Autentické príbehy, nadčasové témy

Nestarnúce talizmany

0
Nestarnúce talizmany

Nie je žiadnym tajomstvom, že najväčšou ozdobou ženy je jej úsmev. Každá žena však svoju krásu môže podčiarknuť hodnotným šperkom. V prípade nadčasových šperkov britskej umelkyne Elizabeth Gage to platí dvojnásobne. Jej šperky nie sú len kusmi drahých kovov vysokej kvality, ale ako sama hovorí,  zachovávajú spomienky a vytvárajú dedičstvo. Pre nositeľa sú nie len ozdobou, ale aj talizmanom.

Zákazníčky zdobí kultúra domorodých žien

Elizabeth Gage, ktorá vlastné šperky navrhuje už viac ako 40 rokov, hľadá inšpiráciu v okolitom svete. Prvotnou inšpiráciou boli pre ňu domorodé ženy v kmeňoch, medzi ktorými strávila určitý čas svojho života. Jej vášeň pre tvorbu šperkov sa však už začala dávno pred tým, keď ešte ako dieťa na dlhšiu dobu ostala kvôli chorobe pripútaná na lôžko a musela nájsť vhodný spôsob ako sa zabaviť.

small

Na prvé dizajnérske kúsky z dielne Elizabeth si však verejnosť ešte musela počkať. S debutovým návrhom brošne Bozk, ktorá mala spoločne s prvou náušnicou dizajn jednoduchého zhluku klasických diamantov a perál, vyšla na trh až v roku 1979. Hneď potom zožala úspech, ktorý vôbec neočakávala. Vďaka jej citu pre prácu so zlatom a kombináciu kameňov si získala popularitu aj u náročných zákazníkov.

Okrem domorodých žien britskú šperkárku fascinuje aj staroveký svet a grécka mytológia. Práve tento fakt dodáva jej šperkom a následne aj ich nositeľkám špecifickú gráciu. Originálnym návrhom na luxuse pridávajú drahé kamene, ktoré sú na výrobu využívané. Nechýba medzi nimi biely a čierny opál a jemnosť zas dodá ružový turmalín.

small_1

Návrat do časov minulých

Elizabethine šperky zažívajú obrovský úspech aj dnes. Najväčšiu popularitu žnú brošne, pri ktorých sa uplatňuje staré známe tvrdenie, že móda sa stále vracia. Brošne ako také svoj prvý rozmach zažívali v 20. rokoch 20. storočia. Ich éra sa vrátila aj vďaka Elizabeth Gage, ktorá v osemdesiatych rokoch dala noseniu brošní nový rozmer. V tomto období sa brošne stali klenotom okamihu a dokonale dotvárali obleky s vypchatými ramenami.

Aj napriek tomu, že šperky z dielne Elizabeth Gage sa pohybujú od 10.000 libier vyššie, vlastniť takýto nadčasový kúsok je určite úžasné.

Natália Babicová
Photos: PRESS
www.elizabeth-gage.com