Autentické príbehy, nadčasové témy

Nezabudnuteľná cesta časť II.

0

Pred pár dňami sme vám sprostredkovali niekoľko informácii o luxusnom vlaku Royal Scotsman, ktorý ponúka cestujúcim príležitosť spoznávať krásy škótskej prírody. Pasažieri komfortného dopravného prostriedku si môžu dosýta vychutnávať prvotriedne služby, zároveň však aj rozšírovať vedomosti o kultúre a živote miestnych obyvateľov. K dispozícii sú rozmanité, niekoľkodňové pobyty, pričom každý z nich má svoje osobité čaro a výhody. Cestujúci prichádzajú domov bohatší o nové zážitky, nie zriedka s diárom plným kontaktov na príjemných ľudí, s ktorými sa počas zaujímavej cesty stretli. Aké miesta je teda možné s vlakom Royal Scotsman navštíviť?

Veľmi obľúbená je päťdňová prehliadka nazývaná Country Homes & Gardens. Počas nej
spoločnosť cestujúcich doplní uznávaná autorka kníh o botanike Sue Chiversová a fotografka Patsy Floydová. Ako už naznačuje výber špeciálnych hostí, tento výlet bude zameraný na spoznávanie škótskych vidieckych usadlostí a pestrej miestnej flóry.

Vlak odchádzajúci z Edinburgu skoro popoludní, zastaví najskôr v Montrose, kde môžu cestujúci obdivovať ruiny hradu Edzell Castle s nádhernými pestovanými záhradami. Na druhý deň je na programe vzrušujúca prehliadka unikátnej pamätihodnosti Foulis Castle, už 700 rokov patriacej rodine Munro. Kto iný by teda vedel lepšie prerozprávať históriu škótskeho klanu než jeho súčasní potomkovia? Okrem zaujímavého príbehu môžu návštevníci usadlosti spoznávať utešené zámocké záhrady, predstavené v plnej kráse hrdou majiteľkou domu. Tretí deň cesty sa nesie v duchu objavovania kúzla nehnuteľnosti Logie House, vlastnenou pánom a paňou Alastair Laing. Obaja priblížia cestujúcim luxusného vlaku Royal Scotsman ich komfortné obydlie, povodia ich kvitnúcimi záhradami a bližšie im vysvetlia ako sa starajú o rodinnú usadlosť. Nezabudnuteľné vlakové dobrodružstvo povedie aj popri príjemnej dedinke Kyle of Lochalsh ponúkajúcej jednu z najočarúcejších scenérií Škótska.

Štvordňová cesta Royal Scotsman Western Tour priblíži cestujúcim luxusného dopravného prostriedku pôvaby západnej časti krajiny. Rokle sa striedajú s malebnými vrchmi a jazerami, príroda nestráca nič zo svojej divokosti a krásy. Práve také miesta obľuboval miestny hrdina Rob Roy McGregor, ktorý ostáva dodnes predmetom rozmanitých príbehov a diskusií. Vlak tentokrát zastavuje v blízkosti zálivu Wemyss Bay odkiaľ sa cestujúci prepravia ďalej trajektom na Isle of Bute. Ich pohľad upútajú močiare a lesy, predovšetkým však Mount Stuart, najobdivuhodnejší viktoriánsky gotický dom vo Veľkej Británii. Nehnuteľnosť je domovom veľmi peknej súkromnej zbierky rodinných portrétov, nechýba ani upravená, 300 akrová záhrada.

Royal Scotsman Classic Tour je skvelým 5 dňovým výletom zameraným na spoznávanie „srdca“ škótskej vysočiny. Zvuky gájd, jemné tóny nástrojov ozývajúce sa počas komornejších hudobných predstavení, ale aj tajomné močiare a rokliny, sú charakteristickými symbolmi tejto vzrušujúcej krajinnej oblasti. Počas cesty plynie život pasažierov pokojne, všetci sa veselo zhovárajú a vychutnávajú čerstvé, lahodné jedlá miestnej kuchyne.
Po odchode z Edinburghu sa najbližšou zastávkou luxusného vlaku stáva Keith. Neskôr cesta pokračuje ku čarovnej pobrežnej dedinke Plockton a ďalej na juh až ku mestečku Perth. Vrcholmi Classic Tour sú prehliadka miestneho liehovaru (Glen Ord Distillery) a návšteva jednej z najromantickejších škótskych pamätihodností Ballindalloch s obrázkovo krásnym zámkom a záhradami. Cestujúci sa môžu na čerstvom vzduchu príjemne odreagovať, napríklad posedením pri ohníku, prípadne streľbou na umelé holuby.

Royal Scotsman Higland Tour ponúka najkratšie, len trojdňové cestovanie. Poteší predovšetkým tých ľudí, ktorí obľubujú rozmanité outdoorové aktivity. Súčasťou cesty je návšteva Dalwhinnie, destilérie whisky ležiacej 1 073 stôp nad morom i prehliadka historickej usadlosti Rothiemurchus. K príjemným zážitkom môžeme jednoznačne zaradiť aj prechádzku lesom borovíc kaledónskych, počas ktorej špeciálny odborný sprievod zabezpečujú skúsení rangeri. Ich výklad o miestnej flóre a živote v divočine má veľkú šancu poslucháčov zaujať. Po návrate do vlaku sa servíruje obed. Prestávka na občerstvenie je na programe počas cesty do Cullodenu, miesta známeho krutými a neľútostnými bojmi. Milovníkov histórie istotne poteší aj kratučká návšteva starobylého pohrebiska Clava Caims, začlenenom do doby bronzovej.

Sedemdňové putovanie vlakom počas Grand North Western Tour kombinuje programy Royal Scotsman Classic Tour a Royal Scotsman Western Tour. Prirodzene sa jedná o dlhšiu a obšírnejšiu prehliadku, ktorá sa oplatí predovšetkým z ekonomického hľadiska. Namiesto toho, aby záujemca pristúpil k rezervácii ciest jednotlivo, môže dať prednosť tejto kombinovanej možnosti.
Na rovnakom princípe funguje aj 6 dňový Grand West Highland Tour, ktorý zahŕňa navštevy niekoľkých už spomenutých miest a lokalít. Pohodlná cesta vedie východným pobrežím cez Aberdeen až ku Keith, pasažieri dostanú príležitosť spoznať krásy usadlostí Rothiemurchus, Mount Stuart a Scone Castle.

Najkomplexnejším výletom, ktorého je možné sa zúčastniť je Grand Tour: England, Scotland and Wales. Ako už naznačuje názov, tentokrát pôjde o objavovanie tých najpríjemnejších miest Anglicka, Škótska a Walesu. Exkluzívne 8 dňové putovanie vlakom Royal Scotsman začína ako už tradične v Edinburghu, pokračuje v Speyside, Dundee, prekrásnom meste Chester založenom pred 2 000 rokmi Rimanmi, kúpeľnom stredisku Bath a univerzitnom centre Cambridge. V siedmy deň je na programe prehliadka zámku Alnwick, vybudovanom pred takmer tisícročím. Dôvodom jeho vzniku bolo úsilie udržať Škótov mimo územia Anglicka.
Nech si už záujemca vyberie a zarezervuje ktorýkoľvek z uvedených niekoľkodňových pobytov, čakajú ho chvíle plné radosti a úžasných prekvapení. Počas cestovania vo vlaku padne na úrodnú pôdu aj niekoľko farbistých historiek o niekdajších škótskych hrdinoch, fantasticky prerozprávaných ostrieľaným horalom Rayom Owensom. Predovšetkým zahraniční cestujúci tak dostanú šancu dozvedieť sa niečo nové a zaujímavé. Určite sa je na čo tešiť.

Doplňujúce informácie o jednotlivých cestách:
Country Homes and Gardens – 5 dní – cena za ubytovanie (double & single) – 6 880 dolárov.
Dátum uskutočnenia cesty: 13-17 jún.

Western Tour – 4 dni – cena za ubytovanie (double & single) – 5 410 dolárov.
Dátum uskutočnenia cesty: 13. a 20. máj, 10. a 24. jún, 29. júl, 12. a 26. august. 2., 16. a 23. september.

Classic Tour – 5 dní, cena za ubytovanie (double & single)  6 820 dolárov
Dátum uskutočnenia cesty:  2., 23. a 27. máj, 3., 17 a 27. jún, 1., 18. a 22. júl, 5., 15. a 19. august, 5., 12., 26.
a 30. september, 10. a 14. október.

Highland Tour – 3 dni, cena za ubytovanie (double & single) – 3 720 dolárov
Dátum uskutočnenia cesty: 18. máj, 1., 8. a 22. jún, 6. a 27. júl, 10. a 24. august, 5. a 19. október.

Grand North Western Tour – 8 dní, cena za ubytovanie (double & single) – 11 010 dolárov (1 220 dolárová zľava na osobu oproti rezervovaní ciest Western a Classic Tour jednotlivo)
Dátum uskutočnenia cesty: 20. máj, 24. jún, 12. august, 2., 12. a 23. september

Grand West Highland Tour – 6 dni, cena za ubytovanie (double & single) – 8 030 dolárov (1 210 dolárová zľava na osobu pri cestovaní v nasledujúcich termínoch – 18. máj, 8. a 22. jún, 27. júl a 24. august. Rezerváciu je nutné urobiť do 31. marca!
Dátum uskutočnenia cesty: 18. máj, 8. a 22. jún, 27. júl, 10. a 24. august.

Grand Tour: England, Scotland and Wales – 8 dni – cena za ubytovanie (double & single) – 13 180 dolárov.
Dátum uskutočnenia cesty: 8-15 júl.

Marcel Letko…………………………………………………..Photos: Orient Express Press

www.royalscotsman.com