Autentické príbehy, nadčasové témy

Najkomplexnejší džokej 20. storočia

0

Pätnásť fantastických výhier v Breeders´ Cupe a ďalších takmer šesťtisíc triumfov na rozmanitých dostihoch v Amerike a vo svete. Natoľko obdivuhodná je športová bilancia Jerryho Baileyho, podľa renomovaných odborníkov najkomplexnejšieho džokeja 20. storočia. Na dráhe ho túžili poraziť viacerí, no podarilo sa to skutočne len niekoľkým.

„Vždy keď mám jazdiť proti Jerrymu, zbystrím pozornosť. Je o ňom známe, že počas jazdy na koni dokáže robiť zázraky,“ vystrúhal poklonu kvalitnému súperovi pred niekoľkými rokmi Frankie Dettori. Úspešný Talian v podstate realisticky zhodnotil prednosti dnes už bývalého konkurenta, s ktorým sa stretol na dostihovej dráhe v nejednom priamom súboji.

Víťazná premiéra v Sunland Parku

Bailey vyrastal už od svojho narodenia (29. august 1957) v americkom Dallase. Otec vlastnil niekoľko koní, pre Jerryho teda nebolo náročné vybudovať si vzťah k týmto vizuálne atraktívnym zvieratám. Navyše bol vzrastom nízky a hmotnosťou nevýrazný, čo ho priam predurčovalo na pozíciu ďzokeja. Sympatický Texasan prvýkrát zažiaril pred 36-timi rokmi na dostihoch v Sunland Parku. Vtedy ešte v tínejďžerskom veku úspešne docválal k sladkému premiérovému víťazstvu. A to bol len „skromný“ začiatok jedného pozoruhodného športového príbehu. Počas 70-tych a 80-tych rokov Jerry súťažil v Chicagu a na Floride, až kým sa napokon nepresunul do New Yorku. Kariéra 158 cm vysokého Texana nabrala nový smer po tom, čo podpísal dohodu s Rokeby Stables, dostihovou farmou Paula Mellona.


Príjemné spomienky na Cigara

Bailey sedlal počas vyše 30 rokov dlhej kariéry mnoho koní. Taktiež mal možnosť „odviesť sa“ na Cigarovi, slávnom svetovom šampiónovi. Spoločne dosiahli nejeden pekný úspech. Ako si Jerry na mimoriadne úspešné obdobie spomína?

„Cigar bol vynikajúci. V kombinácii s ním sa mi vždy podarilo dosiahnuť víťazstvo,“ uviedol legendárny džokej, ktorý obľúbeného žrebca sedlal až desaťkrát.

Samozrejme Baileymu robilo radosť spolupracovať aj s viacerými ďalšími koňmi, spomeňme napríklad Street Cry, Captain Steve, či Singspiel, jazdiť na Cigarovi bola však predsa len jedinečná, priam magická skúsenosť.

Rekordné úspechy v Breeders´ Cupe

Jerrymu sa podarilo triumfovať v dostihoch poriadaných na troch rozličných kontinentoch. Nad hlavu dvíhal víťaznú trofej po skvelých výhrach v Dubaji, Veľkej Británii a Spojených Štátoch Amerických. Najfantastickejšie výkony podával Bailey už tradične na podujatí Breeders´ Cup (rekordných 15 výhier vrátane piatich v dostihoch Breeders´ Classic), súperov však dokázal poriadne potrápiť aj inde. Pozoruhodnými výsledkami sa blysol niekoľkokrát aj na kvalitnom hipodróme Gulfstream Park.   

Pokoriteľ 20 miliónovej hranice

Zručný džokej z Texasu, ktorý dokázal prekvapiť publikum aj víťazstvami na koňoch-outsideroch, má vo svojej zbierke nielen víťazné poháre z dostihov, ale aj prestížne ceny udeľované pri rozličných výročných príležitostiach. Napríklad v roku 1992 putovalo do Baileyho rúk ocenenie Georga Woolfa prináležiace najlepším džokejom v rámci Spojených Štátov Amerických. V USA zrejme významnejšia pocta v oblasti jazdectva ani nejestvuje. Pred deviatimi rokmi zaznamenal Jerry ďalší pozoruhodný zápis. Stal sa vôbec prvým džokejom, ktorý prekonal v dovtedy dosiahnutých kariérnych zárobkoch 20 miliónovú hranicu! (v dolároch)

Ukončenie súťažnej činnosti oznámil Bailey 9. januára 2006. O pár dní neskôr sa ešte objavil na svojich posledných dostihoch. Následne na to opustil prestížny šport ako legenda s 5 982 získanými víťazstvami!
V súčasnosti Jerry pôsobí ako dostihový analytik a o svoje vedomosti sa delí s divákmi televíznej stanice ESPN. Opäť má k dispozícii viac času, ktorý môže tráviť s manželkou Suzee, prípadne synom Justinom Danielom. Verných a oddaných fanúšikov úspešný džokej potešil aj zaujímavou autobiografiou „Against the Odds – Riding for my life“, v ktorej odkrýva temné zákutia svojho života. Odhaľuje problémy s alkoholom, ktoré ho stáli takmer kariéru i manželstvo. Nakoniec však tento problém vyriešil a jeho život úspešne pokračuje ďalej.

Marcel Letko                                                 Photos: ISIFA, Archive

www.winwithjerrybailey.com