Autentické príbehy, nadčasové témy

Na palube smejúcej sa veľryby

0

Ľudí, ktorí majú radi originalitu a nápaditosť nepochybne zaujme jachta Oculus, vzhľadom pripomínajúca dravého morského predátora. Už z pohľadu na jednotlivé obrázky je zrejmé prečo. Mohutné plavidlo má prednú časť nadizajnovanú do podoby otvorených čeľustí, akoby pripravených hltať všetko navôkol. Oculus je však v skutočnosti „tvor“ príjemný a neškodný, nebezpečenstvo teda nikomu nehrozí.

O koncepte tejto luxusnej jachty sa začalo hovoriť ešte v roku 2008. S novým ultramoderným plavidlom plánovala zaujať v tom čase ešte mladučká spoločnosť Schöpfer Yachts, ktorá niekoľkokrát prezentovala názor, že v oblasti dizajnu chce ísť vlastnou cestou. Povedané v skratke – jej nápady a tvorba mali byť originálne, vybočujúce zo zabehnutých štandardov. Naplniť odvážne ciele sa podarilo ambicióznej spoločnosti už s debutovým modelom. Rozmermi výrazné plavidlo pripomínajúce usmievajúcu sa veľrybu dizajnéri vyšperkovali do detailov a po skončení práce boli pripravení čeliť pozitívnym i negatívnym reakciám lodných kritikov a spotrebiteľov. Fanúšikovia luxusných jácht však prejavili s Oculusom značnú spokojnosť, pretože spoločnosť skutočne ponúkla svetu niečo neopozerané a moderné, niečo čo malo šancu naozaj sa páčiť.

S ideou netradičnej „veľrybej jachty“ prišiel samotný zakladateľ a majiteľ spoločnosti Kevin Schöpfer. Premiérové plavidlo malo byť z hľadiska dizajnu bombastické a originálne, zároveň by spĺňalo tie najvyššie bezpečnostné štandardy. Predstavu o dokonalej jachte sa napokon podarilo tímu návrhárov a lodných konštruktérov zhmotniť, vďaka čomu mohol Kevin Schöpfer žiariť šťastím. Američan má našťastie aj naďalej hlavu plnú zaujímavých myšlienok a nápadov, o ktoré sa chce s ostatnými postupne podeliť.   

Na plávajúcu jachtu Oculus môžu pasažieri väčšiny okolitých plavidiel hľadieť s rešpektom. Loď je presne taká ako jej tvorca – unikátna a jedinečná. Aj bez slov dokáže povedať, že peniaze investované do jej zhmotnenia boli pre spoločnosť Schöpfer Yachts perfektnou investíciou. Najpozoruhodnejšie pôsobí predná časť plavidla symbolizujúca roztvorené veľrybie čeľuste. Malé vodné živočíchy by možno dostali pri kontakte s týmto morským obrom strach, no na ľudí jeho miestami hrozivý vzhľad neúčinkuje. Čo však čaká na návštevníka luxusnej jachty v podpalubí?

Loď Oculus, ktorá sa dokáže plaviť rýchlosťou 21 uzlov je uspôsobená prijať 14 pasažierov. Vyvolení hostia si môžu užívať nielen pohojdávanie sa na morských vlnách, ale predovšetkým príjemný luxus v podpalubí. 76,2 metrov dlhá jachta (250 stôp) disponuje rozľahlými futuristickými priestormi, na ktorých veľkosti sa výrazne podieľa výška stropu. Hoci plavidlo patrí skôr do kategórie „low rider“, súkromný salónik s výhľadom na nekonečný oceán je vysoký 3,5 metra. Oko pozorovateľa nepochybne zaujme štýlová jedáleň valcovitého tvaru a komfortne vybavené kajuty. Z farieb v interiéri dominuje biela, jemne piesková a čierna. Pre majiteľa jachty je určené celé jedno poschodie, kde si môže dosýta užívať moderné vymoženosti, či fascinujúci pohľad na more.

V prednej časti plavidla sa nachádza bazén s vírivkou, rozľahlú palubu dookola obklopujú zasunovacie panely slúžiace ako dômyselná ochrana pred vysokými vlnami. Jachta Oculus má celkovo 3 poschodia, na ktoré je možné sa dostať výťahom.
Všetok tento hriešny luxus samozrejme niečo stojí a lodná spoločnosť stanovila cenu plavidla na približne 95 miliónov dolárov. Po úspechu s jachtou Oculus sa Schöpfer Yachts vrhli do navrhovania a produkcie ďalších modelov. Fázou vývoja a postupného vylepšovania v súčasnosti prechádzajú lode Infinitas, I-150 a Audax.

Marcel Letko                                                      Photos: Press

www.schopferyachts.com