Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Nielen hudba, ale aj umenie, veda a vizuálne dobrodružstvo. Taká bola Pohoda 2022

- Reklama -

Legendárny festival Pohoda oslávil tento rok už 25 rokov. Po dvoch rokoch prestávky sa svojim fanúšikom opäť prihovoril bez pandemických obmedzení a v plnej sile! A my sme boli pri tom…

Pohoda je lákadlom každý rok už neuveriteľných 25 rokov…foto: redakcia

Festival začínal na trenčianskom letisku vo štvrtok 7. júla. Úvodný koncert Pohody patril spomienke na Miroslava Žbirku, a tak spolu s Lacom Lučeničom a Midi Lidi si zaspomínali na slovenského hudobníka. Vystúpil aj David Žbirka, syn Miroslava Žbirku. Veľkým lákadlom bol tiež Nick Cave so svojou skupinou  The Bad Seeds. Práve oni patrili medzi najväčšie lákadla hudobného multikultúrneho festivalu na Slovensku. Zopakovali tak svoje účinkovanie, keď sa na pódium Pohody vrátil po viac ako deviatich rokoch. A postarali sa o poriadnu šou.

Vystúpilo množstvo kapiel a umelcov, Wolf Alice, Floating Points, Lianne La Havas, The Wilderness, The Libertines, God and Eve, KVLT Crew, obrovský koncert Lash & Grey, ale i návrat kapely Zlokot. Vystúpila aj Luhanská filharmónia (Academic Symphony Orchestra of the Lugansk Regional Philharmonic). Pohodu si prišla pozrieť aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Nechýbalo množstvo úžasných vystúpení, jedným takým bolo práve to, kde vystúpil Martin Huba s jeho Kontrabasom, ktoré je legendárnym predstavením Štúdia L+S. Martin Huba s ním totiž strávil 24 rokov a po 10-ročnej pauze sa vrátil. Skupina Bolo nás jedenásť s orchestrom Bratislava Hot Serenaders mala svoju premiéru, ale i derniéru bez Milana Lasicu.

Pohoda sa niesla v znamení zábavy, diskusií, svoje stánky tu mali mnohé organizácie. V areáli ste mohli vidieť mladých ľudí, rodiny s deťmi a aj staršie vekové kategórie – presne taká je totiž Pohoda, rôznorodá. Stánky s občerstvením ponúkali tie najrôznejšie gastronomické zážitky, a tak ste tu mali možnosť vyskúšať nielen starú dobrú klasiku, akou sú bryndzové halušky, ale aj iné exotickejšie jedlá.

Sobotňajšiu noc na hlavnom pódiu uzavrel o polnoci svojou audiovizuálnou show FVLCRVM. Oficiálny koniec Pohody 2022 nasledoval v nedeľu ráno, najskôr vítaním slnka a potom už o deviatej ráno ekumenickou bohoslužbou.

Pohoda 2022, zdroj: redakcia

Bezdymová Pohoda? Určite

K festivalu už neodmysliteľne patrí aj bezdymová zóna, ktorú prináša iniciatíva spoločnosti Philip Morris „Svet bez dymu“. Tento rok ju mohli dospelí návštevníci nájsť na novom mieste, pričom v nej získali množstvo pohody a vizuálnych, umeleckých, ale aj vedeckých zážitkov.

Bezdymová zóna festivalu Pohoda ponúkla počas dvoch dní 8.7.2022 (piatok) a 9.7.2022 (sobota) skvelý program. Organizátori festivalu a spoločnosť Philip Morris sa aj tento rok v rámci osvety o škodlivosti cigaretového dymu dohodli, že priamo v areáli nebude možné zakúpiť žiadne klasické cigarety, čiže Pohoda bola už po druhý krát bezdymová. Plánujeme pokračovať v koncepte bezdymového festivalu tak, ako minulý rok na Pohoda on the Ground ani tentokrát nebudeme predávať klasické cigarety. V spolupráci s Philip Morris tiež rozdáme návštevníkom a návštevníčkam prenosné popolníky. Ohorky sa budú vhadzovať do špeciálnych zberných nádob – popolníkov, ktorých obsah pôjde následne na recykláciu. Zozbierané ohorky sa potom v pilotnom projekte zrecyklujú a budú využité ako prímes do asfaltovej zmesi,“ povedal Anton Repka, PR & Media Director festivalu Pohoda ešte pred spustením festivalu.

Blízko bezdymovej zóny mohli návštevníci festivalu navštíviť laboratórium „Svet bez dymu“, ktoré je prístupné len osobám starším ako 18 rokov. Laboratórium bude umiestnené v blízkosti Sporka stage a bezdymovej zóny a dospelí ľudia sa v ňom dozvedeli, aké sú hlavné riziká spojené s fajčením cigariet a množstvo faktov o nikotíne či bezdymových alternatívach. Navyše pred laboratóriom čakalo návštevníkov vizuálne aj myšlienkovo zaujímavé dizajnové prekvapenie.

 „Nesmierne nás teší, že sa tento rok môžeme zúčastniť festivalu Pohoda v plnom nasadení. Pre návštevníkov sme v našej bezdymovej zóne pripravili pestrý zaujímavý program, môžu sa tešiť na rôznych umelcov či stand-up komikov a ďalšie prekvapenia. Na festival tento rok prinášame návštevníkom novinku v podobe už spomínaného interaktívneho vedeckého laboratória profesora Dohorela, kde budú mať možnosť dozvedieť sa viac o škodlivosti cigaretového dymu, samotnej závislosti na nikotíne, ale aj o dostupných vedeckých riešeniach v podobe menej rizikových bezdymových alternatív,“ prezradila krátko pred začiatkom festivalu Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Philip Morris Slovensko.

Zážitky a osobnosti. A umelkyňa Hula

Rovnako ako hudobná časť na Pohode, aj tá v bezdymovej zóne priniesla návštevníkom množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Moderátorom dvojdňového programu bol Kamil Konkoľ. Návštevníci sa mohli taktiež tešiť na súťaže o Art Stickers od maliarky Márie „Huly“ Valenčíkovej a rovnako na jej tvorivý proces priamo v bezdymovej zóne.

Kto je táto mladá umelkyňa? Mária Hula Valenčíková sa venuje najmä abstraktnej a figurálnej maľbe, pričom jedným z jej poznávacích znamení je časté používanie neónových farieb. Žije, tvorí a pôsobí v Bratislave a jej ateliér sa nachádza v kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka.

Špeciálna edícia samolepiek

A čo presne tvorila na Pohode? Išlo o dielo MASTERPIECE – obraz, ktorý vybrali sami IQOS CLUB členovia mesiac pred festivalom, na výber mali dospelí užívatelia tabakových výrobkov hlasovať z troch návrhov. Víťazné dielo si Hula predpripravila v ateliéri. Abstraktné dielo je zamerané na výraznú rôznorodú farebnosť a malo by vyvolávať pozitívne pocity a evokovať pôžitok z letnej oslavy života v kruhu priateľov.

A nemohol chýbať ani stand-up

O zábavu sa ďalej postarali známi a obľúbení stand-up komici Jakub Lužina a Michael Szatmary, ktorí sa na Pohodu veľmi tešili. „Konečne! Po dvoch pandemických rokoch sa neviem dočkať. Akonáhle som sa dozvedel, že Pohoda bude, okamžite ma prestali bolieť kĺby!“ vtipne vyjadril radosť Jakub Lužina ešte pred začiatkom festivalu. V bezdymovej zóne sa o hudobný zážitok postaral známy český DJ a producentNobodyListen, vlastným menom Jakub Strach. Jeho koncept party Addict sa stal fenoménom.

Návštevníci bezdymovej zóny mali možnosť vypočuť si aj koncert Tamary Kramar, vidieť kapelu The Youniverse, ale aj skvelé hudobné DJ sety Bulp a Fallgrapp.

Vstup do bezdymovej zóny bol povolený iba osobám starším ako 18 rokov.

Vizuálne dobrodružstvo v Art Galérii

Komplexný vizuálny zážitok v bezdymovej zóne poskytla ART Galéria s technologickými vychytávkami, akými sú LED Wall koridor s interaktívnou projekciou, kinetické svetlá či holografický vyhodnocovač životných priorít. Pamiatku na Pohodu 2022 si mohli dospelí návštevníci odniesť zo špeciálneho fotokútika s efektom demonštrujúcim ako vyzerá svet s dymom a bez dymu.

Pripravila redakcia v spolupráci s Philip Morris Slovensko.

Zdroj fotografií: PMI

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -