Autentické príbehy, nadčasové témy

Nie sme výsledkom masovej produkcie

0

Keď bourbon, tak Maker’s Mark. Pokiaľ sa niekedy ocitnete vo Francúzsku a objavíte čaro viníc v Burgundsku, tak majster vinár vás automaticky ponúkne pohárikom červeného. Bolo by chybou vynechať degustáciu skvelého pokladu, ktoré v tmavých útrobách ukrývajú pivnice vinárskych oblastí. Rovnaké podmienky ponúkajú aj slávne pálenice v Kentucky, ktoré produkujú ten najúžasnejší bourbon na svete.

Počas môjho pobytu v Louisville som mal možnosť odostrieť závoj tajomstva zastierajúci svet producentov bourbonu. Ten je najzaujímavejším vývozným artiklom kentuckých remeselníkov, ktorí sa rozhodli namiesto hrozna krotiť zrnoviny a vytvárať z nich tmavozlatistý nápoj s úžasnou arómou. Aj keď je bourbon „tvrdý alkoholický nápoj“, dá sa kombinovať s rôznymi ingredienciami a vytvárať tak mix skvelých chutí a vôní. Môj prvý dotyk s bourbonom sa odohral v známej reštaurácii Lynn’s Paradise, kde som si neodoprel legendárny Mint Julep. Bol úžasný.

Kentucky ponúka širokú paletu rôznych druhov a značiek bourbonov. U nás je známy najmä Jim Beam, či Four Roses. Kráľom tohto nápoja je Woodford Reserv či Maker’s Mark. Mark, ako túto značku rád nazývam, patrí k veľmi chutným a vyhľadávaným medzi ľuďmi. Za každým úsilím, každým úspechom je ukrytý nezvyčajný príbeh, ktorý v prípade Maker’s Mark začína v roku 1784, kedy Robert Samuels, škótsko-írsky emigrant prišiel do Kentuckyy a začal vyrábať whisky pre seba a niekoľkých blízkych priateľov. T.W. Samuels, Robertov vnuk, pokračoval v rodinnej tradícii, no produkciu výrazne rozšíril, keď v roku 1840 založil prvý komerčný liehovar.

Po mnohých rokoch náročnej liehovarníckej práce v roku 1953 sa vedenia rodinného podniku ujal Bill Samuels Jr., ktorý sa rozhodol vyrábať výrazne odlišný druh bourbonu. S nadšením prelomil všetky zabehnuté tradície a upravil 170 rokov starý recept, ktorý priniesol značke Maker’s Mark slávu a úspech. Dopomohla mu k tomu aj náhoda, taká pomocníčka cieľavedomých ľudí. Počas pečenia chleba si všimol nebývalé vlastnosti kentuckej zimnej pšenice, ktorú potom pridal do zmesi pripravenej na úpravu. Dnes Bill Samuels Jr. (siedma generácia Samuelsovscov, ktorá sa venuje produkcii bourbonu) rozvíja rodinné tradície výroby tejto jemne sladkastej pálenky, pričom sa snaží vyzdvihnúť jedinečné vlastnosti tohto destilátu.
Maker’s Mark patrí k najlepším kentuckým bourbonom so špecifickou príchuťou, ktorú jej dodáva práve mix zimnej pšenice, raže a kukurice. No a veľmi dôležitú úlohu, ktorá ovplyvňuje kvalitu bourbonu, hrá voda. A tá v Kentucky je jedinečná. Jej tajomstvo sa ukrýva pod povrchom tohto štátu. Pred miliónmi rokov bolo územie súčasnej centrálnej časti Kentucky plytčinou tropického oceána. Plynutím času voda vysychala a kôrovce a iné morské živočíchy skameneli alebo sa zmenili na pieskovec. Toto pórovité pieskovcové lôžko dnes slúži ako prirodzený filter znižujúci obsah železa a ďalších minerálov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na chuť bourbonu. Maker’s Mark čerpá vodu z vápencového jazera, ktoré poskytuje požadované vlastnosti – krištáľovú čistotu bez prísad železa.

Svoj podiel na kvalite značky má vysoká úroveň liehovarníctva a proces dozrievania v dubových sudoch. Minimálna doba zrenia je dva roky, no najlepšie bourbony sú tie, ktoré si v sudoch počkali na svojho konzumenta štyri či šesť rokov. Pri značke Maker’s Mark je špecifické aj to, že sa nezameriava na kvantitu – veľké objemy produkcie. Skôr naopak, preferuje nižšie počty a sústreďuje sa na kvalitu. Výsledok je potom výnimočný.

Na to, aby som objavil skvelé vlastnosti bourbonu a, samozrejme, najmä Maker’s Mark, bolo dôležité spoznať atmosféru samotného Kentucky i nadšenie ľudí, ktorí mu venujú svoj život. Potom si dokážete výnimočnú chuť zlatistého Maker’s Mark vychutnať oveľa intenzívnejšie. A nemôžete ho prehliadnuť. Je to jediný bourbon s červenou voskovou čapičkou na svete.

Peter Fritz                                                       Photos: Maker’s Mark Press

www.makersmark.com