Autentické príbehy, nadčasové témy

Najlepšie golfové ihrisko na svete

0

Prestížnych golfových klubov nájdeme vo svete niekoľko. Len máloktorý však ponúka takú exkluzivitu ako klub v Pine Valley. Zisk členstva v ňom je možný len za špeciálnych podmienok. Napríklad v neprítomnosti člena klubu návštevník na ihrisku hrať nemôže.

Exkluzívnosť a anonymita

Pine Valley Golf Club je exkluzívny a súkromný. Po celom svete má okolo 1 300 členov, ktorých totožnosť ostáva prísne utajená. Dôležitými informáciami disponujú výlučne poprední predstavitelia klubu, ktorí majú zároveň právo posielať vybraným záujemcom o členstvo pozvánky. Pravidlá klubu hovoria, že dámy-členky sa môžu venovať hre na ihrisku v nedeľu popoludní, kým u pánov výraznejšie časové obmedzenia neplatia. Zaujímavé je, že až do júna 2009 si majster golfu Tiger Woods v Pine Valley nezahral a to aj napriek tomu, že pozvánku obdržal.

Prioritný projekt Georga Arthura Crumpa

Klub bol založený v roku 1913 skupinou filadelfských golfových nadšencov. Tí zakúpili 184 akrov nerovnej, piesočnatej pôdy s cieľom vybudovať kvalitné ihrisko. Dizajnovaním poverili Georga Arthura Crumpa, ktorý poznal miestnu oblasť už z predošlých loveckých expedícií. Architekt prišiel s niekoľkými zaujímavými riešeniami, časť z nich sa napríklad týkala rozmiestnenia jednotlivých golfových jamiek.

Dizajnovanie ihriska zamestnávalo Crumpovu myseľ natoľko, že začal zanedbávať záväzky, ktoré mal vo Philadelphii. Rozhodol sa predať svoj vlastný hotel a nadobudnuté financie vložil do perspektívneho golfového projektu. Prvých 11 jamiek bolo pripravených pre hru v roku 1914, ďalšie štyri čakali na dokončenie. V tom sa už ale Crump neangažoval, pretože nečakane zomrel. Jeho prácu postupne prevzala skupina golfových architektov, ktorá sa s úlohou popasovala naozaj úspešne. Areál bol rozšírený na 623 akrov, pričom 416 akrov tvoril panensky nedotknutý les.

Klub v súčasnosti disponuje aj rozlohou menším, 10 jamkovým ihriskom diszajnovaným dvojicou architektov Ernestom Ransomeom III. a Tomom Faziom.


Očarujúci clubhouse

Dôležitým miestom golfového areálu v Pine Valley je miestny clubhouse. Hoci z hľadiska veku ho možno považovať za staručký, nemožno mu poprieť isté osobité čaro a šarm. V clubhouse nájdu návštevníci bar, hlavnú jedáleň a niekoľko ďalších miestností určených pre stolovanie, nechýba ani súkromnú miestnosť, príjemné nádvorie a obchod s golfovými potrebami. Zaujímavými doplnkami clubhousu sú viaceré vystavené portréty architekta Georga Arthura Crumpa ako aj rôzne historické pamätihodnosti súvisiace s golfom.

Najvýznamnejšie turnaje

Hoci Pine Valley Golf Club patrí medzi najpozoruhodnejšie a najúžasnejšie na svete, v súčasnosti nedisponuje dostatočne veľkými priestormi pre uspokojenie potrieb tisícov divákov. Aj kvôli tomu sa na mieste neuskutočnil žiaden významnejší turnaj. Za jeden z najpozoruhodnejších môžeme označiť turnaj Shell´s Wonderfull World of Golf, ktorý sa konal v roku 1962 medzi Gene Littlerom a Byronom Nelsonom. Širšia verejnosť má prístup do klubu raz za rok na konci septembra, teda v čase konania Crump Cupu, národného turnaja hráčov stredne pokročilej úrovne. Do klubu vedú dva vstupy. Jeden z nich je pomerne šikovne ukrytý a nachádza sa za Clementon Lake Park. Druhý je určený pre zamestnancov golfového komplexu na East 3rd Avenue.  


Krásy a prednosti ihriska v Pine Valley

Golfové ihrisko v Pine Valley je často krát výborne hodnotené kvôli jeho vysokej kvalite a náročnosti pre hru. Terén je na niektorých miestach prevýšený a zvlnený, čo prirodzene sťažuje golfistovi mierenie. Viacerí odborníci sa zhodujú v tom, že v Pine Valley nájdete tie najlepšie jamky Par 3 a Par 5 na svete. Ihrisko si udržiava veľmi vysoký štandard aj z hľadiska Slope ratingu, ktorý dosahuje úroveň náročnosti 155.
Zaujímavo umiestnená je jamka číslo 5. Cesta k nej vedie mierne do kopca popri príjemnom jazierku. V blízkosti 5 parovej siedmej jamky sa prezmenu nachádza zaujímavá prírodná prekážka v podobe rozľahlého bunkru, (Hell´s Half Acre) jedného z najväčších na svete.
Veľmi pozoruhodná je aj hĺbka piesočného bunkru The Devil´s Asshole pri 3 parovej desiatej jamke.

Golfové ihrisko v Pine Valley je v posledných rokoch označované viacerými prestížnymi gofovými magazínmi za najlepšie nielen v New Jersey, v Spojených Štátoch Amerických, ale aj vo svete.

Marcel Letko                                                      Photos: Pine Valley Golf Club

http://golfclubatlas.com