Autentické príbehy, nadčasové témy

Nádej pre všetkých „Verneovcov“

0
Nádej pre všetkých „Verneovcov“

Neviem, kto z vás si v období objavovania obľúbil francúzskeho spisovateľa Julesa Verna. Ani neviem, či vám jeho meno niečo hovorí. Mne áno. V rokoch, keď bol svet v mojich očiach plný dobrodružstiev a sladkých tajomstiev, som tohto autora miloval. A mám  ho rád dodnes. Možno by ste mali upriamiť pozornosť na niektoré z jeho diel, akými sú Tajomný ostrov, Cesta do stredu Zeme alebo Deti kapitána Granta. Pre všetkých fanúšikov jeho kníh prinášam zaujímavú správu. Možno sa na svete objaví doteraz nepublikovaný román.

 

Pred nedávnom osviežila niektoré médiá zaujímavá správa. Archeológovia objavili časovú kapsulu, o ktorej predpokladajú, že by mohla patriť veľkému Francúzovi – Julesovi Vernovi. Archeológovia a historici z parížskej univerzity spoločne s klubom prieskumníkov (Explorers Club) z New Yorku potvrdili, že objavili kovovú kapsulu, ktorá by mohla obsahovať doposiaľ nepublikované dokumenty Julesa Verna.

Tomuto objavu predchádzalo podrobné štúdium spisov francúzskeho spisovateľa a prieskum jeho hrobu na cintoríne de la Madeleine v meste Amiens. O prieskum sa postarali malé bezpilotné letúne (drony) a georadar, ktoré sa zamerali na oblasť jeho hrobu. Táto snaha, ako sa zdá, nebola márna, pretože objavili kovovú krabicu. Po ožiarení röntgenom zaregistrovali. Že vo vnútri sa nachádzajú dokumenty, knihy či kovové predmety rôznych veľkostí a tvarov. Oficiálne vyhlásenie prináša informáciu, že ešte nebolo možné preukázať či kovová schránka patrila Julesovi Vernovi alebo len blízkej osobe spisovateľa. Je tu však veľká šanca, že môže obsahovať jeho nepublikované dokumenty.  To by, samozrejme, bola senzácia, na ktorú už nebol nikto z fanúšikov tohto francúzskeho spisovateľa pripravený.

Podľa mňa by však bolo oveľa zaujímavejšie objaviť jeho úvahy o budúcnosti. Ktovie, či by sa nezhodovali so súčasnosťou plnou chaosu, individualistického prístupu, likvidácie životného prostredia…

Niektoré „neduhy“ budúcnosti pritom už Verne predpovedal v románe „Paríž v 20. storočí“. Rovnako zaujímavo opísal výdobytky vedy a techniky, ale aj negatívne vlastnosti modernej spoločnosti v príbehu „V XXIX. storočí (Deň amerického novinára v roku 2889)“.

 

Peter Fritz

Fotografie: Wikipedia, Dreamstime