Autentické príbehy, nadčasové témy

Najlepšie vína z Maison Louis Jadot

0

Od svojho začiatku sa Maison Louis Jadot vždy sústredil na dôležitý cieľ, vyjadriť skutočný charakter Burgundska prostredníctvom svojich vín. Tento známy vinársky dom sídli v oblasti, ktorú už v minulosti preslávili skvelé vína. A budúcnosť sľubuje nové úspechy.

Louis Henry Denis Jadot založil Maison Jadot v roku 1895, ale ešte pred týmto rokom sa začal odvíjať príbeh Maison Jadot, keď už v roku 1826 získala rodina Jadotovcov z Clos des Ursules zaujímavý Beaune Premier Cru.
Ale posuňme sa o niekoľko rokov dopredu, k skutočnému začiatku histórie domu Jadotovcov. Pod vedením Louisa Henryho Denisa Jadota sa úspešne rozvíjal. Hlavné zameranie upriamila rodina na sever Európy, na oblasť, ktorú dobre poznala, pretože korene rodiny sa nachádzali v Belgicku. Práve tento trh patril k najobľúbenejším. V roku 1900 prevzal vedenie syn Louisa Jadota, Louis Jean Baptiste, ktorý sa podujal priviesť vinárstvo k novým vrcholom. Kúpil niekoľko viníc – napríklad Corton Charlemagne a Chevalier Montrachet Les Demoiselles.

Budúca generácia rodiny pod vedením Louisa Augusta Jadota sa sústredila na rozvoj exportu na nové trhy, hlavne v Anglicku a Spojených štátoch v spolupráci s Rudym Kopfom, zakladateľom Kobrand Corporation.
V roku 1954 vstúpil do služieb spoločnosti André Gagey, ako zástupca Louisa Augusta Jadota. Po predčasnej smrti Louisa Augusta v roku 1962 sa stal riaditeľom Maison Jadot práve Gagey a tak otvoril novú kapitolu spoločnosti. O osem rokov neskôr sa Gagey zoznámil s mladým vinárom Jacquesom Lardiérem, ktorý nastúpil na miesto asistenta. Čas plynul a v roku 1984 nahradil Andrého Gageya jeho syn Pierre-Henry.
O rok neskôr, s cieľom zabezpečiť budúcnosť spoločnosti sa rozhodla pani Jadotová predať spoločnosť rodine Rudyho Kopfa, dlhoročného amerického partnera Jadotovcov. Na Pierra-Henryho Gagey čakala skvelá budúcnosť, pretože ho v roku 1992 jeho práca vyniesla do kresla prezidenta Maison Louis Jadot.
Toľko krátka história, počas ktorej prešiel dom Jadotovcov dôležitými etapami rozvoja. Dnes sa môže pochváliť skvelými vínami preslávenými po celom svete.

Všetky vína, ktoré vznikajú pod štítkom Maison Jadot sú Appelation Contrôlée pochádzajúce z celého regiónu. Vinice Jadot majú v súčasnosti rozlohu 150 hektárov v Burgundsku, ale vinárstvo vlastní vinice aj v Côte d’Or, Maconnais a v Beaujolais. Vďaka kvalite vín si Maison Jadot vybudoval silné vzťahy vo Francúzsku i vo svete – so someliérmi, majiteľmi reštaurácií, obchodníkmi s vínom, importérmi, agentmi a milovníkmi vína.

Filozofia spoločnosti Louis Jadot je založená na vášni a radosti, ktorá vedie celý tím vinárstva k tomu, aby produkovali vína a tak oslávili svoj terroir. Jacques Lardiére pracuje s tímom talentovaných vinárov, ktorý tvoria Juliette, Christine a Guillaume. Spolu sa podieľajú na úspechoch podniku a vplývajú na tvorbu vín. Každý s osobným pričinením, skúsenosťami, či už technickými, alebo obchodnými, čo nakoniec vedie k jedinému výsledku – úspechu.

Poznávacím znamením všetkých vín z produkcie Maison Jadot je ich štítok. Dominuje na ňom hlava Bakchusa a dekoratívne lemovanie okolo štítku, ktorý je žltej farby. Takto ho dokáže definovať každý milovník vín.
Jedna z najznámejších vinohradníckych oblastí Francúzska, Burgundsko, ponúka rôzne zvláštnosti, ktoré umožňujú vínam Louis Jadot rozvinúť rôzne vlastnosti. Unikátna oblasť poukazuje na dokonalú harmóniu medzi mužom a krajinou. Tá predstavuje mozaiku rôznych častí, ktoré majú svoj vlastný charakter.

Louis Jadot má svoje sídlo v Beaune, v budove, ktorá odráža ducha histórie, ale na druhej strane drží krok s moderným trendom. Louis Jadot tvoria vinice, historická budova v centre Beaune, pivnice, Couvent des Jacobins a Chateau des Jacques. Spoločne vytvárajú skvelý celok, ktorý dáva tomuto vinárstvu pozitívne vyhliadky do budúcnosti.
Vína Louis Jadot si môžete najbližšie kúpiť v Českej republike – v Prahe a v Maďarsku – v Budapešti.

Peter Fritz       Photos: Maison Louis Jadot

www.louisjadot.com