Autentické príbehy, nadčasové témy

Neskutočné Zakopané

0
Neskutočné Zakopané

Snehová nádielka rozprestierajúca sa všade navôkol. Vŕzgajúci sneh pod nohami. Vianočná výzdoba pripomínajúca blížiace sa sviatky. Sane zapriahnuté za mohutnými koňmi a deti šantiace na klzisku. Mestečko Zakopané rozprestierajúce sa na druhej strane Tatier má neuveriteľnú charizmu, o ktorej ste doteraz určite ani len netušili. Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Jasná, Chopok – toto všetko sú pre našinca chronicky známe destinácie. Vyskúšajte však s nami niečo, čo na objavenie ešte stále len čaká.

 

Hlavné zimné centrum Poľska dostalo svoj názov podľa legendy, ktorá vraví, že toto mesto bolo ,,kopané“, resp. predstavuje vyklčovanú lesnú  oblasť prvým osadníkom. Ten sa  volal Gasienica. Mesto sa nachádza zhruba štyri hodiny autom z Bratislavy a je najvyššie položeným bodom v Poľsku. Ak vám chýba poriadna zima či sneh, ktorý sa zo Slovenska pomaly vytráca, alebo máte chuť vychutnať si romantické sviatky plné pokoja a oddychu, Zakopané je tou najideálnejšou voľbou.

Už pri príchode do mestečka určite spozorniete. Metrové závaly snehu okolo cesty, konáre stromov obsypané toľkým snehom, že premýšľate, či sú to ihličnany. Cencúle visiace zo striech drevených domčekov sú obrovské. Spomínate si na svoje detské časy, keď ste ich odlamovali z previsov striech? Tu ich možno ani nezdvihnete. Drevené stavby, domčeky, zruby, chatky – akoby všade zastal čas a architekti nepoznali žiadny iný materiál než drevo. Ak sa vám ani toto nezdá kúzelné, tak radšej spomaľte. Po ceste sa totiž rútia obrovské sane zapriahnuté za dva majestátne kone a vám je ihneď jasné, že prenajať si kočiš bude jedna z povinných skúseností v Zakopanom. Nad mestom sa týčia obrovské hory a lyžiarsky vlek ústiaci priamo v meste vo vás prebudí chuť ihneď si nasadiť lyžiarky.

Po vystúpení z auta zvýšite po druhýkrát pozornosť. Ak ste prišli v januári, vonku je nádherných mínus 22 stupňov a už sa neviete dočkať, kedy sa ubytujete v jednom z luxusných hotelov. Alebo si radšej vyhliadnete útulný zrub s krbom pre celú rodinu? Drevo dýcha naozaj všade a vybrať si z nespočetného množstva útulných domčekov alebo reštaurácií bude pre vás skôr dobrodružstvom.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že mestečko s malou rozlohou prejdete za jeden deň. Ale práve preto sme tu my, redakcia časopisu Milliard Sun, aby sme vašu pozornosť upriamili na to najdôležitejšie, čo určite nemôžete vynechať. Pohyb autom je úplné bezproblémový a parkovacie miesta nájdete na každom kroku. Lyžiarske strediská sa nachádzajú v tesnej blízkosti a záleží len na vás, aký druh kopca preferujete.

Polana Szymoszkowa je kopec určený pre celú rodinu. Výborný pre začiatočníkov a deti, no na druhej strane je už druhá polovica kopca označená ako červená.

Medzi ďalšie strediská pod hlavičkou Zakopaného patria aj Harenda a Gubalowka. Všetky zjazdovky sú vybavené sedačkami, no ani jedna z nich nedosahuje parametre rozsiahlych lyžiarskych stredísk. Pokiaľ hľadáte niečo rozsiahlejšie, treba zamieriť na Bialka Tatranská Kotelnica, ktorá je vzdialená zhruba 40 minút autom. Samostatnou kapitolou je Kasprowy Wierch, ktorý je akoby poľskou verziou Lomnického štítu s výškou 1987 metrov nad morom. Na Kasprowom Vrchu je možné lyžovať a nachádzajú sa tu aj zjazdovky označené čiernou farbou. Výstup na vrchol bude jednou z povinných atrakcií, ktoré musíte absolvovať. Váš výlet sa začne zaparkovaním auta na záchytnom parkovisku a je na vás, či si zvolíte prechádzku zasneženým lesom, alebo sa posadíte do snežných saní. Pod úpätím vrchu na vás čaká lanovka a vaše deti si ten nádherný výhľad určite zamilujú. Ak budete mať šťastie a po dosiahnutí cieľovej stanice bude jasné počasie, uvidíte až na slovenskú stranu Tatier. Vrcholky hôr sú celkom prístupné a prechádzať sa po skalách vo výške 2 km s priezračne čistým vzduchom vás obohatí nielen fyzicky, ale aj duchovne.

Gubalowka okrem lyžovania ponúka aj nádherný výhľad. Dostanete sa sem buď pohodlne autom – akousi okľukou, alebo zvolíte príjemnú a odlišnú cestu zubačkou. Opäť niečo na spestrenie, najmä, ak si uvedomíte, že prístup k štartovej stanici zubačky dosiahnete na konci obchodnej ulice s menom Krupowski. Áno, k nakupovaniu sa ešte dostaneme.

 Výhľad na mesto určite stojí za to. Pod vašimi nohami sa odrazu rozprestiera celá scenéria mesta a vy môžete okrem nádherných skál vidieť v diaľke aj ďalšie zaujímavé miesto, ktoré by ste rovnako nemali vynechať. Wielka Krokiew, alebo olympijský skokanský mostík. Poviete si, skoky na lyžiach nie sú pre mňa žiadny zaujímavý šport. Ak ste sa však úplnou náhodou ocitli v Zakopanom práve v januári, majte na zreteli, že sa tu každý rok konajú majstrovstvá sveta v skokoch na lyžiach. Tie nadchádzajúce sa uskutočnia 27. januára 2018. Atmosféra tohto podujatia je viditeľná po  celom meste a nenechá vás chladnými. Okolo vás budú viať poľské vlajky, znieť poľské piesne a množstvo turistov v tom čase rapídne stúpne. Na chvíľu prestanete mať pocit, že ste v malebnej krajinke a aj vy dostanete znenazdajky chuť nad niečím zvíťaziť. Či už nakoniec zvíťazia manželské povinnosti a skončíte zababušení pred rozpáleným krbom s pohárom výborného vínka, alebo sa odhodláte a vyskúšate si atmosféru skokov s nezabudnuteľným pokrikom 30 000 poľských fanúšikov, zaručene sa budete cítiť výborne.

Pri Wielke Krokiew ešte na chvíľku zostaneme. Priamo pod skokanským mostíkom sa rozprestiera najväčšie ľadové bludisko na svete. Tento labyrint vysokých múrov postavených len z ľadu a snehu je ďalšou perličkou, a to nielen pre vaše deti. Samozrejme, nebudeme vám brániť, keď si budete chcieť od svojich ratolestí oddýchnuť a vypustiť ich na niekoľko hodín do tohto ľadového sveta. Dajte si však pozor, aby vám bez nich nakoniec nebolo dlho. Labyrint so svojou rozlohou vyše 2 500 m2 ašpiruje na zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Zimné športy sa v Zakopanom tešia naozaj veľkej obľube. Spomínali sme už možnosti lyžovania. Teraz je čas, aby sme plynulo prešli zo skokov na lyžiach k obriemu labyrintu a ani zďaleka sa nechystáme skončiť. Príroda všade navôkol je výnimočná a vo vnútri hotela vás sedieť rozhodne nenecháme.

Beh na lyžiach sa pomaly stáva jedným z najpopulárnejších športov vôbec. Stopy po bežkách objavíte dokonca aj na chodníkoch popri cestách. Domáci využívajú cestičky, polia a rôzne skratky, aby sa vyhli turistom. Ak dostanete chuť na ticho, pokoj a nič iné než čistú prírodu, vydajte sa do najbližšieho lyžiarskeho strediska a zapožičajte si výbavu na bežkovanie. Jednotlivé lyžiarske vleky sú medzi sebou poprepájané vyjazdenými uličkami a hodinové túry po hrebeňoch nie sú ničím výnimočným.

Cena za prenájom výstroja vás pritom posadí rovno späť do sedačky. Nie však svojou výškou, ale naopak. Ceny v Zakopanom sú výborné a miestami zostanete priam zaskočení.

Rovnako zaskočení môžete zostať aj pri hlasitom brechote psov. Obzeráte sa, no psy nikde nevidíte. Ani nemôžete. Ich hlasitý brechot totiž vychádza z reproduktorov okoloidúceho auta. Je to reklama na psie záprahy, ktoré sa však nenachádzajú v meste, ale treba za nimi cestovať hlbšie do prírody. Na všetko sa však myslí vopred a keď si výlet na psích záprahoch objednáte, auto príde po vás až do hotela. Samotné netradičné ,,sánkovanie“ sa potom odohráva v nedotknutej prírode. Určite si to užijete a s rozkošnými psíkmi sa nebude chcieť rozlúčiť.

Dosť už bolo športovania a aktívneho oddychu. Poďme trošku spomaliť, leňošiť a odpočívať.

 

Prechádzame sa práve po obchodnej ulici s názvom Krupowski a sneh sa nám nevyhol ani tu, uprostred nákupnej zóny. Snehová prikrývka je naozaj všade. Aj na najhlavnejšej ulici dosahuje sneh miestami až do výšky kolien, čo aj pánov núti vydržať v obchodoch o čosi dlhšie, akoby si sami želali. Spomedzi klasických značiek tu nájdete aj tie luxusnejšie, no všetky sa aj tak nachádzajú v drevených domčekoch či chatkách, čo vám opäť pripomenie, že ste stále v Zakopanom.

Dajte si však pozor, počas prechádzok na vás číhajú aj ďalšie nástrahy než módne butiky. Nebojte sa, nejde tu o žiadne strašidelné tvory. Ide o nekonečné množstvo malých stánkov a domčekov, ktoré nie je možné ignorovať.

Varené víno – červené, biele alebo ružové. Medovina a klasický poľský alkohol. Okrem toho tradičné serky z grilu podávané so žuravinou. Syr, bez ktorého domov neodídete a nakúpite ho aj pre celú rodinu. Klasické polievky ako boršč alebo žurek –  budete si pýtať dupľu. Žurek je kyslá polievka so zemiakmi, párkom a vajcom, ktorá sa podáva vo vydlabanom bochníku chleba, vlastne tak, ako väčšina polievok.

Ak sa pýtate, či sme nezabudli na predkrm, tak určite nie. Ako predjedlo si určite vyberiete šmalec (opečená slaninka s cibuľkou a sušenými slivkami podávaná s opečeným chlebíkom). Druhou možnosťou môže byť slanečka z kyslej smotany podávaná opäť s cibuľkou. Predkrmy sme naozaj vynechať nechceli, ale všetky tie obrovské porcie v  tradičných poľských reštauráciách, príjemná atmosféra, čašníci a čašníčky obsluhujúci v krojoch, živá hudba, horiace a praskajúce drevo v obrovských krboch vás doslova pohltia. Až natoľko, že si vôbec nebudete strážiť líniu a pribrať nadbytočné kilá počas tejto krátkej dovolenky v Zakopanom sa vám bude zdať prirodzené.

A to už radšej ani nespomíname Bigos, Pierogi a Golonku. Pričom pri názve „golonka“ nejde o bývalého slovenského hokejistu, ale o varené koleno s chrenom a kyslou kapustou.

Cítite sa odrazu sýti? Poďte s nami ešte na chvíľku von, aby vám pred večerným spánkom trošku vytrávilo. Azda na každom kroku, a to nielen v meste, sa nachádza klzisko, po poľsky nazývané lodowisko. Zapožičanie korčúľ je samozrejmosťou a či si na korčuľovanie vyberiete lodowisko v strede mesta, alebo na kopci s výhľadom na mesto, alebo uprostred lesa, je čisto len na vás.

Keď však preferujete iný typ oddychu a patríte k milovníkom horúcich prameňov, určite nevynechajte Goracy Potok. Termálne kúpalisko nájdete v smere na Krakov, asi päť minút cesty od Zakopaného. Predstavuje ho spleť niekoľkých jazierok s rôzne odstupňovanou teplotou vody  – od teplých až po priam horúce, od malých až po veľké. Sauny a váľanie sa v snehu namiesto ochladzovacieho bazénika majú tiež svoje čaro. A keď vám do horúceho bazéna, z ktorého vytŕča len vaša hlava so zmrznutými vlasmi, pričom cez obrovskú paru na seba ani nevidíte, podá čašník lahodné pivo, poviete si, že domov už ani nepôjdete.

Máte pocit, že by sa vám všetko o čom ste sa dočítali o tomto romantickom zimnom stredisku málilo? Tak vám prinášame informáciu, že mesto Krakov je vzdialené len necelé dve hodinky cesty autom a legendárne poľské trhy Nowy Targ sú vzdialené iba 30 minút.

Ak sa vám pri čítaní prehĺbilo dýchanie, spomalil tep a máte pocit, akoby ste mali motýle v bruchu, poďte s nami ,,vypnúť“ do Zakopaného. Vaše deti sa vyšantia, vy si oddýchnete na čerstvom vzduchu, v ruke vám skončí pohár vareného vína a vy si budete priať takto oddychovať po celý rok. Čo tam po starostiach, keď okolo vás hrá len vianočná hudba. Vianočná výzdoba je tu decentne romantická a nie prehnane gýčová. Sneh a mráz sú vaši každodenní priatelia. Áno, pre toto všetko ste sem predsa prišli, aby ste objavili niečo nové, charizmatické a magické, kam sa budete vracať znova a znova každý rok.

 

Príjemné a oddychové sviatky vám praje Milliard Sun.

 

Lukáš Kirka

 

Fotografie: Dreamstime

 

www.zakopane.pl