Autentické príbehy, nadčasové témy

Nantes Julesa Verna

0

Nantes Julesa Verna

Čarovný svet fantázie, ktorý sa naplnil. Asi takto by fanúšikovia dobrodružstiev Julesa Verna mohli charakterizovať svoju návštevu malebného prístavného mesta Nantes na západnom pobreží Francúzska. Práve tu sa totiž narodil skvelý spisovateľ Jules Verne.

Rozprávanie o Julesovi Vernovi a meste Nantes by som začala informáciou z knihy J.M. Janatku – „Neznámy Jules Verne”. Ten odhaľuje Francúzov vzťah k dobrodružstvám a fantastickým príbehom. Verne vyrastal na ostrove, ktorý ho inšpiroval natoľko, že sa častokrát považoval za skutočného Robinsona, pričom sníval o veľkých dobrodružstvách. V minulosti sa totiž v strede Nantes nachádzal ostrov Feydeau – plný nádherných domov a starých alejí. Dnes by ste ho však už márne hľadali, pretože jedno rameno rieky Loiry bolo časom zasypané a ostrov Feydeau tak prestal existovať. No roky detstva na tomto mieste výrazne ovplyvnili Vernovu fantáziu. Na druhej strane malo aj samotné mesto Vernovi čo ponúknuť.

Práve v Nantes mnohí fanúšikovia pochopia, odkiaľ čerpal inšpiráciu pre svoje nespočetné množstvo kníh. Jules Verne napísal naozaj veľa príbehov, všetky originálne a strhujúce. Ako sám hovoril: „Je to zvláštna okolnosť, že som sa narodil práve tu, že som práve tu prežil celé svoje detstvo. V prímorskom prostredí, vo veľkom meste, ktoré bolo centrom obchodu, miestom príchodov a odchodov veľkých zámorských výprav.” A mal pravdu, Nantes je dodnes rušným prístavným mestom s tou správnou cestovateľskou atmosférou. Rieka Loira a jej ostrovčeky, prístav s množstvom lodí, rušné nábrežie de la Fosse a exotické záhrady, to všetko natrvalo poznačilo vnútorný svet Julesa Verna, ktorý sa odrážal v jeho tvorbe. A jedným z mnohých lákadiel pre návštevníkov tohto mesta je práve návšteva múzea Julesa Verna.

„Mesto
Nantes sa v čase Vernovho narodenia stalo jedným z
najdôležitejších francúzskych prístavov.
Po uliciach jazdila verejná doprava – dostavníky či
omnibusy Biela pani. Loirou a kanálom svätého
Felixa plávali veslice a rybárske lode, ale tiež
„pyroskafy”.

(Informácie
použité z knihy Ondřeja Neffa – Jules verne a jeho svet.)

Mesto Nantes sa totiž v roku 1978 pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia rozhodlo založiť múzeum venované svojmu významnému rodákovi, aby umožnilo jeho fanúšikom nahliadnuť do bohatej zbierky kníh, rukopisov, ilustrácií a makiet rôznych prístrojov, ktoré sa zachovali aj po jeho smrti. V múzeu v Nantes je starostlivo uložených 98 rukopisov románov, poviedok, divadelných hier a iných výtvorov tohto večne živého spisovateľa. Zbierka predstavuje viac ako pätnásť tisíc stránok, ktoré vám umožnia sledovať celé spisovateľovo dielo – od skorých začiatkov až po jeho vrcholné romány. Od roku 2005 môžu navyše návštevníci múzea vlastnoručne listovať v niektorých z týchto vzácnych rukopisov. Múzeum je situované na brehu rieky Loiry v budove z konca 19. storočia. Napriek tomu, že tu samotný Jules Verne nikdy nebýval, pôsobí inšpirujúco a veľmi jednoducho uveríte, že práve tu veľký spisovateľ vytvoril svoje romány. Počas prehliadky si najprv môžete pozrieť repliku spisovateľovej pracovne, kde v čase svojej najväčšej slávy prijímal návštevy a novinárov, potom sa presuniete do miestnosti nazvanej „Zdroje snívania”, kde sa dozviete mnoho o jeho šťastnom detstve v Nantes, o jeho vášni už od malička pozorovať veľké lode v prístave a veľa kresliť. „Vo veku dvanásť alebo štrnásť rokov som mal ceruzku stále v ruke a počas mojich štúdií som neprestajne písal,” uvádza vo svojich memoároch Jules Verne.

V roku 2005 múzeum rekonštruovali, vďaka čomu sa stalo pre návštevníkov ešte atraktívnejšie. V múzeu je tiež časť venovaná deťom, kde sa môžu zahrať rôzne hry tematicky zasadené do prostredia jeho románov. Okrem múzea Julesa Verna však Nantes ponúka množstvo ďalších turistických lákadiel. Múzeá súčasného, ale aj dávnejšieho umenia, historické zámky a kostoly, ale čím si vás toto mesto asi najviac získa, je práve atmosféra príchodov a odchodov lodí. Atmosféra prístavu, akú si užijete málokde, atmosféra, ktorá vás donúti snívať o cestovaní za horizonty, za nevšedným a nepoznaným, presne tak, ako o tom vo svojich knihách písal Jules Verne.

Monika Martišková                Photos: Nantes-Tourisme, Archive

www.nantes-tourisme.com