Autentické príbehy, nadčasové témy

Najluxusnejšia ARIA na svete / INTERVIEW

0

Jiří Hlavatý najskôr zbieral skúsenosti za „veľkou mlákou“, kde objavil tajomstvo úspešného hoteliéra, aby sa potom postavil na čelo pražského hotela ARIA. Skúsenosti, ktoré nazbieral v zahraničí dokázal naplno využiť, pretože „vyspieval“ najvyššie tóny ÁRIE, ktoré znamenali výsledok v podobe titulu najluxusnejšieho hotela na svete.

Pána Hlavatý, najskôr mi dovoľte poblahoželať vám k mimoriadnemu úspechu a zároveň využiť túto príležitosť na to, aby som vám položil prvú otázku. Obsadili ste prvú priečku v ankete Travelers‘ Choice 2009 a to v oboch kategóriách – TOP 100 Best Luxury – World a TOP 10 Best Luxury – Europe. Ako sa cítite v pozícii nového svetového lídra?
Je to výborný pocit, ale na druhej strane predstavuje tiež veľký záväzok. Hostia budú k nám prichádzať s oveľa vyššími očakávaniami, čo znamená, že si nebudeme môcť dovoliť zaspať na vavrínoch. Tento fakt sa snažím neustále pripomínať všetkým svojim kolegom, aby boli pripravení na ešte náročnejšiu klientelu, ktorá bude požadovať nielen perfektný produkt, ale predovšetkým príjemný a osobný servis. Musím sa však priznať, že celý tím hotela ARIA mal zo získaného ocenenia obrovskú radosť. Sme hrdí na náš hotel v srdci Prahy.

Na jednej strane je toto mimoriadne víťazstvo úžasným úspechom českého hoteliérstva, ale na strane druhej vás zaväzuje k neustálej konfrontácii s konkurenciou z celej Európy. Nepocítili ste povíťaznej eufórii tlak, ktorý vyplýva z tohto prestížneho titulu?
Určitý tlak sme zaznamenali. Musím ale spomenúť skutočnosť, že hotel je otvorený už päť rokov a množstvo zamestnancov tu pracuje od samotného otvorenia, takže všetci si uvedomujú, čo sa od nich očakáva. Pre nás to predovšetkým znamená neustále dodržiavanie všetkých hotelových štandardov. Aj keď sme získali prvenstvo a stali sa najlepším hotelom na svete, musíme sa podľa toho správať a klásť si ešte vyššie ciele – napríklad vyhrať ďalšiu prestížnu anketu.

Rád by som sa dozvedel váš recept na úspech. V čom sa ukrýva tajomstvo úspechu hotela ARIA? Ktoré aspekty vás vyniesli až na vrchol v rebríčku luxusných hotelov?
Je to hlavne kombinácia špičkových služieb a skvelého produktu. Pomáha nám však celkový koncept hotela, ktorý je zasvätený hudbe. Jedinečné hudobné zameranie odlišuje hotel ARIA od konkurencie. Na svete nenájdete žiadny iný hotel, ktorý by ponúkal návštevníkom myšlienku priblíženia hudby v takých detailoch. Hotel má štyri poschodia, pričom je každé venované inému žánru hudby – jazzu, opere, klasickej a súčasnej hudbe. Rovnako aj izby nesú mená slávnych hudobníkov. Hostia sa napríklad budú môcť ubytovať v izbe Mozarta, Billie Holiday, Beatles, Boba Marleyho či Dvořáka. Keď som sa spýtal našich stálych hostí, čo sa im na ARII najviac páči a prečo sa stále k nám vracajú, vo väčšine prípadov odpovedali, že najviac ich oslovila atmosféra, prostredie a zamestnanci. Zastávam názor, že pokiaľ sa zamestnanci tešia do práce a majú k dispozícii príjemné prostredie, tak sa pozitívna nálada prenáša na hostí. Ďalšou veľkou výhodou, ktorá nás odlišuje od iných hotelov, je terasa. Tá sa nachádza na streche hotela a poskytuje návštevníkom jeden z najkrajších výhľadov na Prahu. Rád by som spomenul Vrtbovskú záhradu, najstaršiu barokovú záhradu v Prahe, kde máme v letných mesiacoch priamy vstup. Naši hostia sa
však môžu tešiť aj na ďalšie zaujímavé miesta, napríklad obdivovať jednu z pamiatok, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Toto sú hlavné atribúty, ktoré nám pomohli dostať sa až na vrchol.

V období vášho nástupu ste si stanovili zaujímavé ciele, ktoré sa vám podarilo splniť. Svedčí o tom vaše víťazstvo. Nachádzate sa v období, kedy pravdepodobne uvažujete nad novými výzvami. Nemáte pocit, že je najvhodnejší čas definovať nové ciele?
Naša česká povaha je oveľa skromnejšia, akoby sa možno na prvý pohľad mohlo zdať. Musím sa ale priznať, že s kolegami sme vtipkovali na tému – aké by to bolo stať sa najluxusnejším hotelom sveta. Keď sa to skutočne stalo, o to intenzívnejšia bola naša radosť. Musím podotknúť, že ako nezávislý hotel, ktorý nie je súčasťou žiadneho z hotelových reťazcov, za sebou nechal takých velikánov, akými sú Four Seasons George IV. v Paríži, hotel Peninsula v Bangkoku, mníchovský Mandarin Oriental či Ritz- Carlton v Berlíne. Naviac, prekonať ich, to už znamená skutočný úspech. Hlavným a najdôležitejším cieľom v tomto roku bude udržať si tú najvyššiu úroveň a tiež prekonať globálnu hospodársku krízu, ktorá bohužiaľ výrazne postihla celé naše odvetvie a obzvlášť Prahu.

Prejdime k osobnejším otázkam. Vášmu postu riaditeľa hotela ARIA predchádzali zaujímavé skúsenosti v hoteliérstve v zahraničí, ale aj doma. Prakticky ste prešli rôznymi pozíciami hotelovej štruktúry, dokonale sa zoznámili s problematikou prevádzky špičkového hotela. Považujete tieto skúsenosti za základ vášho súčasného úspechu?
Skúsenosti zo zahraničia ma veľmi obohatili. Mal som príležitosť zoznámiť sa s fungovaním spoločnosti (Vail Resorts), ktorá zamestnáva okolo 60 tisíc osôb, a vďaka tomu som spoznal základné princípy efektívneho riadenia. V rámci svojich stáží som sa zoznámil s problematikou hoteliérstva v rôznych strediskách – od recepcie až po samotný manažment. Tieto poznatky využívam dodnes. Veľmi dobre viem, čo môžem od svojich zamestnancov požadovať a očakávať. Hotel ARIA je moja prvá a zatiaľ aj posledná pracovná skúsenosť v Českej republike.

Hotel ARIA je najluxusnejším hotelom v Európe a na svete. Aký je váš vzťah k luxusu? Patríte k ľuďom, ktorí si luxus radi vychutnávajú?
Musím sa priznať, že za najväčší luxus považujem voľný čas. Pokiaľ si môžem tento luxus dopriať, tak si ho rád vyplním športom, alebo cestovaním. Medzi moje najobľúbenejšie športy patrí tenis a lyžovanie. Luxus pre mňa tiež predstavuje lyžovačka v Skalistých horách v Colorade.

Už od začiatku nášho rozhovoru nedokážem z mysle odstrániť otázku, ktorá ma nesmierne zaujíma. Počas vašich ciest do zahraničia ste mali možnosť spoznať množstvo hotelov. Neprichytíte sa pri tom, že počas vášho pobytu porovnávate kvalitu služieb, vybavenie, alebo personál konkrétneho hotela, v ktorom ste ubytovaný?
Zavádzal by som, pokiaľ by som tvrdil, že tomu tak nie je. Veľmi rád sa pozriem, čo hotely robia lepšie a čím by sme sa mohli inšpirovať. Na druhej strane, keď začnem zachádzať do prílišných detailov, tak ma manželka upozorní, že sa jedná o dovolenku a nie o služobnú cestu. Od druhého dňa dovolenky sa už venujem len odpočinku a na prácu sa snažím zabudnúť.

Mnohí vrcholoví manažéri v poslednom čase objavili čaro „krásnych radostí života“. S obľubou si vychutnávajú kvalitné whisky či vyberané vína, alebo cigary. Patríte aj vy k tejto skupine manažérov, alebo ste si obľúbili iné radosti?
Veľmi rád si dám dobré víno. Tvrdý alkohol takmer nepijem a ako bývalý vrcholový športovec ani nefajčím. Medzi moje radosti tiež patrí kvalitné jedlo. Taká večera pripravená našim šéfkuchárom Davidom Šaškom a podávaná na terase, s pohárikom výborného vína, tak to by som určite označil za „radosti života“.

Na záver by som spýtal na vašu životnú filozofiu. Čo vás dokáže v živote motivovať, posúvať stále dopredu a zároveň vás napĺňať radosťou a spokojnosťou?
Osobne by som sa označil za optimistu. Pre mňa je veľmi dôležité stanoviť si jasné ciele a snažiť sa ich dosiahnuť. Dnešná doba pre pražských hoteliérov nie je jednoduchá, ale na druhej strane, je pre mňa veľkou motiváciou obstáť a ešte viac posilniť postavenie pražského hotela ARIA. K spokojnému pracovnému životu patrí nepochybne tiež spokojný osobný život.

Peter Fritz                Photos: Hotel ARIA Archive

www.ariahotel.net