Autentické príbehy, nadčasové témy

Na pôde našich predkov

0

Na pôde našich predkov

Vydajte sa s nami do magického sveta, kde sa víno lialo a vinice rodili tie najsladšie hrozná, kde vzdialené hlaholenie zvonov, kdesi spoza kopcov dokázalo rozzvučať v ľudských dušiach zvonkohru modlitby a radosti z novej úrody. Nadchádzajúci ročník bude určite skvelý, s nádherným buketom a s jedinečnou chuťou. A tento kolobeh sa opakuje až dodnes. Aspoň v Château Angelus.

V oblasti Saint-Emilion, v blízkosti kláštora Angelus, na pôde našich predkov, víno sa spojí s náboženstvom a s vášňou celej rodiny…
                                                                                                     (Hubert de Boüard de Laforest)

Pôvod pomenovania

O siedmej ráno, poobede a večer… O siedmej ráno, poobede a večer… Je to naše miesto, odkiaľ stále počuť hlas kláštorných zvonov. Tradícia zvonkovej návesti spolu s modlitbou pochádza z 15. storočia. Vtedy pápež  Mikuláš V. nariadil celému kresťanskému svetu, aby si takýmto spôsobom uctil pamiatku veľkého víťazstva nad Osmanskou ríšou (21. júla 1456). Táto modlitba nesie názov Angelus. Usadlosť Château Angelus sa nachádza v centre prírodného amfiteátra a starých viníc. Názov vyjadruje, že ide o miesto, odkiaľ vinári počuli hlas zvonov zo všetkých troch veží v oblasti. Zvonec v oficiálnom logu vinohradníctva Château Angelus symbolizuje tieto momenty pôvodu a uctievania.


Osem generácií v dejinách usadlosti

Historik, chartista a dekan univerzity v Caen, Michel de Boüard sa rozhodol vypátrať históriu svojej rodiny. Rodokmeň sa začína Georgesom Boüardom (narodený 1544), ktorý bol príslušníkom strednej triedy a členom porotného súdu v Bordeaux.
Catherine, známa ako Sophie de Boüard de Laforest, sa vydala za Souffraina de Lavergnena a spoločne sa v roku 1782 presťahovali do Saint-Emilionu.
Maurice de Boüard sa usídlil v usadlosti začiatkom dvadsiateho storočia. Jeho dvaja synovia Jacques a Christian viedli podnik až do roku 1985. V tom roku prevzal vedenie vinohradu Hubert de Boüard de Laforest a v roku 1987 sa k nemu pridal Jean-Bernard Grenié. Oboch spojila snaha o skvalitnenie technologických postupov, ktorá umožnila vinohradu stať sa najuznávanejším v oblasti Saint-Emilion. V roku 1996 bolo víno zo Château Angelus povýšené z triedy „Grand Cru Classé“ do triedy „Premier Grand Cru Classé B“ v spoločnosti takých značiek, akými sú napríklad Chateaux Ausone a Cheval Blanc.

Dnes je vinárstvo uznávané po celom svete. Značka Château Angelus poukazuje na odhodlanie a oddanosť celej rodiny či tímu, ktorých cieľom je zvýraznenie základného charakteru terroiru. Rešpektovanie tradícií, no takisto prijímanie technických noviniek, prináša skvelé výsledky, čo v praxi znamená, že každá úroda a každý ročník sú čoraz dokonalejšie.


Značka Angelus

Značka Angelus je kombináciou odvážnych odrôd a vynikajúcej oblasti. Tento jedinečný charakter pramení z jedinečnej lokality svahov Saint Emilionu a z vysokého podielu hrozna Cabernet Franc, čo je zárukou elegancie, čistoty a sviežosti.


Výnimočný „terroir“

Nie je to iba pôdou, jej schopnosťou odvádzať vodu a udržať vlhkosť (napríklad vo vápencových a ílovitých pôdach). Prítomných je tu množstvo rôznych komponentov, ktoré majú vplyv na teplotu a na vyváženosť pôdy.

Vinohrad Château Angelus leží v prírodnom amfiteátri v spodnej časti svahu Saint-Emilion, ktorý prirodzeným spôsobom udržuje horúce letné teploty, čím uľahčuje proces dozrievania. Rovnomerné rozloženie vápenca a ílu v pôde umožňuje pravidelné zásobovanie viníc vodou a minerálmi.

Povrchová plocha: 39 hektárov
Poloha: na južnom svahu Saint-Emilion a v spodnej časti svahu („pied de cote“)
Typy pôd: hlinové a vápnité vo vyšších polohách, hlinovo-piesočnato-vápnité v údolí
Hustota osád: od 6500 do 7500 osád na hektár
Odrodové zloženie: 50 % Merlot, 47 % Cabernet Franc, 3 % Cabernet Sauvignon
Priemerný vek vín: 38 rokov
Technológia prerezania: „Girondine“
Manažment vinohradu: odrody sú pestované tradičným spôsobom; niektoré z nich sa pestujú spolu s trávou, pučanie a stenčovanie úrody v lete

Zber úrody: 100 % ručne; hrozno sa triedi na troch stoloch v pivnici

Odzrňovanie: 100 %


Vínne kvasenie

Enológ: Hubert de Bouard de Laforest
Fermentácia: v betónových, oceľových a dubových sudoch medzi 28 a 32 stupňami Celzia
Vylúhovanie: 2 – 4 týždne
Nechať odtiecť: 100 % do dubových sudov
Miešanie: výber a miešanie predzmesi po prvom letnom starnutí
Priemerná ročná výroba: Château Angélus – 1st Classified Growth „A“: 90 000 fliaš priemerne
Starnutie: 18 – 24 mesiacov v nových sudoch
Fľaškovanie: na mieste, 20 – 26 mesiacov po zbere úrody

Distribúcia: po celom svete cez Bordeaux


Jean-Bernard Grenié o Château Angelus

Vaše víno získalo klasifikáciu Premier Grand Cru Classé A, ktorú sa podarilo získať len štyrom vinárstvam. Ste hrdý na tento výsledok? Čo všetko sa ukrýva za týmto úspechom?
Samozrejme, sme hrdí. Je to dlhoročná práca. Krôčik po krôčiku sme sa dopracovávali k takémuto výsledku a na tejto ceste sme si nemohli ani na sekundu odpočinúť. Ak zaspíte, iní sú už o krok vpred.

Zaujímavé je spojenie James Bond a Château Angelus. Ako sa vám podarilo dostať vaše víno do tohto populárneho filmu? Bolo to želanie filmárov alebo skvelý marketingový ťah vašich manažérov?
Keďže vo Francúzsku je prohibícia a všetky reklamy propagujúce alkohol sú zakázané, film predstavoval výbornú príležitosť, ako naše kvalitné víno ešte viac zviditeľniť. Navyše filmy o Jamesovi Bondovi patria ku kultovým záležitostiam, v ktorých sa často objavujú kvalitné značky alkoholu, vedeli sme teda, že náš čas raz príde. A…  prišiel.

Každý ročník prináša svoje špecifické príbehy a tie najoriginálnejšie vína. Ktorý z ročníkov by ste nazvali tým najvýnimočnejším?
Hoci skoro každý hovorí o ročníku Château Angelus Premier Grand Cru Classé 2000 ako o najlepšom, ja osobne mám veľmi rád ročník 2001. Má vynikajúcu chuť a vôňu.

Mnohí vinári radi relaxujú uprostred vinohradov, kde sa môžu kochať pohľadom na nekonečné rady viniča a na krajinku okolo. Ste aj vy milovníkom tohto druhu relaxu?
Áno, samozrejme, ale pre mňa je najväčším relaxom čas strávený doma, keď si pri televízore dám s manželkou fľašu dobrého vína.

Peter Fritz/Angelus                                                               Photos: Château Angelus Press

www.angelus.com