Autentické príbehy, nadčasové témy

Nesmrteľný Dick Francis

0

Známy britský spisovateľ detektívok z dostihového prostredia navždy opustil všetkých džokejov, fanúšikov dostihov a štvornohých atlétov. Svoje posledné dostihy prehral vo veku 89 rokov na ostrove Grand Cayman, kde už dlhší čas žil. No meno tohto skvelého džokeja a spisovateľa zostane navždy zapísané v knihách, ktoré si obľúbili mnohí čitatelia na celom svete.

Dicka Francisa som osobne nikdy nestretol, ale jeho knihy sa stali súčasťou môjho života. Aj v tomto momente sledujem rovnú líniu kníh v mojej knižnici, ktoré zoradené ako kone v štartovacích boxoch, čakajú na čitateľa. Tituly zo Zelenej knižnice či českého vydavateľstva som prečítal už niekoľkokrát, ale rád sa k nim vraciam.
Príbehy Dicka Francisa oslovujú milovníkov športu kráľov už dlhé roky a verím, že budú prinášať napätie aj naďalej. Je smutné, že tento skvelý spisovateľ nás už opustil, ale jeho dielo zostane nesmrteľné.

Dick Francis patril k najúspešnejším povojnovým džokejom, keď si na svoje konto zapísal víťazstvo vo viac ako 350 dostihoch. Okrem toho získal v sezóne 1953/ 1954 titul džokeja šampióna, pričom jazdil aj pre kráľovnú Alžbetu. Keď opustil aktívnu kariéru džokeja, zostal dostihom naďalej verný a začal písať romány z tohto prostredia. Ako prvú vydal svoju autobiografiu Šport kráľovien. Potom sa už jeho tvorivá autorská činnosť naplno rozvinula. Napísal 41 najpredávanejších románov, množstvo poviedok a životopis slávneho anglického džokeja Lestera Piggotta. Vo svete je právom uznávaný ako jeden z najväčších spisovateľov detektívnych románov.

Je víťazom prestížnej ceny Asociácie spisovateľov kriminálnych románov – Cartier Diamond Dagger a trojnásobný držiteľ amerického ocenenia Mystery Edgar Award za najlepší román (za romány Forfeit – Hra na fanty 1970, Whip Hand – Bič 1981, Come to Grief – V nemilosti 1996).
V roku 1996 si tiež prevzal ocenenie za celoživotné dielo a o štyri roky neskôr (2000) si prevzal pri príležitosti narodenín kráľovnej Rád britského impéria CBE.

Svoje posledné tri romány – Dead Heat (Na mŕtvom bode), Silks (Talár a dres) a Even Money (Dokonca peniaze) napísal v spolupráci so svojim synom Felixom. Ten mu v posledných rokoch pomáhal aj s prípravou podkladov pre jeho mnohé romány.

NIPOS                                 Photos: ISIFA

www.dickfrancis.com