Autentické príbehy, nadčasové témy

Netradičné remeslo? Zdravotná sestra vyrába z medu tinktúru či sviečky z vosku

- Reklama -

V jednej rodine ich žije niekoľko sto tisíc. V lete prežijú maximálne dva mesiace v zime udržiavajú domov nažive, preto sa dožívajú viac. Reč je o včelách, ktoré očarili aj sestru z Centra pre liečbu parkinsonu a extrapyramídových porúch Mgr. Luciu Baranovú. V Nemocnice AGEL Zvolen pracuje už deväť rokov. Včelárine sa aj s manželom venujú tri roky a okrem sladkého medu vyrábajú aj propolisovú tinktúru, sviečky z vosku, ale aj balzamy na pery.

Včelárstvo je krásna a zaujímavá záľuba a ako príroda samotná, nás učí každý deň niečo nové. „Včely sa rozmnožujú buď prirodzene rojením v jarnom období, alebo zásahom človeka, kedy sa robia tzv. odložence, čo znamená, že sa z jedného úľa vezme (odloží) časť a založí sa nový úľ,“ vysvetľuje sestra zvolenskej nemocnice Lucia Baranová. Včely sa rátajú na rodiny: jeden úľ = jedna rodina. Počasie, sucho alebo naopak nadmerná vlaha priamo ovplyvňujú produkciu medu. Od obdobia zase závisí jeho druh. „Skorá jar so sebou nesie rozkvitnuté lúky a ovocné stromy. Vtedy máme úžasný, voňavý kvetový med. Potom začne obdobie lipy, agátu, gaštanov a neskôr máme výborný lesný med,“ približuje tajomstvá  a dodáva, že ich produkty sú výsostne domácej bio kvality. „Vieme, že naše včielky sú zdravé. Ani ony a ani kvety, z ktorých zbierajú nektár nie sú vystavené žiadnej chémii. Po vytočení je med pripravený na konzumáciu a nie je riedený rôznymi želé prísadami,“ dodáva.

Včelárstvo však okrem chutného medu prináša aj starosti. Zodpovedný človek, ktorý sa mu chce venovať musí obetovať veľké množstvo času, ale aj peňazí. „Počas niektorých období v roku si včely vyžadujú  návštevu aj niekoľkokrát do týždňa. To znamená, že po práci sadneme s manželom do auta a cestujeme približne 50 km k úľom, venujeme sa im niekoľko hodín a potom cestujeme napäť,“ opisuje Lucia Baranová. Netreba zabúdať aj na finančné náklady. „Aktuálne štát prispieva 4 € na jednu včeliu rodinu ročne, čo znamená, že keď máme 8 rodín dostaneme príspevok 32 €. Avšak nový úľ stojí asi 100 €, cena jednej včelej rodiny sa pohybuje kolo 120 € a medomet na vytáčanie medu  stojí približne 250 €. Základné pomôcky ako liečivá na prírodnej báze predstavujú sumu okolo 100 € ročne,“ vyratúva náklady vášnivá včelárka.

Lucia Baranová však aj mimo úľov pracuje „ako včelička“. V rámci novej funkcie spadá pod manažéra kvality zvolenskej nemocnice. Spolu s kolegyňami – sestrami má na starosti úsek ošetrovateľskej starostlivosti a ich úlohou je postupne vytvárať, prispôsobovať a dozerať na dodržiavanie štandardov poskytovania zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti v nemocnici a v celej sieti AGEL. „Keď sú štandardy dobré napísané a pri starostlivosti z nich budeme vychádzať, tak bezpečnosť pacienta a kvalita poskytovanej starostlivosti bude na vysokej úrovni. A o to nám v AGEL-i ide,“ dodala.

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -