Autentické príbehy, nadčasové témy

Návrat do Los Angeles / INTERVIEW

0

Ku krásnym ženám sa muži radi vracajú. Ja nepatrím k výnimkám a preto som využil šancu opäť stretnúť Katarinu Van Derham, aby som zistil aké zmeny sa v poslednom období v jej živote udiali. Pohovorili sme si o jej nových aktivitách, kríze, ale tiež o obyčajných radostiach.

Katarína, od nášho rozhovoru ubehla nejaká tá chvíľa. Čo sa udialo za toto obdobie? Podarilo sa vám dosiahnuť nejaké zaujímavé úspechy?
Myslím si, že každý prežitý deň je úspechom. Samozrejme, moje životné portfólio sa rozšírilo, ale za najväčší úspech, ktorý som dosiahla považujem ten, že si plním doslova všetky sny. Som šťastná, spokojná, pretože prechádzam životnou etapou, ktorá zodpovedá môjmu vysnívanému scenáru. Zdá sa mi, že čím viac dozrievam, tým lepšie sa cítim, pôsobím, stávam sa oveľa vyrovnanejšou. Tento rok charakterizujú zaujímavé príležitosti. Stala som sa tvárou značky piva St. Pauli Girl (na rok 2009), čo znamená, že ma čaká množstvo cestovania po Spojených štátoch. Súčasťou reklamnej kampane spoločnosti je aj turné po rôznych mestách USA, ktoré je naplánované na obdobie celého roka. Už druhý rok (2008, 2009) reprezentujem producenta diamantov Gabrielle’s diamond jewelry collection. V januári som sa objavila na titulke nemeckého FHM (The Girls von FHM). Popri týchto aktivitách som ešte stihla nakrútiť pár reklám. Nakoniec som ešte nespomenula jednu zaujímavú informáciu – koncom roka 2007 som dostala americké občianstvo, takže tento rok som po prvýkrát volila.

Okrem modelingu a herectvu sa venujete aj umeniu – konkrétne grafike. Čo vás priviedlo k tejto činnosti? Bolo to náhodné objavenie kreatívneho talentu, alebo vás táto činnosť priťahovala už dlhšiu dobu?
Vždy ma priťahovali počítače. Už na strednej skole v Ružomberku mi niekoľko pedagógov oznámilo, že mám veľmi dobre rozvinuté trojdimenzionálne videnie. Vtedy som tejto skutočnosti príliš veľkú pozornosť nevenovala, ale keď som prišla do USA, jeden z prvých fotografov mi ukázal nejaké tie triky na počítači a nejako to vo mne kliklo. Začala som sa grafike venovať a dokonca som sa aj zapísala na kurz v Santa Monica College. Vždy ma zaujímala architektúra a kedže som dostala ponuku pracovať na stvárnení nejakých nehnuteľností, môj koníček sa zmenil na kariéru. Dnes vytváram grafiku nehnuteľností, ktoré agentúry ponúkajú na predaj. Ide hlavne o nehnuteľnosti pre celebrity. Momentálne som napríklad dokončila grafický návrh domu pre Jennifer Lopez.

Vyberáte si klientelu zo skupiny VIP ľudí?
Moje služby často využíva firma EFG, hlavne pre môj štýl práce. Takže s klientmi v priamom styku nie som. Naša klientela je veľmi rôznorodá a každý klient je pre nás zaujímavý. Samozrejme, že čim nákladnejší dom navrhujeme, tým si vyžaduje väčší podiel práce, ale sľubuje aj vyšší zisk pre nás. Najviac sa zaujímame o nehnuteľnosti, ktoré sa pohybujú od troch miliónov dolárov, čo samo o sebe naznačuje naše zameranie na VIP klientov.

Premýšľali ste o nových možnostiach uplatnenia? Dokázali by ste nahradiť modeling inou činnosťou?
Samozrejme! Modeling predstavuje výbornú skúsenosť, ale život ponúka toľko rôznorodých možností. Myslím si, že je chybou, pokiaľ ľudia zostanú stagnovať na jednom mieste a nepokúšajú sa počas života vystriedať zabehnutý stereotyp, rozvíjať sa, meniť svoje životné poslanie. Na Slovensku je to možno náročnejší proces, ale tu v USA máte na výber. Momentálne pracujem na rozvoji vlastnej kozmetickej značky Katarina Van Derham. Takže sa zo mňa stáva podnikateľka (smiech). Pracujem na marketingovom pláne, prostredníctvom ktorého by som chcela do ôsmich rokov získať výhodnú pozíciu na trhoch v USA, Japonsku, Rusku a na Slovensku.

Vo svete momentálne rezonuje téma globálnej finančnej krízy. Aj v srdci showbizu v USA ste pocítili jej dôsledky?
Áno, a veľké. Súčasná situácia nie je najlepšia. Každý v „srdci showbizu“ sa snaží ponúknuť vám prácu za minimálnu čiastku a aj tú vám potom vypláca niekoľko mesiacov. Pracovných príležitostí nie je dostatok a pritom do L. A. prichádza každý deň čoraz viac ľudí. Ja sa však snažím v tejto situácii nájsť výhodu. Konečne si nájdem čas na štúdium biznisu a rozbehnutie vlastnej značky. Mnohé obchodné spoločnosti ukončili svoju činnosť, vrátane módnych agentúr, ktoré zbankrotovali a dodnes mnohým nevyplatili honoráre.

Neviem, či je to len realita Slovenska, ale pozorujem, že množstvo mladých ľudí u nás stráca záujem o okolitý svet, utieka sa do svojho vnútra, uspokojenie hľadá na nesprávnom mieste. Na druhej strane je tu hŕstka talentovaných ľudí, ktorí sa snažia presadiť. Tí však častokrát bojujú s nepriazňou osudu, nezáujmom kompetentných. Iní zas vidia možnosť uplatnenia za hranicami, s tým, že častokrát si svoje pôsobenie v zahraničí zidealizujú. Aké je to v skutočnosti – začínať si budovať kariéru vonku, v cudzom svete?
Každý človek je iný, odlišný a z tohto dôvodu si hľadá individuálny priestor, kde sa snaží potom uplatniť. Pre Slovákov, ktorí vyrazia za naplnením svojich snov do USA to vôbec nie je jednoduché, pretože americká kultúra sa výrazne líši od našej – slovenskej. Potrebujete dosť dlhý časový úsek, kým si zvyknete na nové spôsoby, odlišný životný štýl, medziľudské vzťahy. Problémy spôsobuje aj snaha konkurovať domácim, pretože tí dokonale ovládajú všetky pravidlá „hry“, ktoré sa vy musíte naučiť. Veľa úspešných Slovákov v Los Angeles nestretávam. Najúspešnejšia je asi Timea Majorová, ktorá „vlastní“ titul The most photographed fitness model ever. Určite by si zaslúžila vyššiu pozornosť médií aj na Slovensku. Slováci však majú predsa len jednu výhodu a tou je naša tvrda práca. Verím, že tento fakt ešte stále na Slovenku platí. Ja som sa nikdy práce nebála. Cítim, že aj napriek môjmu relatívne nízkemu veku – mám len 33 rokov – som predstihla mnohých ľudí, ktorí sú aj o dve dekády starší. Každodenné učenie, pozorovanie, cestovanie, neúspechy, podrazy a pády – to sú hlavné „vyučovacie predmety“ života, ktoré som zvládla na výbornú. Keď pricestujem na Slovensko za rodičmi, stáva sa mi, že nechápavo pokyvujem hlavou, keď sledujem zápas našich ľudí s ich každodennými problémami, ako sú politika, práca, život a zas politika. V porovnaní s ťažkosťami, ktorými som musela prejsť v USA a s ktorými zápasím denne aj v súčasnosti, sú „domáce“ starosti častokrát len malicherným nariekaním nad rozliatym mliekom. Keď sa snažím zasiahnuť do rozhovoru a oponovať rôznym tvrdeniam, vždy sa ma naši ľudia spýtajú, prečo sa nevrátim na Slovensko a nespoznám reálnu situáciu u nás. Vtedy sa pousmejem a zvyknem odpovedať, že životné skúsenosti, ktoré denne prežívam v Amerike sú jednoducho nenahraditeľné a bez nich by som už nedokázala jestvovať.

Skúste prezradiť niečo viac o vašej kozmetickej značke. Máte odvážne plány, čiže vaša obchodná stratégia predpokladá jednoznačný úspech. V čom spočívajú silné stránky vašej kozmetiky?
Neviem, či moja obchodná stratégia prinesie zaručený úspech, ale uvedomujem si, že do projektu vložím sto percent svojho úsilia. Nasledujúce dva roky budú určite veľmi náročné, ale o to viac zaujímavé. Všetko záleží na marketingu, pretože pokiaľ sa dôsledne pripravíte a zvolíte vhodnú marketingovú stratégiu, dokážete predať aj „radiátor na púšti“. Moja značka bude kvalitná, ale táto skutočnosť ju určite do popredia nevynesie, kedže každá súčasná kozmetická značka dosahuje vysoké parametre. V Hollywoode som si získala popularitu vďaka mojej „dokonalej tvári“ a ženy ma tu preto obdivujú. Vybraným klientom ponúkam aj služby vizáže, make up, takže som aj v tejto oblasti nazbierala množstvo skúseností. Za najnáročnejšiu úlohu však považujem získanie investora, ktorý podporí môj projekt, hlavne v súčasnosti, keď ekonomika v USA stagnuje.

Aký je váš pohľad na luxus a luxusný životný štýl? V čom je ukrytý váš luxus?
Luxusný život? Hm, zaujímavé. Pre mňa luxus predstavuje základné potreby pre zdravý a pohodlný život. Vo svete nájdete stále ľudí, ktorí nemajú strechu nad hlavou, potraviny, lieky, oblečenie a to nechcem spomínať také aspekty moderného života, akými sú automobil alebo televízia. Luxus okrem radosti prináša aj množstvo zodpovednosti a starostí. Poznám veľa úspešných a solventných ľudí v L. A. a nepovedala by som, že každý z nich žije luxusný život. Mnohí žijú v neustálom strese a na antidepresívach, nikam si ani nezájdu, pretože na nič okrem práce nemajú čas. Môj život považujem za luxusný, lebo mám k dispozícii všetko, čo potrebujem a ešte aj viac. Keď sa ráno prebudím v mojom skvelom, trochu nadpriemernom apartmáne, urobím si kávu a pustím si dobrú hudbu, ktorá ma pozitívne naladí na celý deň. Potom nasadnem do môjho Hummera a zájdem si do posilňovne. Okolo obeda začnem pracovať a pokiaľ zistím, že nenachádzam inšpiráciu, tak si zájdem nakupovať, do kina, alebo s kamarátkou na obed. Na dovolenku sa vyberiem vtedy, keď mám na to náladu a zvolím si miesto a dĺžku pobytu podľa toho, ako sa cítim. V tom je ukrytý môj luxus – v slobode a slobodnom výbere.

Peter Fritz                Photos by Eva Eklund

www.katarinavanderham.com