Autentické príbehy, nadčasové témy

Najdrahšie mestá, časť II

0

V druhej časti by som vám rád predstavil tri mestá, ktoré sú svetoznáme, okázalé ale v neposlednom rade aj hriešne drahé. Prenesme sa spoločne do dvoch významných metropol Európy a zavítajme ešte raz aj do Ázie, kde preľudnenému Tokiu v posledných rokoch vyrástla úctyhodná konkurencia v podobe luxusného Hongkongu.

Prehliadku mimoriadne drahých miest však predsa len začneme na „starom” kontinente. Londýn patrí už niekoľko rokov k turisticky vyhľadávaným destináciám a určite je to najmä vďaka jeho veľkoleposti, osobitému štýlu a sile. Žiť v metropole Spojeného kráľovstva ale vôbec nie je jednoduché a obzvlášť, ak ste zvyknutí na vysoký štandard. Napríklad kúpa luxusného bytu, či apartmánu v centre mesta stojí od 21 do 36 000 amerických dolárov, čo však predstavuje sumu požadovanú za jeden meter štvorcový.
Londýnska verejná doprava je taktiež nehorázne drahá, týždenný cestovný lístok máte k dispozícii za 41 libier, za mesačný musíte zaplatiť 86 libier. Na rozdiel od Moskvy, vstup do väčšiny významnejších londýnskych klubov nie je zadarmo. Je potrebné siahnuť do peňaženky a vytasiť od 5-tich do 20-tich libier. Najlacnejšie vás nevyjde ani návšteva koncertu, kina, či video alebo DVD požičovne. Ak sa rozhodnete navštíviť reštauráciu, účet 20 libier nebýva ničím pozoruhodným. Fľašu vína si môžete napríklad objednať za 10 britských libier, ale aj drahšie.  

A hoci v Londýne sa skromnosť príliš nenosí, zvedaví turisti a vášniví cestovatelia si aj tak prídu na svoje. Mesto je označované ako centrum kultúrneho a umeleckého sveta a množstvo pamätihodností, múzeí a ďalších pútavých atrakcií túto skutočnosť len potvrdzuje. V metropole Spojeného kráľovstva nuda v žiadnom prípade nehrozí, pekným zážitkom môže byť aj plavba loďou po Temži.

V Európe ešte chvíľu pobudneme, len sa virtuálne prenesieme o čosi severnejšie. Nórsko je krajina rozlohou veľká, no hlavné mesto Oslo k tým najväčším nepatrí. To mu však vôbec neuberá ani na kráse ani na význame. Deficit vo veľkosti a v ľudnatosti si metropola Nórska kompenzuje v iných oblastiach. V úrovni životného štýlu za ostatnými európskymi mestami vôbec nezaostáva, práve naopak niektoré výrazne prevyšuje. Silná nórska koruna „urobila” Oslo mimoriadne drahým, čo sa v posledných rokoch výrazne premietlo najmä do cien pozemkov. Hodnota viacerých stúpla až o 50%.
Ubytovanie v Oslo je celkovo veľmi drahé, s potravinárskymi výrobkami je to rovnaké. Napríklad niektoré produkty sú v meste dostupné až za trojnásobne vyššie ceny ako v USA. Verejná doprava našťastie nie je veľmi nákladná a funguje na kvalitnom systéme, drahšie sú však taxíky. Aj. Oslo ponúka turistom rozmanité zábavné podniky, kvalitné nočné kluby, ale aj skvelé múzeá, kiná, divadlá, či pôsobivé operné predstavenia.

Naše putovanie ukončíme v Ázii, konkrétne v Hongkongu, meste s novou, sviežou kultúrou. Očarujúcu luxusnú metropolu mnohí nazývajú kráľovstvom technológií, v ktorom sa prelínajú prvky západnej a východnej kultúry. Veľkolepé laserové show pravidelne sa konajúce v prístave, či televízna reklama objavujúca sa v prostriedkoch hromadnej dopravy nie je pre miestnych obyvateľov ničím výnimočným. Zahraničných turistov však môže prekvapiť. V Hongkongu nechýbajú typické orientálne chrámiky a svätyne, starobylé koloniálne budovy, ale ani majestátne mrakodrapy. Mesto je doslova nákupným rajom – ľudia môžu zavítať do luxusných a trendových butikov, predajní z typicky čínskym tovarom ale aj pouličných obchodíkov.

Keďže tamojší ľudia zarábajú dosť a Hongkong predstavuje dynamicky sa rozvíjajúce mesto, nie je prekvapením, že hrubý domáci produkt dosahuje vyššiu úroveň ako napríklad vo Veľkej Británii. Miliónová metropola je však vo veľkej miere závislá od importovaných výrobkov, čo sa následne prejavuje na ich vysokých cenách. Stáva sa často, že aj v priemernej reštaurácii si môžu za objednané jedlo a nápoje zapýtať až 80 EUR. Pitná voda je rovnako drahá, nakoľko sa dováža zo Švajčiarska.
Lacná nie je ani doprava, miestni obyvatelia na ňu denne minú od 5 do 10 EUR. Ak by ste náhodou chceli v tomto očarujúcej meste prenocovať, tak noc v apartmáne s jednou spálňou vás vyjde na 500 EUR.

Marcel Letko                                           Photos: ISIFA

www.visitlondon.com
www.visitoslo.com
www.discoverhongkong.com