Autentické príbehy, nadčasové témy

Nová generácia modelu Outlander

0

Neubehli ešte ani tri roky od uvedenia druhej generácie populárneho modelu Nový Outlander na svetové trhy a spoločnosť Mitsubishi Motors predstavuje novú v poradí už tretiu generáciu tohto obľúbeného vozidla, ktoré je odpoveďou na náročné požiadavky trhu a zákazníkov.

Nový Outlander prináša na trh množstvo nových prvkov výbavy, ale aj dravší „styling“ exteriéru, ktorý odzrkadľuje novú vizuálnu identitu automobilky Mitsubishi Motors. Nový dynamickejší vzhľad prednej masky prezrádzal už aj prototyp Outlander GT, predstavený na tohtoročnom autosalóne v New Yorku.

Nová generácia modelu Outlander, ktorá bola najskôr uvedená na trh v Japonsku 3. septembra 2009 (bez faceliftu prednej masky t.j. bez masky v tvare prúdovej stíhačky) a následne na to aj na čínskom a austrálskom trhu (s faceliftom prednej masky v tvare prúdovej stíhačky) koncom septembra 2009, bude postupne uvedená do predaja na väčšine trhov sveta. Nový Outlander sa vyrába v holandskom výrobnom závode NedCar spoločnosti Mitsubishi Motors od 8. októbra 2009, pričom prvé vozidlá sa na slovenskom trhu dostali do predaja na prelome októbra a novembra 2009.


Posun do triedy Crossoverov

Požiadavky trhu a zákazníkov, ktorí sa viac zameriavali na jazdnú dynamiku Outlandera ako osobného vozidla a flexibilitu jeho interiéru porovnateľného s vozidlami kategórie MPV než na vnímanie Outlandera ako ľahkého „off-roadu“, viedli k výraznej zmene dizajnu prednej masky, čím posunuli nový Outlander do triedy stredne veľkých univerzálnych crossoverov určených „do každého počasia“.
Novou generáciou modelu Outlander tak spoločnosť Mitsubishi Motors vstupuje do nového segmentu crossoverov.
–    Nový Outlander sa zaradil medzi produktové línie t.j. medzi osobné vozidlá (i-MiEV, Colt, Lancer, Grandis) a vozidlá SUV (Pajero/Montero/Shogun a L200),

–    Nový Outlander pripravuje pôdu pre príchod svojho mladšieho kompaktného súrodenca inšpirovaného konceptom cX, ktorý príde na trh v roku 2010.

Nové kvalitnejšie materiály v interiéri

Model Outlander, ktorý je pre Mitsubishi Motors kľúčovým hráčom v európskom segmente D, dosiahol výrazný kredit v oblasti kvality. Ďalšie vylepšenia preto viedli k ešte lepšiemu spracovaniu interiéru vozidla.
Dizajnéri Mitsubishi Motors síce zachovali osvedčený dizajn interiéru predchádzajúcej generácie, avšak vykonali niekoľko zmien, ktoré viedli k ešte vyššiemu štandardu vozidla. Použitím kvalitnejšieho materiálu – syntetickej kože – s elegantným dvojitým štepovaním strieborným vláknom*** dosiahli efekt kvalitnejšieho čalúnenia výplne dverí a palubnej dosky. Týmto motívom nadviazali na dizajn prototypu Outlander GT predstaveného na autosalóne v New Yorku v roku 2009.
Rovnaké vylepšenia sa týkajú aj sedadiel vrátane použitia nových športovejších a na dotyk príjemných materiálov v kombinácii s už existujúcim látkovým či koženým poťahom. Nový je palubný počítač s vysoko kontrastným 3,5´´ farebný LCD displejom.

* Údaje podliehajú homologácii.

** Dostupné v závislosti od verzie modelu / trhu.

Technológie a bezpečnosť sú prvoradé

Mitsubishi Outlander využíva bezpečnostnú konštrukciu skeletu kompaktnej karosérie Mitsubishi RISE (Reinforced Impact Safety Evolution), ktorá poskytuje posádke zvýšenú ochranu pri kolíziách z akéhokoľvek smeru, dokonca aj pri zrážkach s vozidlom inej výšky alebo hmotnosti. Zároveň pomáha chrániť palivový systém pred poškodením pri náraze zozadu.
Pri náraze je posádka chránená až 6 airbagmi. Predné sedadlá majú bezpečnostné pásy s predpínačmi a obmedzovačmi sily, ktoré lepšie držia telo ale súčasne chránia posádku v prípade nehody pred nadmernou silou nárazu. Mitsubishi Outlander je vybavený kompletnou súpravou aktívnych bezpečnostných prvkov, vrátane stabilizačného a trakčného systému M-ASTC, protiblokovacieho brzdového systému ABS a systému elektronického rozdeľovača brzdnej sily EBD.
Pokiaľ ide o rozbiehanie sa do kopca, je Outlander v závislosti od verzií vybavený asistentom rozjazdu do kopca HSA, ktorý automaticky podrží brzdu pri prešľapovaní z brzdového na plynový pedál, čím predchádza cúvnutiu vozidla pri rozbiehaní sa do kopca.

Novým dôležitým bezpečnostným prvkom je systém signalizácie núdzového brzdenia ESS, ktorý v prípade výrazného zošliapnutia brzdového pedálu automaticky aktivuje varovné svetlá, aby tak upozornil za vami idúce vozidlá a znížil pravdepodobnosť zrážky zozadu.

Ďalším prvkom, ktorý prispieva k zlepšeniu aktívnej bezpečnosti sú predné Bi-xenónové svetlomety, vybavené systémom adaptívnych halogénových svetlometov AFS, ktoré sa aktivujú pri zatáčaní a osvetľujú smer vašej jazdy pri manévrovaní pri rýchlostiach nižších než 100 km/h v závislosti na uhle natočenia volantu.
Nový Outlander je vo verziách Intense+ a Instyle vybavený aj audiosystémom Rockford Fosgate, ktorý má 8-kanálový zosilňovač s výkonom 710 W, subwoofer s rozmerom 25 cm a 9 reproduktorov na 7 pozíciách. Verzia Instyle je navyše vybavená multimediálnym navigačným systémom MMCS s pevným diskom s kapacitou 40 GB, 7-palcovým LCD monitorom, či parkovacou kamerou.

Okrem nového exteriéru a interiéru patrí medzi novinky aj úplne nový zážihový motor 2,0 MIVEC z dielne Mitsubishi či sofistikovaná dvojspojková prevodovka TC-SST (v kombinácii so zážihovým motorom 2,2 DI-D). Nový Outlander je tak dostupný vo všetkých kombináciách – manuál / automat – diesel / benzín. Navyše má teraz vďaka zníženým hodnotám emisií CO2 ešte priaznivejší dopad na životné prostredie.

Všetky vozidlá značky Mitsubishi sú skonštruované tak, aby vodičovi a jeho posádke poskytli maximálny zážitok z jazdy bez kompromisov v oblasti pohodlia, bezpečnosti a všestrannosti. Ani nový Outlander v tomto smere nie je výnimkou. Skôr naopak, vďaka kombinácii funkčnosti a štýlového dizajnu ako aj robustnosti a dravého športového dizajnu posúva hranice bežných crossoverov.

Words & Photos: Mitsubishi Motors SK

www.mitsubishimotors.sk