Autentické príbehy, nadčasové témy

New York Daniela Denesa

0

New York Daniela Denesa

Po minuloročnom úspešnom pristáti v Prahe, sa slovenský výtvarník Daniel Denes rozhodol objaviť ďalšiu „planétu“. Tento raz si za miesto pristátia vybral „BIG APPLE“, kde v známom Central parku umiestnil slovenskú zástavu. Slovensko prostredníctvom Daniela Denesa dobylo New York.

New York zažil už po štvrtýkrát najväčšiu prehliadku slovenských módnych návrhárov na americkom kontinente. Pod názvom Slovak Fashion Night sa 14. mája 2009 uskutočnil v Bohemian National Hall na Manhattane veľký májový  prezentačný večer slovenskej kultúry.
Májovú prehliadku slovenskej módy  spojenú s prezentáciou slovenského umenia a kultúry organizovala americko-slovenská Nadácia +421 Foundation v spolupráci s Generálnym konzulátom SR v New Yorku. Tradícia slovenskej Fashion Show sa začala pred štyrmi rokmi. Akcia vyvolala mimoriadny záujem a vzbudila veľkú   pozornosť Newyorčanov a amerických priateľov Slovenska. Slovak Fashion Night sa považuje  za najúspešnejšie slovenské podujatie v USA  za posledné obdobie.
V tomto roku sa v New Yorku predstavili rôzni slovenskí módni návrhári, ako Nikolo Bertok, Andrea Paldan, Lucia Hejčíková, Norika Somsediková a Izabela Komjati. Americkú módu zastupoval dizajnér  Clark Sabbat. Okrem samotnej módy sa počas tohto eventu predstavili slovenskí umelci – maliar Daniel Denes či fotograf Lubo Špirko.

Newyorčania mali možnosť pozrieť si aj výstavu obrazov zaujímavého maliara Daniela Denesa, ktorý v deň konania podujatia symbolicky v šokujúcom kozmonautickom prestrojení vztýčil slovenskú vlajku v známom newyorskom  Central Parku. Po pražskom „dobrodružstve“, ktoré si vyslúžilo mimoriadny záujem obyvateľov a návštevníkov českej metropoly, sa Daniel rozhodol pre New York. Jeho „objavovanie“ centra Manhattanu patrilo určite k dokonalým zážitkom a prinieslo množstvo zábavy pre Newyorčanov. Tí sú zvyknutí na rôzne extravagantné kúsky, ale kozmonauta v sprievode krojovanej krásky určite na ulici nečakali. Prostredníctvom fotografií vám prinášame aspoň čiastočku tohto netradičného putovania New Yorkom.

NIPOS                Photos: Daniel Denes Archive

http://denes.sk

www.plus421.org