Autentické príbehy, nadčasové témy

Naprieč Slovenskom prejdú cyklisti 100 slovenských miest a 650 km

- Reklama -

S letným počasím sa zvyšuje počet cyklistov, kolobežkárov i chodcov v uliciach. Continental, ktorého  dlhodobou víziou je bezpečnosť na cestách, aj tento rok komunikuje prostredníctvom kampane #ShareTheRoad odkaz, že cesta patrí všetkým s dôrazom na ohľaduplnosť medzi cyklistami a motoristami. V úlohe generálneho partnera podporí  cyklopodujatie Naprieč Slovenskom.  Na trase 650 km si počas štyroch dní cyklisti otestujú bezpečnosť na cestách v stovke slovenských miest. 

V zvyšovaní bezpečnosti majú pomôcť zmeny v zákone o cestnej premávke, ktoré sú na Slovensku v platnosti od začiatku marca 2022. Novela zákona upravuje napríklad spôsob odbočovania vľavo pre cyklistov, dávanie prednosti cyklistom v križovatke, motoristom tiež nariaďuje pri predchádzaní cyklistov najmenej 1 meter odstup pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra v ostatných prípadoch. Táto minimálna vzdialenosť však nie je definovaná absolútne. V praxi to môže znamenať, že na úzkych cestách takýto odstup nie je možné dodržať. „Zákon je nástroj, ktorý nastavuje pravidlá. Na cestách však dochádza k mnohým nepredvídateľným situáciám, keď je rozhodujúca ohľaduplnosť a vzájomný rešpekt medzi účastníkmi cestnej premávky,“ vysvetľuje organizátor podujatia Naprieč Slovenskom Adrián Gazdík.

Štatistiky Polície Slovenskej republiky zatiaľ ukazujú, že od marca 2022 do konca júla 2022 došlo k 10 smrteľným dopravným nehodám medzi motoristami a cyklistami. V porovnaní s rokom 2021 je to o dve nehody menej za rovnaké obdobie. Avšak, celkovo od začiatku roka 2022 došlo k 16 takýmto nehodám, zatiaľ čo v roku 2021 ich bolo 14. Vyhodnotiť efekt zákona za taký krátky čas nie je možné, rolu zohráva aj kvalita infraštruktúry, správanie sa na ceste v súlade so zákonom i spomínaná ohľaduplnosť.

  • V rámci cyklistického podujatia Naprieč Slovenskom prejdú cyklisti v rámci štyroch etáp spolu 100 slovenských miest zo západu na východ za plnej premávky. Na vlastnej koži si tak vyskúšajú zmeny v zákone o cestnej premávke, ktoré sú v platnosti od 1. marca.
  • Zapoja sa tak do kampane značky Continental #ShareTheRoad, ktorá vyzýva motoristov a cyklistov k vzájomnej tolerancii. Naprieč Slovenskom bude ukážkou bezpečnej jazdy podľa predpisov a testom, ako ohľaduplnému správaniu sa na cestách pomohol nový zákon.
  • Po skončení 1. etapy na námestí v Leviciach usporiada Continental streamovanú diskusiu na tému bezpečnosti s odborníkom z oddelenia BECEP za ministerstvo dopravy a výstavby Romanom Törökom, riaditeľom odboru dopravnej polície Tomášom Vrábelom, bývalým cyklistom Milanom Dvorščíkom, organizátorom pretekov Adriánom Gazdíkom a primátorom Levíc Jánom Krtíkom.
  • Prvú etapu odštartujú cyklisti v stredu 17. augusta v Záhorskej Vsi. Celý projekt má aj charitatívny účel.

Continental v rámci šírenia myšlienky #ShareTheRoad oslovil viacero odborníkov, ktorých pozval do diskusie v rámci pretekov na zhodnotenie bezpečnostnej situácie na cestách. V cieli prvej etapy po dojazde pelotónu, v stredu  17.8. o 18:00 hod. na Námestí hrdinov v Leviciach, sa stretnú Roman Török za Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (BECEP), riaditeľ odboru dopravnej polície Tomáš Vrábel, bývalý úspešný cyklista a cyklistický rozhodca Milan Dvorščík, organizátor podujatia Naprieč Slovenskom a zakladateľ športovej akadémie OSA Adrián Gazdík a názor samopsprávy bude prezentovať primátor Levíc Ján Krtík. Spoločne zhodnotia, ako sa zmeny v zákone prejavujú v praxi, ale aj to, ako vnímajú nové zmeny a vzájomný rešpekt na cestách cyklisti a motoristi. Celá diskusia bude streamovaná na facebookovej stránke pretekov.

Cieľom projektu Naprieč Slovenskom je spájať prostredníctvom cyklistiky ľudí rôznych názorov, vyznaní či generácií. Organizátorom je športová akadémia OSA. Podujatie má každoročne charitatívny rozmer a výťažok putuje niekomu, kto v dôsledku fyzického či mentálneho hendikepu nemá umožnené športovať. Tento rok pomôže mladej dievčine, ktorá zostala na invalidnom vozíku a pomôcť jej môže drahá operácia. Prvú etapu trasy odštartujú cyklisti v stredu 17. augusta o 9:00 v Záhorskej Vsi.  Svoje putovanie ukončia 4. etapou 20. augusta v Novej Sedlici. Viac informácií nájdete na webe www.napriecslovenskom.sk.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -