Autentické príbehy, nadčasové témy

Najzaujímavejšie hračky na cestách

0
Najzaujímavejšie hračky na cestách

Pokroky v automobilovom priemysle nepoznajú svoje hranice. Čoraz častejšie prichádzajú na trh novinky, ktoré sú stelesnením všetkých superlatívov. Otestujte malú ochutnávku toho najrýchlejšieho, najlepšieho a najexkluzívnejšieho, čo ponúkajú naše cesty. Dobre sa prosím pripútajte, vyrazí vám to dych!

Najrýchlejší elektromobil planéty: Tesla S P90D

Za značkou Tesla stojí nezdolateľný vizionár – juhoafričan Elon Musk, ktorý kedysi zakladal platobný systém PayPal či americkú firmu prevádzkujúcu komerčné lety do kozmického priestoru SpaceX. Dnes je šéfom značky, ktorá sa v 21. storočí zapísala do dejín. Veď len v USA sa stala druhým najpredávanejším luxusným autom a predbehla aj všetky BMW či Audi. Po obľúbenom modely Tesla S P85D za približne 70 tisíc eur, ktorý so svojím výkonom 700 koní a akceleráciou 3,2 sekundy/ 100 km/h sa stal okamžite hitom. V súčasnosti prišla automobilka s jej najvýkonnejšou verziou. Nový Ludicrous mód s megavýkonom 761 konských síl pod kapotou, akceleráciou približne 100 km/h za 2,8 sekundy a vylepšenými batériami umožnia Tesle porážať aj dnešné superautá. Ak ste ochotný investovať ešte aspoň 10 tisíc eur naviac, môžete zažiť adrenalín, ktorý vás vystrelí ako raketa. Extrémne pútavou je prístrojová doska so 17 palcovým dotykovým LCD displejom, ktorý integruje množstvo palubných prístrojov – od navigácie s polohou najbližších nabíjacích staníc Supercharger po internetový prehliadač a multimediálne centrum.

small

Najlepšie SUV súčasnosti: Bentley Bentayga

Britská automobilka z Crewe predstavila svoju najhorúcejšiu novinku – prvé sériovo vyrábané SUV značky, na ktoré už teraz nestíhajú prijímať objednávky (aj keď jeho cena ešte stále nie je oficiálne známa). Za to jeho kvality áno, a tentokrát nejde o žiadny dobre premyslený marketingový ťah. Bentley Bentayga je v súčasnosti najluxusnejšie, najrýchlejšie, najvýkonnejšie a najexkluzívnejšie SUV na svete. Neveríte? Bentayga je novým kráľom na cestách so 6 litrovým dvanásťvalcom, ktorý spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou od ZF, má 608 koní pod kapotou, maximálnu rýchlosť 301 km/h, akceleráciu z 0 na 100 za 4,1 sekundy, jeho kombinovaná spotreba je 9,1 litra na 100 km a  samozrejmosťou je systém 4X4 či Bentley Dynamic Ride. Skôr či neskôr sa má na trhu objaviť aj turbodiesel a plug-in hybridná verzia. Je možné pochybovať o jeho dokonalosti?!

small_1

Automobilový unikát sveta: Maybach Exelero

Jeho prvá verzia bola predstavená už v roku 1939, kedy spoločnosť Dörr & Schreck ohlásila dokončenie SW38. Počas druhej svetovej vojny auto záhadne zmizlo a dodnes sa nevie, kto stál za najdrahšou krádežou auta všetkých čias. Superšportové dvojmiestne kupé, ktoré je postavené na podvozku limuzíny Maybach 57 pôvodne vyrobili na testovanie nových pneumatík firmy Fulda, no v roku 2005 vyrobila nemecká automobilka prototyp , ktorý sa môže pýšiť titulom – najdrahší automobil na svete! Dych vám preto vyrazí hneď niekoľkokrát! Cena 8 miliónov dolárov, vyrobený ako jediný kus na svete, výkon 700 koní a najvyššia možná rýchlosť 351 km/h. Váži 2,6 tony, meria 5,8 metra a široký je 2,14 metra. Neexistujú na neho žiadne tabuľky, takže je dosť možné, že u nás by vám ho ani nepoistili. Čo je však na tom najšialenejšie? Má svojho majiteľa – vlastní ho americký raper Birdman.

small_2

Jana Mutňanská
Photos: PRESS