Autentické príbehy, nadčasové témy

Nákupným centrám na Slovensku rástla návštevnosť a obraty, stúplo však aj nájomné

- Reklama -
  • Obraty maloobchodných prevádzok v nákupných centrách sa v prvom polroku 2023 medziročne zvýšili o 11 %
  • Na Slovensku svoje prvé obchody tento rok  otvorili viaceré nové značky
  • Podľa CBRE rastie nielen návštevnosť centier, ale aj ceny nájmov. Aktuálne sú medziročne vyššie o 7 %

najnovšieho kvartálneho reportu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE vyplýva, že aktuálne je na Slovensku celkom 2 364 013 m2 moderných maloobchodných priestorov, teda nákupných centier a retail parkov. „Od roku 2019 každoročne na náš trh pribudne nové nákupné centrum s výmerou presahujúcou 20 000 m2. Inak to nebolo ani tento rok. Po dvoch rokoch bol totiž v Bratislave dokončený ďalší veľký projekt, konkrétne rozšírenie nákupného centra Eurovea s celkovou prenajímateľnou plochou o rozlohe 25 000 m2,“ udáva Tomáš Lörincz, riaditeľ prenájmov obchodných priestorov, CBRE Slovensko.

Hlavným nájomcom novej Eurovei je známy írsky maloobchodný predajca odevov – Primark. Ide o medzinárodnú sieť, pričom táto nová prevádzka je zároveň prvou na Slovensku. Ďalšie unikátne koncepty, ktoré sa centru podarilo získať, sú napríklad Nike s najväčšou predajňou na Slovensku, prvá slovenská predajňa športového módneho operátora JD Sport, ale tiež e-obuv – internetového predajcu obuvi, ktorý tak doplnil svoj prvý kamenný obchod na Slovensku k dcérskym značkám CCC a HalfPrice. Potrebu otvárania kamenných prevádzok  potvrdzujú aj najnovšie výsledky z európskej správy CBRE,  ktorá uvádza, že až  60 % spotrebiteľov v rámci Európy uprednostňuje nákup v kamenných prevádzkach. Budúcnosť maloobchodu tak definuje tzv. omnichannel stratégia, ktorá ponúka bezproblémový nákup na internete aj v kamennej prevádzke,“ komentuje Tomáš Lörincz, riaditeľ prenájmov obchodných priestorov, CBRE Slovensko.

Na základe dát, ktoré spoločnosť CBRE už každoročne zhromažďuje vo svojom Shopping Center Indexe, dosiahli maloobchodné priestory v prvom polroku 2023 vyššie obraty ako v rovnakom období minulého roka. Podľa odborníkov bol pritom nárast najviac citeľný práve v prvých mesiacoch roka. V januári narástli o 23 %, vo februári o 16 % v porovnaní s rovnakými mesiacmi v roku 2022. „Suma sumárum, za prvý polrok sa medziročný nárast obratov maloobchodných prevádzok v nákupných centrách vyšplhal na úroveň 11 % oproti predchádzajúcemu roku,“ dopĺňa ďalej Tomáš Lörincz.

Prvá polovica tohto roka vedie (v porovnaní s prvým polrokom 2022) aj v otázke návštevnosti nákupných centier na Slovensku. Aj v tomto prípade návštevnosť najviac rástla v úvode roka, teda v zimných mesiacoch. Podľa aktuálnych meraní spoločnosti CBRE sa celková návštevnosť zvýšila o 8 %. S návštevnosťou však rástla aj výška nájmov v nákupných centrách. Tá sa medziročne zvýšila vo všetkých kategóriách o 7 %.

CBRE Group, Inc. so sídlom v Dallase je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií (na základe výnosov z roku 2022). CBRE od roku 2008 figuruje v rebríčku Fortune 500 a v indexe S&P 500. S približne 115 000 zamestnancami pomáha majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom svojich pobočiek vo viac ako 100 krajinách po celom svete. CBRE ponúka širokú škálu integrovaných služieb, vrátane facility, transakčného a projektového manažmentu, správy nehnuteľností, investičného manažmentu, hodnotenia a oceňovania nehnuteľností, prenájmu nehnuteľností, strategického poradenstva, predaja majetku, hypotekárnych a development služieb. Pre viac informácií navštívte webstránku www.cbre.com.

CBRE pôsobí na Slovensku od roku 2001. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici a v roku 2022 dosiahla celkový obrat 42 miliónov eur, čím sa zaradila do prvej trojice najúspešnejších konzultačných spoločností na Slovensku. CBRE charakterizuje komplexný prístup, detailná znalosť trhu, skúsení konzultanti  a široká paleta služieb a riešení v oblasti komerčných nehnuteľností pod jednou strechou. V súčasnosti CBRE manažuje na Slovensku viac ako 900 tisíc m² priestorov v 63 komerčných objektoch. Pre viac informácií navštívte webstránku www.cbre.sk.

Foto – ilustračné, zdroj: Unsplash

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -