Autentické príbehy, nadčasové témy

Nová spevácka krv

0
Nová spevácka krv

V umeleckom svete platí pravidlo, že talent niekedy nestačí. Okrem obrovskej dávky šťastia, osobného vyžarovania (a niekedy aj dobrých kontaktov), sa musíte odlišovať od davu. Byť výnimočný. Nápaditý. Originálny! A popri tom všetkom mať zlato v hrdle. Predstavujeme vám novú spevácku krv, ktorá má možno ešte niečo viac. Hudobníci, ktorých miluje svet.

Miláčik gayov Sam Smith 

„Rád by som sa poďakoval mužovi, o ktorom je tento album. Tým, že mi zlomil srdce, mi vyhral štyri ceny Grammy.“ Takto rozprávkovo sa začala hviezdna kariéra ešte len 22 ročného Angličana Sama Smitha, ktorý si v roku 2014 odniesol štyri sošky Grammy – za objav roka, najlepší popový album, nahrávku roka a pieseň roka, skladbu Stay with me. Pre zaujímavosť, Sam je prvým držiteľom ceny v kategórii najlepší popový album, ktorý sa netají svojou orientáciou. „Áno, som gay!“, otvorene vyhlasuje. Navyše, hneď po Mariah Carey je najmladším muzikantom, ktorý to za jediný rok „odpálil“ tak ďaleko. Ako sa sám vyjadril, za svoj doterajší najväčší úspech považuje titulnú skladbu Writing on the Wall k najnovšej bondovke Spectre.

Nenápadná duša Banks

Na prvý pohľad nenápadná, no za to nesmierne talentovaná americká speváčka a skladateľka z Orange County v Kalifornii to s hudbou myslela vážne už vo svojich pätnástich, keď sa sama naučila hrať na klavíri. „Moja identita sa začala rozvíjať prostredníctvom piesní, ktoré som písala.“ Áno, mohlo by sa zdať, že je poznačená ťažkým životným obdobím (rozvod rodičov neniesla ľahko), ona však miluje svoj introvertný svet. Ešte predtým, ako vytvorila svoj debutový album Goddess, ktorý vo svete zaznamenal obrovský úspech, použil výrobca luxusnej spodnej bielizne Victoria’s Secret jej skladbu Waiting Game k vianočnému promo videu. Mnohí hudobní kritici jej predpovedajú veľkú budúcnosť. Stále totiž platí rovnica, že obrovský talent, cieľavedomosť a žiadne hviezdne maniere prinášajú svoju úrodu.

Teatrálna diva Paloma Faith 

Paloma je síce na hudobnej scéne už nejaký ten rôčik (jej prvé hudobné pokusy sa datujú od roku 2007), ale na svoj úspech si trpezlivo počkala. Tento rok to „odpálila“ vo veľkom štýle, keď už vo februári získala na Brit Awards sošku pre najlepšiu ženskú speváčku roka. S hitmi ako Only love can hurt like this alebo Changing si definitívne podmanila aj tých neveriacich. Za jej teatrálne vystupovanie, ktoré okomentovala slovami: „Som vizuálne založená a milujem filmový svet“, ju mnohí kritizovali. Dnes je to jej charakteristická črta, ktorú si publikum osvojilo. Ďalším jej triumfom bolo účinkovanie v šteklivej kampani značky spodnej bielizne Agent Provocateur. Symbolika na neuverenie – Paloma pred trinástimi rokmi pracovala ako ich predavačka v londýnskom Soho. Vtedy nosila typickú uniformu, ktorú dnes vystavuje na nových bilbordoch – pod sexi ružovými šatami ukazuje zvodnú bielizeň z čiernej čipky s neodmysliteľným podväzkovým pásom a klasickými pančuchami. Nebojte sa! Jej hlas sa vám vryje do pamäti rovnako dobre ako jej horúce fotografie.

Romantický klavirista Tom Odell

Skutočnosť, že vyrastal na hudbe Eltona Johna a počúval melancholické piesne Jeffa Buckleyho či Leonarda Cohena, sa prirodzene prejavila aj v jeho hudobnom prejave. Dokonale to vyjadrila Lilly Allen (mimochodom, jeho „objaviteľka“), ktorá o ňom povedala: „Obvykle nie som veľký fanúšik spevákov – pesničkárov, ale keď som ho uvidela na pódiu, jeho energia mi pripomenula Davida Bowieho.“ Srdcia všetkých žien si získal baladou Another Love, ktorá bola prerobená mnohými interpretmi do viacerých verzií. Jeho geniálnu virtuóznosť a hlas si obľúbila aj módna značka Burbberry, pre ktorú už niekoľkokrát účinkoval na prestížnych fashion weekoch. Tomovým prvým odrazovým úspechom bola výhra ankety kritikov „Critics Choice“ na Brit Awards 2013, keď sa zapísal (nielen) na britskej pôde ako veľký hudobník a skladateľ. Jeho modré nevinné oči a blond vlasy sú len čerešničkou jeho výnimočnosti!

Jana Mutňanská
Photos: Dreamstime