Autentické príbehy, nadčasové témy

Neuveriteľne jemná čokoláda Barry Callebaut

0

Vzdať sa sladkej dobroty môže byť niekedy náročné. Hoci maškrtiť by ste aj chceli, vaše profesijné postavenie vám to nedovoľuje. Príjemný vzhľad je dôležitý a vy sa svedomito staráte o líniu. Aspoň občas by ste si ale sladké potešenie dopriať mohli. Napríklad kúsok čokolády, miniatúrny bonbónik, či pralinku. Verím, že v naozaj malom množstve to vašej štíhlej postave neublíži. No a ak by som vám mal ponúknuť niečo skutočne výnimočné, poradil by som Vám vybrať si z ponuky najjemnejších sladkosti luxusnej značky Barry Callebaut.

Je možné, že ste už o nich niečo počuli. Ak nie, prišiel čas sa s nimi zoznámiť.
Spoločnosť Barry Callebaut si už roky udržiava status najvýznamnejšieho svetového producenta kvalitnej, mimoriadne jemnej čokolády. Sídli v švajčiarskom Zurichu a medzi jej klientov patria rozmanité medzinárodné podniky, významné svetové pekárne, pečivárne a cateringové firmy. Spoločnosť zamestnáva približne 7 000 ľudí, ktorých úlohou nie je len produkcia znamenitej čokolády, ale aj starostlivosť o správny a plynulý proces výroby. Taktiež dbá o zdokonaľovanie sa v oblasti ingrediencií a receptúr. A prečo som vám odporučil práve čokoládové výrobky značky Callebaut? Čo je na nich vlastne také výnimočné? Ich kúzlo spočíva v jedinečnej chuti a príjemnej, maznavej jemnosti. Za všetko môže vynikajúca, dôsledná receptúra, ktorá sa rokmi vylepšovala. Pred svetom ostáva samozrejme z objektívnych príčin ukrytá.
Súčasťou jej tajomstva je aj výber tých najkvalitnejších kakaových bôbov pražených v celosti. Vo fáze výroby to v čokoládovni rozvoniava, čo evokuje k okamžitej ochutnávke už zhotovených sladkostí. Použité prísady sa spracovávajú tými najjemnejšími technológiami a odborný personál ich mieša s takou precíznosťou, až kým sa lahodné vône a chute dokonale nezharmonizujú a nespoja. Ku kakaovému maslu sa v procese výroby pridáva prírodná, aromatická vanilka a v závislosti od druhu čokolády aj niekoľko ďalších doplnkových surovín. Továreň taktiež produkuje fantastické bonbóny s rozmanitými plnkami a príchuťami. Obľúbené sú karamelové, orieškové a jazmínové, ale aj marcipánové, pistáciové a ovocné. Maškrty sa pripravujú okrem bežných aj pre špeciálne príležitosti, napríklad ku Dňu Matiek k Sviatku zamilovaných, na Veľkú noc, či Vianoce. Dôvod na obdarovanie luxusnou dobrotou sa vždy nájde.

Čokoládové výrobky značky Barry Callebaut sú dostupné v predaji v podobe štandardných tabuliek, v tekutej forme, alebo ako cukrovinky a bonbóny. Príchute môžu byť horké a mliečne, k dispozícii sú dokonca aj druhy, v ktorých nie je použitý cukor.
V posledných rokoch patrilo medzi významné počiny spoločnosti uvedenie špeciálnej čokolády, ktorej látky atakujú zubnú sklovinu v podstatne menšej miere ako v prípade sladkostí konkurenčných výrobcov. Pozitívne zaujala aj prezentácia chutných produktov s vysokou úrovňou antioxidantov a kvalitným probiotickým obsahom a s úspechom u odbornej verejnosti sa taktiež stretlo oficiálne predstavenie jedinečnej série čokolád s vybalansovanou, resp. vylepšenou nutričnou hodnotou.

Spoločnosti sa nevyhýbajú ani významné pocty, či ocenenia. V novembri 2005 sa jednej z nich dočkal kakaový prášok z dielne Barry Callebaut. Počas vysielania America s Top Kitchen, obľúbenej relácie o varení, bol vyhlásený spomedzi množstva konkurenčných výrobkov za najvhodnejší pri pečení.

Spoločnosť Barry Callebaut myslí aj na talentovaných ľudí z oblasti potravinárskeho priemyslu a aj preto zakladá vo viacerých štátoch sveta špeciálne tréningové centrá, určené pre kulinárskych profesionálov pohybujúcich sa vo svete čokolády. V nich ide v prvom rade o vylepšenie zručností a nadobudnutie doplnkových vedomosti v oblasti spracovateľských techník, ingrediencií a receptov. „Čokoládové akadémie“ boli otvorené v Európe, Amerike a Ázii.

Marcel Letko                                                   Photos: ISIFA, Barry Callebaut Press

www.barry-callebaut.com