne do rúk skúsený C.D. Le Blanc, ktorý z trinásteho najstaršieho klubu v Spojených Štátoch urobil miesto s veľkou tradíciou. Jednou z najväčších atrakcií pre divákov sa stal práve Rogersov ranč, neskôr rozšírený do súčasnej podoby. Jeho budovy neprešli ani po rokoch žiadnymi výraznejšími zmenami, aby mal návštevník čo najlepšiu predstavu o tom, ako a kde Rogersovci žili. V obývačke je ešte stále možné vidieť pôvodný nábytok, v ďalších miestnostiach zasa indiánske koberce a špeciálne košíky, predmety, ktoré skvele dotvárali Willovu zaujímavú osobnosť. Atraktívne nádvorie často slúžilo potrebám rodiny ako jedálenský kútik. Priestranný dom s jedenástimi kúpeľňami a siedmymi kozubmi i ihrisko určené pre hranie pola sa objavili niekoľkokrát aj v televízii.

Za rančom a stajňami sa nachádzajú všakovaké cestičky, ktoré vedú priamo do prírody obkolesujúcej Rogersov park. Kedže nehnuteľnosť je situovaná do oblasti Santa Moniky, návštevníci môžu z pomernej blízkosti obdivovať pohoria i more. Miesto má veľmi výrazne kúzlo, pretože ponúka dych vyrážajúce prostredie a kombináciu prírodných, historických i súčasných krás. Každý si tam príde na svoje.

Súťažná sezóna v roku 2011 započala 23. apríla. Pred necelým týždňom prebiehal na pôde Rogersovho klubu pola trinásty výročný turnaj Ronalda Reagana, 18. a 19. júna sa uskutoční už po osemnástykrát semifinále a následne finále podujatia Memorial C.D. Le Blanca. Najväčšmi nabitý akciou je mesiac september, počas ktorého sa koná niekoľko významnejších zápasov.

Na fanúšikov pola, ktorí sa rozhodnú prísť do L.A., čaká okrem napínavej hry na trávniku aj bohatý „predprogram“. Môžu sa napríklad prizerať ako v blízkosti pridružených, nedávno zrenovovaných stajní prebieha príprava na turnaj. Každý hráč má k dispozícii dvoch až štyroch koní, o ktorých je potrebné sa s láskou starať, aby boli schopní podať maximálny výkon. Deti i dospelých istotne poteší sledovať ako ľudia na to určení tieto inteligentné a krásne zvieratá kŕmia, čistia, skrášľujú a predovšetkým trénujú počas týždňa pred dôležitým turnajom. Aj tieto zákulisné prípravy majú svoje čaro, podobne ako samotný zápas pola.

Klub Willa Rogersa sa venuje taktiež charite. Predstavitelia rozmanitých neziskových organizácií sú pozývaní v priebehu letnej sezóny na jednotlivé turnaje, kde môžu vyzbierať množstvo finančných prostriedkov pre dobrú vec. Minulý rok sa napríklad podarilo takýmto spôsobom získať 100 000 amerických dolárov, ktoré boli neskôr vyčlenené na viaceré charitatívne programy. Súčasťou súťažných dní sú aj módne prehliadky, aukcie, recepcie s kvalitným jedlom a šampanským, pózovanie hviezd pred objektívmi fotoaparátov, detské jazdy na poníkoch a rozmanité ďalšie aktivity a atrakcie.

Marcel Letko                                                        Potos: Will Rogers Polo Club Press

www.willrogerspolo.org