Autentické príbehy, nadčasové témy

Nová dostihová sezóna realitou / INTERVIEW

0

Slnko zvíťazilo nad nadvládou chladných dní, čo vlialo poriadnu dávku šťastia do duší turfmanov, ktorí netrpezlivo očakávali novú dostihovú sezónu na Slovensku. Pred pár týždňami sa trávniku hipodrómu v bratislavskom Starom háji ozval dupot plnokrvníkov, výkriky divákov a oslavný song pre víťazov. O novinkách vo svete turfu na Slovensku som sa pozhováral s riaditeľom Závodiska v Bratislave, JUDr. Mariánom Šurdom.

Pán Šurda, dostihová sezóna je konečne realitou. Aký program čaká návštevníkov dostihov v tomto roku?
Sezónu sa snažíme pripraviť veľmi zodpovedne, tak ako v minulých rokoch. Latka náročnosti je položená veľmi vysoko a my ju nechceme podliezať. Samozrejme, musíme akceptovať dopady finančnej krízy, ktorá sa dotkla aj dostihového športu nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Sme však bojovníci, čiže sa snažíme všetko vyriešiť tak, aby sa určité úsporné ekonomické opatrenia sezóny výrazne nedotkli. Spolupráca s Ministerstvom pôdohospodárstva hodnotím pozitívne, no predsa sme boli nútení dotácie znížiť o päť percent. Viac menej sa to dotkne len kozmetických úprav niektorých dostihov. Plánujeme zorganizovať 23 dostihových dní, čiže o jeden deň menej ako vlani. V tomto roku sme posunuli úvodný míting na 11. apríla, jednak preto, že máme za sebou náročnú zimu, ktorá neposkytla optimálne podmienky pre prípravu a tréning koní. A taktiež musíme dbať aj o agrotechnickú údržbu dostihovej dráhy, pretože druhá polovica marca bola dosť chladná. Boli sme tak nútení spojiť dva významné dostihy, ktoré sú predskúškou oboch klasických zápolení – Jarnej ceny kobýl a Veľkej jarnej ceny – čiže Cenu trojročných kobýl a Cenu trojročných žrebcov, na 25. apríla. Pri významných dostihoch sezóny neprišlo k žiadnym významným zmenám – 6.6 sa koná Turf Gala, 18. júla Slovenské cvalové derby, na koniec augusta pripravujeme s maďarskými kolegami jubilejný 20. ročník Majstrovstiev Európy amazoniek, dva klasické dostihy Oaks a St. Leger budú 12. septembra, respektíve 26 septembra.

Pre priaznivcov turfu sme pripravili aj nejaké novinky. Internetová stránka závodisko.sk končí a nahradí ju web dostihy.sk. Chceli by sme skvalitniť informačný servis tejto stránky, kde budú doplnené informácie o kariérach koní, tréneroch, jazdcoch, ako aj o výsledkoch majiteľov. Mala by mať tiež nový grafický dizajn. Na hipodróme rozširujeme priestory pre jazdcov. Určite si želáme, aby sezóna bola na kvalitnej spoločenskej a športovej úrovni; akcent chceme položiť na zvýšenie stávkového obratu, ved stávky
sú všade vo svete korením dostihov.

No a tiež dúfam, že sa znovu objavia nové špičkové kone, noví dostihoví hrdinovia, ktorí by dokázali pritiahnuť publikum. Verím, že o dostihy bude stále záujem aj v čase krízy. Budeme sa snažiť prezentovať tento svet v médiách. Snažíme sa tiež prehlbovať dostihovú spoluprácu v našom regióne. Najmä prostredníctvom Konferencie stredoeurópskeho turfu (K.M.E.T.), kde vykonávam pozíciu sekretára a samozrejme sa snažím byť hybnou silou skvalitnenia turfovej integrácie. Na februárovom zasadnutí v Bratislave sme sa dohodli na obnovení tradície. Výsledkom je skutočnosť, že 24. októbra 2010 sa budú konať vo Varšave spoločné dostihy členských krajín o K.M.E.T. Cup. Celkovo budú vypísané tri dostihy pre šprintérov (1200 metrov), míliarov (1600 metrov) a vytrvalcov (2400 metrov) – každé s dotáciou dvadsať tisíc eur, pričom z každej krajiny budú môcť štartovať tri kone. Čiže, črtá sa tu zaujímavé podujatie.

Podľa mňa najatraktívnejšie informácie sú ohľadne budovania novej polyfunkčnej tribúny. Mohli by ste tento úspech predstaviť?
Samozrejme, najväčším hitom tohtoročnej sezóny je výstavba novej polyfunkčnej tribúny, ktorá sa má začať v prvej polovici júna. Bude postavená z montovaného železobetónového skeletu. Situovaná bude medzi terajšou murovanou tribúnou s kapacitou 320 miest (je v prevádzke od roku 1999 a stojí približne v polovici cieľovej rovinky – pozn. SITA) a reštauráciou Podkova. Všetky poschodia budú presklené a klimatizované. Pri rozmeroch 72 metrov na dĺžku, 20 metrov na šírku a 15 metrov na výšku sa počíta s 1108 miestami na sedenie v 12 radoch. Na prízemie je naprojektovaná stávková hala s občerstvovacími kapacitami a sociálnym zázemím. Rátame, že v tribúne bude inštalovaných 25 až 30 pokladní stávkového systému totalizátor. V poslednej štvrtine prízemia budú oddelené prevádzkové priestory: vážnica, sekretariát, miestnosti pre dostihovú komisiu, veterinára, komisárov Antidopingového výboru SR, lekára, maséra, ale aj šatne jazdcov, priestory na masáž, odpočiváreň i príručný bufet.
Prvé poschodie bude vyčlenené pre administratívne priestory, kancelárie, hosťovské izby a zasadačku Závodiska, ktoré má zatiaľ sídlo v budove štátneho podniku Plemenárske služby.

Na druhom poschodí je naplánovaná reštaurácia s kapacitou 50 stoličiek a 15 VIP-lóží – každá so šiestimi miestami, ako aj pracovné priestory pre cieľových rozhodcov, obsluhu cieľovej kamery a videotechniku. Na tretie poschodie je naprojektovaných ďalších 19 lóží a priestory pre Dostihovú komisiu a hlásateľov. Okrem toho budú na druhom a treťom poschodí štyri služobné lóže. Návrat k behaniu na druhú stranu si automaticky vyžiada aj ďalšie zmeny zázemia, pričom veľkou prevádzkovou výhodou bude obnovená blízkosť tzv. hospodárskeho dvora a novej hlavnej tribúny podľa miestneho vzoru zo 70. a 80. rokov minulého storočia, čo znamená, že kone sa pred štartom budú presúvať k pedoku už len niekoľko desiatok metrov namiesto súčasných stovák metrov. Navyše, kone, psychologicky pochopiteľne, oveľa radšej smerujú v 380-metrovej cieľovej rovinke k ustajňovacím priestorom než od nich. Pedok s rozmermi 50 x 20 metrov bude situovaný 50 metrov vľavo od novej tribúny. Počítame s prechodovým mostíkom z vážnice do pedoku pre jazdcov a funkcionárov. Pri pedoku s kaskádovými schodmi bude umiestnený aj vedľajší – tzv. pedok víťazov.

Som presvedčený, že výstavbou tribúny a doplnením infraštruktúry sa hipodróm situovaný v závideniahodnom prírodnom prostredí stane atraktívnym turfovým stánkom na dôstojnej medzinárodnej úrovni.

Peter Fritz                                          Photos: Peter Rak, Závodisko

www.dostihy.sk